32. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Končí osmý měsíc vašeho těhotenství, pomalu vstupujete do měsíce posledního. Většina plodů se otáčí hlavičkou dolů a připravuje se tak k porodu. Tím se může zlepšit vaše dýchání a zmírní se trávicí problémy.

Vývoj vašeho miminka

Plod je nyní od temene po zadeček asi 29 cm dlouhý a váží asi 1,8 kilogramu. Pokožka přestává být červená, stále více růžoví a ukládá se pod ni postupně tuk. Pořád je ale ještě svraštělá. Nehty na rukou miminka sahají už ke konci jeho prstů, vlásky rostou. Dítě asi 90 až 95 % času ze dne spí. Pokud je aktivní, procvičuje si otevírání a zavírání očí, nově také otáčení hlavičkou. Stále nacvičuje dýchání a toto cvičení zřejmě podporuje také tvorbu surfaktantu. Orgány pokračují ve svém vývoji.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Co se děje s vámi?

Děloha dosahuje svého maxima, což je asi 12 centimetrů nad pupkem. Přibíráte na váze více, než tomu bylo v jiných týdnech vašeho těhotenství. Mohou se ve velkém objevovat strie.

Ve 32.–34. týdnu opět navštívíte prenatální poradnu, kde vám vystaví formulář pro nástup na mateřskou dovolenou, její nástup musí být v intervalu 6 až 8 týdnů před předpokládaným termínem porodu.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Hormony v těhotenství uvolňují svaly v celém vašem těle. Vedlejším efektem je, že ochabne také chlopeň při ústí žaludku, čímž se mohou kyseliny z žaludku vracet směrem vzhůru a vyvolávat pálení žáhy. Přírodním prostředkem proti pálení žáhy je žvýkání hřebíčku. Vyzkoušejte další tipy na bylinkové těhotenství. Jídlo si dávejte raději v menších porcích a častěji. Některým ženám pomáhá na pálení žáhy také sklenice mléka nebo odpočinek vsedě. Snadno stravitelná jídla také předchází zácpě.
Táta je v tom taky: Pokud jste si vybrali, že se necháte překvapit, jaké pohlaví bude mít vaše dítě, pravděpodobně se bavíte různými mýty a pověrami o těhotenství. Jedla-li máma spíše ovoce, zeleninu, slané jídlo a maso? Během těhotenství zatím moc nepřibrala? Vypadá to na kluka. Chutnala jí spíš strava bohatá na škroby, mléčné výrobky a těhotenství zásadně změnilo její postavu? Říká se, že to bude holka. Co si o tom myslíte vy?


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele lupt
lupt

Ve 32 tt se mi narodila starší dcera a teda asi chtěla být fakt "originál", protože se otočila z polohy hlavičkou do polohy koncem pánevním :-) a neodpovídala ani "rozměrově" měla 31 cm a 1380 g (ale to bylo z důvodu špatné funkce placenty). Teď jí je 4 a půl roku a nikdo by neřekl, že byla nedonošená :-). Za to děkuji všem v ÚPMD :-)

Nejlepší rodičovský web je Babyweb

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené