Jak vybrat pro své dítě kroužky?

Jaký vybrat kroužek? Stačí jeden? Anebo k jazyku přibrat ještě keramiku, dítě je šikovné a trocha pohybu mu neuškodí, takže k tomu ještě jednou týdne taneček? A poznáme, co ho vlastně bude bavit? Každé dítě je naprosto jiné. Většina předškoláků nám to ještě ztíží tím, že nemají vyhraněné zájmy.

Pohyb i malování

Příliš se nespleteme, když dítěti v tomto věku vybereme jeden kroužek pohybově aktivní, aby si zaběhalo, zacvičilo. Chceme-li další kroužek, hodí se spíše klidnější – keramika, zpěv, výtvarný kroužek.

Bez rodičů

Dítě by se mělo také učit nějaké aktivitě, kde již nebude rodič, kde je autoritou jiný dospělý, kterého má dítě v danou chvíli respektovat a poslouchat. Nebývá tomu tak ve třech letech, ale ve čtyřech už ano.

Děti jsou různé

Aktivní dítě zvládne i tři nebo čtyři kroužky v týdnu, jinému stačí jeden nebo dva. Nezapomínejme ale, že i ten největší divoch potřebuje čas pro sebe, na hru s kamarády, na to být jen tak doma, objevovat své hračky, pomáhat rodičům a společně s nimi prožívat pohodové chvíle.

Jak poznat ten správný kroužek?

Mnohdy je těžké odhadnout, zda je zvolený kroužek pro dítě vhodný. Hodně pomůže, když se na jednu lekci v kroužku může přijít rodič s dítětem podívat. Na místě pak mnohem lépe zjistí, jaká je atmosféra, přístup lektora, náplň hodiny.

Dítě by mělo ve zvoleném kroužku určité období vydržet. Například když rodič zaplatil na jedno pololetí, měl by to jasně dítěti říct, v kalendáři to jasně zaznamenat, a pokud je to možné, na tom trvat. 

I tímto způsobem učí rodič dítě odpovědnosti a vytrvalosti – pro něco ses rozhodl, já to schválil, tak je dobré vytrvat. 

Kdy je toho moc

Když je dítě unavenější, nemá sílu si hrát, dřív usne, než je pro něj běžné, je to zřejmě známka, že by bylo vhodné kroužky omezit. V některých případech to dítě i samo řekne – nechci jich mít tolik, nemůžu si ani hrát s dětmi.

Kroužek má být pro dítě především hrou, příjemným zpestřením dne, má rozvíjet jeho tvořivost a dovednosti.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené