Umím si představit, že budu otcem?

Existuje mnoho publikací, které se tomuto tématu věnují, ale co si budeme namlouvat, chtít se takto připravit na novou roli je absurdní. Je jednoduchou pravdou, že co člověk nezná, toho se bojí. Nicméně v tomto případě také platí, že pociťujete též radostné očekávání, tedy většinou. Vaše role se výrazně promění, stanete se mužem, na kterého jsou kladeny nároky, který vytváří zázemí a je zodpovědný. Obavy kolem otcovství jsou samy o sobě důkazem, že pravděpodobně obstojíte.

Dva začátky otcovství

Skutečné otcovství má dva začátky. První, když dostanete poprvé do ruky ten uplakaný uzlíček, kterému vůbec nerozumíte, a druhý ve chvíli, kdy si váš potomek uvědomí, že jste součástí jeho světa a stanete se pro něj důležitým. Být otcem znamená v zásadě dvě věci. První je, to, co dělal váš vlastní otec a druhou, co váš otec nedělal. Pokud budete mít pocit, že vám to otcování nejde, nepanikařte. Zkuste si o tom promluvit buď s partnerkou, nebo s kamarády.

Vytváření spokojené maminky

Důležité je vědět, že pocity nedostatečnosti při výkonu otcovské role jsou normální a velmi pravděpodobně je zažijete i vy. Není potřeba si dělat starosti, pokud se vám bude zdát, že vás dítě odmítá nebo že je raději s maminkou. Tím nejpodstatnějším, co máte minimálně v prvním půlroce svého dítěte za úkol, je „vytváření spokojené maminky“, nic lepšího pro svou ratolest udělat nemůžete. Koneckonců, bude-li vaše partnerka spokojená a bude-li se na vás moci za každých okolností spolehnout, bude se i vám lépe dýchat. Tak s chutí do toho. Věřte, že je to zábava.

 

18.2.2009 9:57 | autor: Martin Prokeš
Více o tématu: maminkyotecpocitypotomekruky

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist