Ovlivňuje jméno náš osud?

Vanesa, Lionel, Maruška, František. Pro své děti vybíráme jména podle svého vkusu, jejich nositelé do toho nemají co mluvit. Přitom právě jméno bývá jakousi nálepkou, podle níž si člověka zařadíme, a leccos nám o něm prozradí.

profimedia-0358237637-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Někteří rodiče mají o jménu jasno dřív, než se dítě narodí. Jiní o ně do poslední chvíle svádějí mezi sebou bitvu. Další mají zase připravené alternativy a čekají, co se z narozeného človíčka vyklube, jak se projeví, zkrátka zda mu jméno sedne, nechtějí mu ho dát jen „příkazem“.

Vlastence střídají seriáloví hrdinové

Vybrat trefné jméno je věda. Ostatně existuje celá nauka o vlastních jménech, která se nazývá onomastika. Odpovídá na otázky, proč a jak vznikla, měnila se a vyvíjela vlastní jména, jaké měla kořeny, historii, s čím souvisí. Zatímco v dávných dobách si svá jména lidé vypůjčovali od svatých, později se ujímá móda dvou křestních jmen, aby se uctili příbuzní či kmotrové. S nástupem vlastenectví vznikají zcela nová jména národní, jež se připojují k těm tradičním.

Odtud tedy nejen Dalibor, ale i novinky jako Jaroslav, Bohumír, Vlastimil a podobně. Taková jména hlavně v druhé polovině 20. století znějí poněkud staromilsky a ustálí se pár „trvalek“ jako třeba Petr, Pavel, Jan, Jiří, Jana, Hana, Eva. Sem tam se mezi ně vloudí hrdina či hrdinka z oblíbeného zahraničního televizního seriálu. S novým tisíciletím, s otevřenou společností i se smíšenými partnerskými svazky se čím dál víc u nás objevují jména znějící nám cizokrajně. Nezřídka se také stává, že z české Marušky je Mary, zkrátka jméno se přizpůsobuje cizojazyčné verzi.

Říkat si jménem je moderní

To, že na sebe ve škole v jistém věku kluci a holky pokřikovali příjmením, není nic neobvyklého. Použít jméno znamenalo vyjádřit jistou důvěrnost a sklidit posměch spolužáků. Také v zaměstnání se lidé oslovovali příjmením, jméno se používalo jen v okruhu rodiny a přátel. Dnes je doba v tomto ohledu uvolněnější a je zcela běžné, že kolegové se oslovují jmény. Mnohdy je však těžké se orientovat, když se sejdou na pracovišti tři Karolíny a dva Jonášové, zkrátka nositelé moderních jmen.

Možná také proto se někteří rodiče snaží zvolit opravdu originál, popřípadě jméno, které už samo v sobě nese příslušnost k určité sociální skupině. Nicméně existují studie o tom, že s osobami s méně běžnými jmény či s těmi, která se obtížně vyslovují, ostatní mluví s menší důvěrou. A také v souvislosti se školními výsledky vyšlo z jedné francouzské studie najevo, že žáci s méně obvyklým jménem to mají ve škole těžší, učitelé mají radši jména konvenčnější. „Ale i s originálním jménem se dá docela dobře žít, naopak, jeho nositeli dodává jistou nezávislost ducha i charakteru,“ říká francouzský psycholog Nicolas Guéguen, autor publikace „Psychologie jmen – lépe porozumět tomu, jak ovlivňují náš život.“

Holčičkám hezké jméno, klukům seriózní

Dnešní doba je dynamická a k té se hodí podle Nicolase Guéguena krátká, výrazná a zvučná jména, jako třeba Ema. Zcela zákonitě je určitá skupina rodičů v opozici a sahá k pozapomenuté klasice. Odtud tedy Františkové, Antonínové a spol.

U holčiček ještě pořád hraje roli při výběru jména estetické hledisko – mělo by se líbit. U chlapečků se bere v úvahu sociální status, nezřídka jméno odkazuje k nějaké významné postavě, hrdinovi atd. Také zvukomalebnost má svůj význam. Taková Lili působí prvoplánově sympatičtěji než zvukově méně příjemná Berta. Ovlivňuje to i první pohled na nositelky těchto jmen.

Na co si dát pozor při výběru

Při výběru jména dbáme na to, aby „ladilo“ s příjmením, aby se to dohromady dobře vyslovovalo a znělo. Stojí zato si několikrát nahlas jméno s příjmením zopakovat, případně napsat. A to nejen jméno, které bude v rodném listě, ale i zdrobnělinu, jíž budeme své maličké oslovovat. Také by mělo být kompatibilní se jmény sourozenců. Pozor třeba na Leonu a Lea, případně Juliánu a Juliána – mohl by nastat zmatek, když na děti budete volat.

Pokud pojmenujete bratra a sestru Adam a Eva, musíte počítat s tím, že jejich kamarádi se do nich budou strefovat. Tedy opatrně s kombinacemi jmen „profláknutých“ dvojic případně trojic. Také zkontrolujte, jak budou vycházet iniciály. Takový Walter Ceman by asi svým rodičům nepoděkoval.

1.10.2018 8:30 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist