Alergii lze odhalit i u nejmenších kojenců

„To je stále přetrvávající mýtus, že vyšetření na alergii lze udělat až od určitého věku dítěte,” zdůrazňuje prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. z Alergologické a klinické imunologie FN na Bulovce. „Pro alergologické vyšetření malých dětí žádná věková hranice neexistuje. Lze ho provést v jakémkoliv věku, i u kojenců,” vysvětluje.

Pediatr jako první

Důležitá je proto spolupráce pediatra s alergologem. Dětský lékař je ten, který by jako první měl rozpoznat příznaky alergie a vyslat dítě na vyšetření.K tomu přispívá i znalost domácího prostředí dítěte.
„Problém je v tom, že dnes je málokterý pediatr zná,” konstatuje profesor Špičák. Dříve navštěvoval lékař nemocné pacienty doma, dnes chodí dítě s horečkou za lékařem.” Mnohdy však znalost domácích prostředí napomáhá vyhledání alergenů, tedy látek, které u dítěte spouštějí alergickou reakci. Včasné rozpoznání alergie a stejně tak alergenu a jeho maximálně možné vyloučení ze života alergika jsou přitom základní předpoklady k úspěšné léčbě.

Alergií trpí milióny lidí

Nejedná se o malý problém, alergií trpí více než třetina světové populace a předpokládá se, že v roce 2015 už to bude celá polovina. Jenom alergickou rýmou (sezónní i mimosezónní) na celém světě trpí 500 milionů lidí, v České republice se hovoří až o 3 miliónech.
Mnoho lidí však stále toto onemocnění podceňuje, léčí pouze příznaky, v horším případě je neléčí vůbec. Přitom existují účinné způsoby léčby, které mohou v dlouhodobém horizontu příznaky z velké části oslabit.

Kdy zahájit léčbu?

Samozřejmě co nejdříve. Pro alergiky, kteří již o své nemoci vědí, právě teď nastává nejvyšší čas k zahájení léčby. Jedině tak si příští jaro budou moci užít bez obvyklých potíží. Nejvhodnější formou léčby je alergenová imunoterapie.

Co je alergenová imunoterapie?

Alergenová imunoterapie je jediná léčebná metoda, která řeší samu příčinu alergického onemocnění. Princip léčby spočívá v tom, že je pacientovi podáván samotný alergen. Organismus si na látku postupně zvyká a reaguje na ni sníženou vnímavosti.
Výsledkem tak může být až celkové odstranění příznaků alergie. Metoda zároveň přispívá ke snížení dávek úlevových léků, brání vzniku nových alergií a rozvoji astmatu. Alergenová imunoterapie vždy probíhá ve dvou fázích. Během první z nich, tzv. úvodní léčbě, je pacientovi podáván alergen v postupně se zvyšujících dávkách. Ve druhé fázi, tzv. udržovací léčbě, se pravidelně a dlouhodobě aplikuje alergen již v ustáleném množství.

Formy alergenové imunoterapie

Formy alergenové imunoterapie jsou tři. Lék může být do těla pacienta dopraven injekční stříkačkou, ve formě kapek podávaných pod jazyk a nově též ve formě tablety, podávané pod jazyk. Je určena k prevenci a léčbě alergií na pyl trav a obsahuje extrakty z pěti trav. Užívá se pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před a pak v celém průběhu pylové sezóny trav včetně jejího vrcholu.

Co je alergie
Alergie je nepřiměřená obranná reakce našeho imunitního systému na látky z okolního prostředí, které většina lidí vnímá jako zcela neškodné. Látky, které tyto stavy u vybraných jedinců vyvolávají, nazýváme alergeny. Je jich celá řada – nejčastěji se u pacientů setkáváme s alergickými reakcemi na inhalační alergeny (pyly trav, bylin a stromů, plísně, roztoči, srst domácích zvířat), potravinové alergeny, hmyzí jed (např. při bodnutí vosou).

25.10.2010 12:24 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist