Alergii lze odhalit i u nejmenších kojenců

„To je stále přetrvávající mýtus, že vyšetření na alergii lze udělat až od určitého věku dítěte,” zdůrazňuje prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. z Alergologické a klinické imunologie FN na Bulovce.

25-shutterstock_1968250909-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Pro alergologické vyšetření malých dětí žádná věková hranice neexistuje. Lze ho provést v jakémkoliv věku, i u kojenců,” vysvětluje.

Pediatr jako první

Důležitá je proto spolupráce pediatra s alergologem. Dětský lékař je ten, který by jako první měl rozpoznat příznaky alergie a vyslat dítě na vyšetření. K tomu přispívá i znalost domácího prostředí dítěte.

„Problém je v tom, že dnes je málokterý pediatr zná,” konstatuje profesor Špičák.

Dříve navštěvoval lékař nemocné pacienty doma, dnes chodí dítě s horečkou za lékařem. Mnohdy však znalost domácích prostředí napomáhá vyhledání alergenů, tedy látek, které u dítěte spouštějí alergickou reakci.

Včasné rozpoznání alergie a stejně tak alergenu a jeho maximálně možné vyloučení ze života alergika jsou přitom základní předpoklady k úspěšné léčbě.

Alergií trpí milióny lidí

Nejedná se o malý problém, alergií trpí asi polovina světové populace. Jenom alergickou rýmou (sezónní i mimosezónní) na celém světě trpí 500 milionů lidí, v České republice se hovoří až o 3 miliónech.

Mnoho lidí však stále toto onemocnění podceňuje, léčí pouze příznaky, v horším případě je neléčí vůbec. Přitom existují účinné způsoby léčby, které mohou v dlouhodobém horizontu příznaky z velké části oslabit.

Kdy zahájit léčbu?

Samozřejmě co nejdříve. Pro alergiky, kteří již o své nemoci vědí, právě teď nastává nejvyšší čas k zahájení léčby. Jedině tak si příští jaro budou moci užít bez obvyklých potíží. Nejvhodnější formou léčby je alergenová imunoterapie.

Čtěte dále:

Co je alergenová imunoterapie?

Alergenová imunoterapie je jediná léčebná metoda, která řeší samu příčinu alergického onemocnění. Princip léčby spočívá v tom, že je pacientovi podáván samotný alergen. Organismus si na látku postupně zvyká a reaguje na ni sníženou vnímavosti.

Výsledkem tak může být až celkové odstranění příznaků alergie. Metoda zároveň přispívá ke snížení dávek úlevových léků, brání vzniku nových alergií a rozvoji astmatu.

Alergenová imunoterapie vždy probíhá ve dvou fázích. Během první z nich, tzv. úvodní léčbě, je pacientovi podáván alergen v postupně se zvyšujících dávkách. Ve druhé fázi, tzv. udržovací léčbě, se pravidelně a dlouhodobě aplikuje alergen již v ustáleném množství.

Formy alergenové imunoterapie

Formy alergenové imunoterapie jsou tři. Lék může být do těla pacienta dopraven injekční stříkačkou, ve formě kapek podávaných pod jazyk a nově též ve formě tablety, podávané pod jazyk. Je určena k prevenci a léčbě alergií na pyl trav a obsahuje extrakty z pěti trav.

Užívá se pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před a pak v celém průběhu pylové sezóny trav včetně jejího vrcholu.

Co je alergie

Alergie je nepřiměřená obranná reakce našeho imunitního systému na látky z okolního prostředí, které většina lidí vnímá jako zcela neškodné. Látky, které tyto stavy u vybraných jedinců vyvolávají, nazýváme alergeny.

Je jich celá řada – nejčastěji se u pacientů setkáváme s alergickými reakcemi na inhalační alergeny (pyly trav, bylin a stromů, plísně, roztoči, srst domácích zvířat), potravinové alergeny, hmyzí jed (např. při bodnutí vosou).

27.9.2023 5:24 | autor: Jarmila Jelínková | zdroj: CSc. z Alergologické a klinické imunologie FN na Bulovce., Odborné stanovisko pro článek poskytl prof. MUDr. Václav Špičák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist