31. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Děťátko reaguje pohybem na zvukové podněty. Většinu času prospí, pokud tomu tak není, má otevřené oči. Přibíráte na váze, bříško už vás omezuje ve většině činností.

Vývoj vašeho miminka

Dítě přibírá dále na své váze, nyní měří od temene po zadeček asi 28 cm a váží přes 1,5 kilogramu. Má otevřené oči, zavírá je pouze, když jde spát. Většinu spánku tvoří aktivní spánek, při kterém se dítě nepatrně hýbe a jeho tepová frekvence se zrychluje. Jeho duhovka je nyní tmavě modrá, do skutečné barvy se zabarví až několik týdnů po porodu, protože pigment ke svému dotvoření potřebuje světlo. Většina dětí bílé kůže se rodí s očky modré nebo šedé barvy. Zornice se rozšiřují a stahují v závislosti na tom, kolik načervenalého světla proniká přes kůži až do dělohy. V plicích se tvoří bílkovina surfaktant, která pomáhá rozvinout plíce po porodu. Její přítomnost zvyšuje šanci na přežití předčasně narozených dětí.

Co se děje s vámi?

Možná si připadáte, že více zapomínáte či jste roztržitá. Je to zcela přirozené, váš mozek se nyní zabývá jinými podněty než nákupním lístkem. Začínáte se psychicky připravovat na porod. Začněte přemýšlet nad tím, jak bude probíhat a kdo u něj bude přítomen. Strach z porodu je přirozený, ale mějte ho pod kontrolou. Jak na něj? Možností je mnoho, nebojte se probrat vaše pocity s odborníkem.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Čtěte také:

Tip pro mámu

Vyšší cirkulace krve v těle vám může způsobovat nepříjemné návaly horka. V zimě to asi nepředstavuje problém, ale v létě to může být pěkně nepříjemné. Víte, jak na letní vedra v těhotenství? Nezapomeňte se ochlazovat (s rozumem) a upřednostněte oblečení z přírodních materiálů.
Táta je v tom taky: Ve třetím trimestru budete potřeba víc než kdykoli předtím. Možná jste si všiml, že si maminka stěžuje čím dál více na stále větší nepohodlí spojené s rostoucím a těžknoucím bříškem. Vyslechněte ji s nepředstíraným zájmem. Víte, jak ji zbavit strachu z porodu? Buďte tu jen pro ni, nepřehlížejte její potřeby. Najděte si každý večer čas, přisedněte si k ní na gauč a pohlaďte bříško. Nabídněte jí masáž ramen. Všechno, co uděláte pro ni, děláte i pro své dítě. Vklad na kontě jménem rodičovství se vám zvětšuje!


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené