Vývoj a výchova

V tomto období dochází ve vývoji dítěte k významným změnám, fyzickým, psychickým i emočním. Ve třech letech dokáže dítě chodit a běhat, dokáže lépe koordinovat své pohyby, dokonce zvládne stát na jedné noze nebo skákat snožmo. Je to věk, kdy můžete začít své dítě učit jezdit na kole. Vstup do podrubriky Vývoj a výchova Ve čtyřech letech se pohybové […]

V tomto období dochází ve vývoji dítěte k významným změnám, fyzickým, psychickým i emočním. Ve třech letech dokáže dítě chodit a běhat, dokáže lépe koordinovat své pohyby, dokonce zvládne stát na jedné noze nebo skákat snožmo. Je to věk, kdy můžete začít své dítě učit jezdit na kole.

Vstup do podrubriky Vývoj a výchova

Ve čtyřech letech se pohybové vlastnosti ještě zlepší, a tak možná někdy budete mít problém své dítě doběhnout. Ostražitost bude na místě, dítě zvládne sbíhat shody i lézt po žebříku. Tento čas se také vyznačuje tím, že už si s dítětem zahrajete míčové hry nebo se budete věnovat výtvarným činnostem. Čtyřleté dítě zvládne malovat štětcem i stříhat nůžkami.

V pěti letech se dovednosti prohlubují. Dítě dokáže vstát z lehu na zádech, aniž by se opíralo o ruce, zvládne vyhodit míč do výšky. Zatancuje si s vámi v obýváku na hudbu. Možná vás překvapí tím, jak krásnou udělá holubičku.

Je to dobře zařízeno. Vývoj dítěte se sám o sobě ubírá dobrým směrem, a až bude dítě nastupovat do školy, bude samo zvládat celou řadu činností. Rodiče mají často pocit, že se jejich dítě nevyvíjí tak, jak by mělo, že by měli jeho vývoj urychlit nebo že by dítě mělo umět to či ono. Není dobré zapomínat, že i vývoj dovedností probíhá individuálně a že bychom vždy měli přihlížet k zájmům a potřebám dítěte. Jestli vašemu dítěti nejde jízda na kole, a tak se jí vyhýbá, nenuťte jej. Možná narazíte na jinou pohybovou aktivitu, v které bude naopak vynikat.

Nesnažte se dítě za každou cenu „dotlačit“ do zájmových činností, které vy sami preferujete. A nezapomeňte, děti by si měly především prožít svoje dětství. Je sice hezké, že myslíte na jejich budoucí cíle, ale tím, že je budete každé odpoledne vodit na jiný sportovní, výtvarný či hudební kroužek, si příliš nepomůžete. Když dítě přetížíte, může to vést k psychickým potížím v době dospívání.

V dnešní době je také moderní vést už velmi malé děti k výuce jazyků. Existuje velké množství školiček s výukou jazyků, kde vyučují rodilí mluvčí. I v tomto případě ale platí – nic se nemá přehánět.

Výchova je dalším významným aspektem u předškolních dětí. Rodiče se snaží ze všech sil, aby ze svého dítěte vychovali slušného člověka, někdy se jim ale do cesty staví překážky, na které je žádná příručka nepřipravila. Zaručený návod „jak na výchovu dítěte“ totiž neexistuje. Paradoxně, když to s výchovou přeženete, z vašeho slušného člověka vyroste člověk nad míru problematický.

Alfou a omegou výchovy jsou hranice, které dítě nepřekročí. My, rodiče, jim je stanovíme v jazyce, kterému budou rozumět. Podáme jim vysvětlení, proč se některé věci nedělají. Hranice jsou velmi důležité. Ve škole je dítě bude mít pevně vytyčené a nemělo by pro něj být šokem, že najednou něco nesmí.

Vstup do podrubriky Vývoj a výchova

Více o tématu: časdětivývoj

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist