Jak seznámit psa s miminkem

Až do narození miminka byl nejobletovanějším členem vaší rodiny. Nyní řešíte, jak mu miminko představit, aby se "neurazil"? Ano, řeč je o příteli nejvěrnějším, o psovi. Jak to zařídit, aby pes vaše děťátko nejen přijal, ale smířil se s částečným odchodem z výslunní a ještě měl vaše dítě rád a nežárlil na něj?

Téměř každé zvíře je schopno rozlišit mládě od dospělého, i když se jedná o naprosto jiný živočišný druh. Jen ve velmi vzácných případech se cítí být mládětem ohroženo. Je to naprosto přirozený jev, díky kterému seznamování probíhá bez projevů agresivity.

Seznámení s novorozencem

V ideálním případě by mělo být miminko psovi ukázáno pokud možno co nejdříve po příchodu domů (mluvíme o psovi, který žije se svými majiteli v bytě, ne v kotci na zahradě), hned poté, co se s ním jako první přivítala majitelka či majitel.

Je totiž vhodné dovolit psovi, aby zjistil, co se děje (v situaci, kterou máme plně pod kontrolou). Jestliže mu to z důvodů nějakých obav nedovolíme, s největší pravděpodobností vyhraje přirozená zvědavost psa a při první příležitosti začne zjišťovat, co to je doma nového. Začne vyskakovat na postýlku, možná se pokusí dostat dovnitř, může začít štěkat. Je to zvědavost, potřeba kontaktu a prozkoumávání něčeho neznámého.

Miminko na zem

Nejjednodušší je dát na zem deku, miminko na ni položit a přivést k němu psa. Pejska mějte nejlépe na vodítku – pro jistotu. Jeho pohyb neomezujte, vodítko je zde jen pro kontrolu. Nechte psa miminko očichat a jen lehce táhněte zpět, aby se pes miminka čumákem nedotýkal.

Všechno by mělo probíhat v klidu, bez nějakého rozčilování, vzrušených hlasů, okřikování či snad trestání psa za nevhodný pohyb. Právě naopak, je vhodné psa odměnit pochvalou, pamlskem, aby pro něj kontakt s miminkem představoval výhradně příjemný zážitek.

Po příchodu miminka si pes musí zvyknout nejen na nového člena rodiny jako takového, ale i na nové zvuky a pachy a hlavně na změnu chování lidí a na nové činnosti. Zejména pláč novorozenců může být v prvních dnech po příchodu domů pro psa nepříjemný, může být rozrušený novými pachy – může se snažit prozkoumávat pleny, dětské oblečení…

Snaha o pozornost

Pes se také pravděpodobně bude snažit získat pozornost, kterou mu majitelé věnovali dříve. Proto není vhodné ho od činností kolem miminka nějakým způsobem odhánět, zavírat do jiné místnosti nebo do ohrádky či klece. Pokud je totiž pes během koupání, kojení nebo přebalování miminka izolován, může to pro něj být vlastně trest a toto chování podněcuje rivalitu a potřebu získat pozornost majitelů za každou cenu.

Naopak – všechny činnosti, které se týkají miminka, jsou naprosto rutinní běžné denní procedury a pes se je takto naučí vnímat.

Současně je třeba věnovat psovi během dne dostatek pozornosti – mluvit na něj, pohladit ho, hrát si s ním, brát jej s sebou na procházky s kočárkem, aby si přítomnost dítěte spojoval s příjemnými zážitky, a tímto způsobem se upevnil jeho pozitivní vztah k dítěti.

Žádný pes by však neměl být ani na okamžik ponechán s dítětem sám, ať už mu sebevíc důvěřujeme. Maličký kojenec může pro psa za určitých okolností představovat kořist podobně jako drobné zvíře jiného druhu! Ačkoli jsou útoky psů na novorozence spíše výjimkou, mívají téměř vždy fatální následky. Nikdy tuto situaci nepodceňujte!

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak já zrovna todle řeším.
Mám psa na zahradě a 11 ti denní miminko v domě.
Jen co jsme přijeli domů z porodnice, tak jsme miminko pejskovi ukázali, od té doby ho ukazujeme pomalu každý den. Pravda, nenecháváme jej olizovat, a to hlavně z důvodů, že miminko venku nevybalujeme a psa do domu nepouštíme.
No a náš pes a jeho reakce?
Od prvního dne, kdykoliv miminko začne v domě plakat, tak štěká jak blázen. Když spinká na zimní zahradě, tak pes leží u otevřených dveří a kňučí. No a když vyjedu s kočárkem na dvůr, tak už jen v tichosti hlídá.
Jen to štěkání mě fakt štve. Nevím zda.li to bere jako hlídání, nebo jestli má pocit, že mi tady na miminko kašleme a tak musí zasáhnout, ale bohužel zasahovat musím spíš já, okřikovat ho a dokonce už 2x dostal na zadek, jelikož štěkání ve dvě ráno sousedé asi neocení :o(

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

S tím vodítkem souhlasím - pes na vodítku se stává agresivnějším, raději si sednout vedle miminka, přece psa vždy odstrčím, kdyby se něco dělo, ale on ho spíš jen olízně aočuchá. Jak píše hanzlici - nikdo kdo má psa v bytě nemůže mít sterilní domácnost.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezký článek, opírá se o přirozené psí chování, to se mi líbí. Ale rozhodně bych odstranila ten odstavec o odtažení psa vodítkem, aby se čumákem nedotkl miminka. Neznám nikoho se psem, kdo by nenechal mimčo očuchat (čumák je jenom mokrý, ublížit mu nemůže, a čumákem se dotkne jen občas a lehce). Naopak. Pokud ještě k tomu začne pes mimčo olizovat, máme naprosto vyhráno (ty bych ale přeci jen korigovala - jemně odpoutám psí pozornost k sobě, ale rukou, ne vodítkem!). Sterilní přístup k miminku je už samotnou přítomností pejska vyloučený, takže bych nebyla přehnaně hysterická, jen ať se sebe navzájem dotýkají, bude jim to jen ku prospěchu! Další věc je ta, že tah vodítkem spouští při kontaktu pes-pes agresivní chování - i když zde připouštím, že netuším jak to funguje pes-mimčo (jak už jsem řekla, neznám nikoho, kdo by při kontaktu s mimčem poutal psa na vodítko, je to zbytečné).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

My jsme po příchodu z porodnice dceru rozbalili a nechali naši jezevčici, aby ji olízala nožičky. Od té doby je ten nejlepší obranář kočárku na světě. Dokonce se pustila do křížku s vlčákem, který se chtěl nejspíš podívat dovnitř. Odnesla to se stehy, ale brání dál!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Slysela jsem, ze je dobre jeste pred prichodem miminka domu nechat manzela, aby vzal z porodnice pouzitou plenu, a dal ji ctyrnohemu mazlickovi ocichat, spolu s nabidnutim pamlsku :o)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené