Těhotní muži

O mužích se říká, že nechápou náhlé změny nálad u svých drahých poloviček. Existence „těhotných mužů“ ale dokládá pravý opak. Jaká je příčina „mužského těhotenství“? Je to otázka starých zvyků, černého svědomí nebo hormonů? Studie, provedené na Cambridge University, ukázaly, že se dívky už při narození dívají déle na lidskou tvář, zatímco chlapci se déle dívají na mechanickou konstrukci zavěšenou v prostoru. Ženský mozek je empatický, neboli má schopnost vcítění, mužský zase systematizuje.

Holčičky a chlapečkové

Holčičky už od dvanácti měsíců reagují empatičtěji na smutek jiných lidí. Ženy také citlivěji reagují na výrazy tváře. Umí lépe dekódovat neverbální komunikaci, jsou schopny rozlišovat jemné nuance hlasu.

Chlapci se daleko víc zajímají o auta, letadla, zbraně a mechanické hračky, o systémy. Zato dívky dávají přednost panenkám a hry se zaměřují na vztahy mezi jedinci. Nejsou to pouze rozdíly utvářené vlivem okolí (chlapečkovi kupujeme autíčko, holčičce panenku). Bylo zjištěno, že čím má dítě nižší hladinu mužského hormonu testosteronu, tím má větší schopnost empatie.

Mistři empatie

U žen tedy převažuje empatický „ženský“ mozek a u mužů systematický „mužský“, ale je mezi námi spousta mužů s „ženským“ nebo „vyrovnaným“ mozkem. Z toho vyplývá, že empatičtí muži existují! Tito muži umí vycítit právě ten okamžik, kdy nejvíce potřebujeme pohladit nebo třeba s něčím pomoci. Existují dokonce i „mistři empatie“, kteří spolu se ženou prožívají menstruační bolesti či dokonce celé těhotenství, ranními nevolnostmi počínaje a porodními bolestmi konče.

Mužské těhotenství

Mnohé kultury znají pradávný rituál, který provází porod: zatímco žena rodí mimo domov, nastávající otec leží doma v posteli a sténá bolestí. Žena je ohrožena a je třeba ji ochránit – „schovat“, muž na sebe bere roli rodičky, aby odlákal „zlé duchy“ od ženy na sebe. Rituální zapojení otce můžeme vypozorovat i v našich místních zvycích: například v kladení otcova klobouku na břicho rodičky. I zde se předpokládá, že část porodních bolestí a rizik spojených s porodem (jak reálných, tak magických) přejde na otce dítěte. Rituály spojené s těhotenstvím mužů označil antropolog Edward B. Taylor termínem „kuváda“ (couvade), což znamená připravovat se či sedět na vejcích.

„Rodící“ otec

Kanadská psycholožka Anne Storeyová zjistila, že u nastávajících otců dochází k hormonálním změnám. Ve srovnání s bezdětnými muži mají sníženou hladinu testosteronu v průměru o 30 %. V období partnerčina těhotenství se tedy dokáží do jejích pocitů vcítit a prožívat s ní pěkné i to méně příjemné. Není to přežité rituální divadýlko, ale aktuální jev. Potvrzuje to i Radim Uzel v jednom ze svých článků: „A když potom nastane těžká hodinka, stává se prý občas, že jedna sanitka odváží ženu na porodní sál a druhá manžela na operaci slepého střeva. Ta se však nekoná, protože z domnělého zánětu střeva se vyklube zmíněná kuváda.“

Radim Uzel vysvětluje i příčinu tohoto jevu: „Jedná se o psychicky podmíněnou reakci. Její vysvětlení bychom snad mohli hledat v nepřímém pocitu viny za to, že přivedl ženu do jiného stavu.“

„Těhotní muži“ a jejich partnerky popisují kuriózní projevy „mužského těhotenství“:

  • „Můj přítel se mnou přibírá a v noci špatně spí.“
  • „Během prvního manželčina těhotenství jsem přibral 17 kg. Manželka je tuším o 10 kg lehčí než před prvním těhotenstvím, mně ale ta kila zůstala.“
  • „Přepadaly mě hrozné chutě na sladké. Ještě větší než manželku.“
  • „Začal jsem se ládovat kyselými okurkami, i když jsem je nikdy předtím nemusel.“
  • A čeho se mohou dočkat těhotné ženy od svých méně empatických partnerů? Třeba je příjemně překvapí, že k nim bude partner pozornější, než je jeho zvykem.

Zdroje:

Právo 27.7.2004
www.rodina.cz
www.blisty.cz

10.4.2009 5:27 | autor: Jana Paduánová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist