Nástřih hráze u porodu vyvolává řadu otázek

Nástřih hráze (epiziotomie) je nejčastějším chirurgickým zákrokem u porodu. U nás jej podstoupí zhruba každá druhá žena, která přivádí na svět miminko vaginální cestou. Rutinní provádění epiziotomie s sebou nenese žádné výhody pro ženu ani pro dítě, zato vyvolává množství otázek.
foto: Profimedia

„Obavy z nástřihu byly jedním z mých hlavních motivů pečlivého vybírání místa, kde porodím své první dítě,“ svěřuje se maminka čtyř dětí Markéta. „Sice jsme masírovali hráz, ale brzy mi bylo jasné, že sebelepší příprava nezabrání něčemu, co se odehrává v hlavě a rukou někoho jiného. A volba to byla dobrá. Díky této první zkušenosti i třem zkušenostem následujícím mohu dnes říct, že když se dá porodu, ženě a dítěti čas, trpělivost, s ničím se nespěchá a rodička si vybere takovou polohu, jakou jí tělo naznačuje, tak lze porodit dítě o váze 3.5 kg jako prvorodička i 4 kg jako vícerodička zcela bez poranění.“

Urychlí epiziotomie porod? 

Jedním z často používaných argumentů pro epiziotomii je urychlení délky porodu. Vzhledem k tomu, že se k nástřihu hráze přistupuje až na konci druhé doby porodní, nemá tento zákrok na celkovou délku trvání porodu vliv.

Chrání epiziotomie plod?

V určitých případech, jako je extrémně dlouhá vypuzovací fáze, kdy je hráz objektivní překážkou porodu, nebo pokud se plodu výrazně nedaří, může mít epiziotomie své opodstatnění. Žádné studie však nepotvrdily, že by epiziotomie byla prevencí neurologického poškození plodu.

Hráz, do které hlava miminka při porodu naráží, je měkká, pružná tkáň, nikoliv betonová zeď, o kterou by se mohla hlavička plodu poranit. Navíc nebyl nalezen žádný důkaz, že by právě epiziotomie zmírňovala trauma působící na hlavičku plodu.

Je epiziotomie prevencí poškození hráze?

Epiziotomie bývá považována za prevenci těžkých trhlin a poškození oblasti hráze a konečníku. Tento předpoklad však nebyl potvrzen žádnou ze studií, které zkoumaly vztah natržení a nástřihu hráze.

Naopak se ukázalo, že u porodů, kde nebyla provedena epiziotomie, méně často docházelo k rupturám třetího stupně (tedy natržení hráze, které zasahuje i svěrač). Samotná epiziotomie je pak ve svém rozsahu stejná jako ruptura (natržení) druhého stupně.

Dalším zjištěným faktem je, že epiziotomie provedená při prvním porodu zvyšuje riziko samovolného natržení při dalších porodech.

Epiziotomie není prevencí závažných ruptur hráze, ale naopak může být jejich příčinou – poranění konečníku ve většině případů vznikají samovolným pokračováním nástřihu.

Je epiziotomie ochranou před ochabnutím pánevního dna a inkontinencí?

Obvykle uváděným důvodem provedení epiziotomie je prevence poškození dna pánevního, prevence výhřezu dělohy a prevence inkontinence (problémy s udržením moči). Toto tvrzení však nebylo potvrzeno žádným vědeckým důkazem. Epiziotomie nepředstavuje v ochraně pánevního dna proti spontánnímu natržení žádnou výhodu a neposkytuje ochranu proti ochabnutí pánevního dna.

Hojí se řez po epiziotomii lépe než natrhnutí hráze?

Mnoho porodníků upřednostňuje nástřih před natrhnutím především proto, že chirurgický řez je rovný, čistý, jeho směr lze dobře kontrolovat a rovná rána se také šije lépe než natržení.

Epiziotomie však zasáhne všechny struktury tkáně, kdežto přirozeně vzniklé natržení postupuje přes nejslabší místa tkáně a vyhne se cévám, nervům a hlubokým svalovým vrstvám. Natržení také většinou krvácí méně než rána po nástřihu a je spojené s nižším rizikem otoku a zánětů než epiziotomie.

Má epiziotomie nějaká rizika?

Každý chirurgický zákrok, tedy i nástřih hráze, má svoje rizika. Mezi ně patří především krevní ztráty, infekce, otoky, komplikace při hojení, inkontinence, ochabnutí pánevního dna, bolest při pohlavním styku nebo dokonce dočasná neschopnost mít pohlavní styk.

Závažnou komplikací epiziotomie mohou být trhliny zasahující svaly v anální oblasti. Tento problém může vést k potížím s udržení stolice a většinou je třeba jej řešit operativně.

Je epiziotomie zásahem do psychiky ženy?

Rutinní nástřih hráze může ženě způsobit vážné emoční a psychické potíže, zejména pokud je proveden bez souhlasu či bez informování o možných rizicích.

„V ordinaci léčím velké množství žen, které mají trauma psychické i fyzické po epiziotomii,“ potvrzuje klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz, která se zaměřuje na léčbu žen s posttraumatickou stresovou poruchou po porodu.

„Z psychologického hlediska lze konstatovat, že nástřih hráze, který byl proveden bez souhlasu či rutinně bez léčebného důvodu, či dokonce proti vůli ženy, může mít negativní psychické následky,“ objasňuje psycholožka.

„Nevyžádaná intervence, tedy i nástřih hráze, vede k snížení míry kontroly nad porodním procesem, snížení možné spokojenosti s porodem a k narušení osobnostní a sexuální integrity ženy. S tím úzce souvisí fyzická a hlavně sexuální vnímavost k vlastnímu tělu. Jsou-li rodidla nastřižena proti vůli rodící ženy či bez jejího souhlasu nebo s manipulativně vyžádaným souhlasem, případně se souhlasem bez plného poučení o následcích, je vysoce pravděpodobné, že mohou následovat negativní následky v prožívání ženy.“

Čtěte také:

Lze se epiziotomii vyhnout?

Do jisté míry může před nástřihem nebo natržení pomoci příprava na porod v těhotenství. Pravidelná masáž hráze a posilování svalů pánevního dna v těhotenství můžou zlepšit elasticitu tkáně.

Zásadní roli při ochraně hráze však hraje především samotný způsob porodu, zejména volba porodní polohy a způsob tlačení. Spontánní tlačení snižuje riziko poškození hráze, protože respektuje přirozené tempo porodu a dává hrázi čas se přizpůsobit objemu hlavičky. 

Nejméně výhodná poloha při tlačení je pozice na zádech s koleny u těla. Naopak nejvhodnější pro ochranu hráze jsou polohy vertikální, s nohama široce rozkročenýma, případně poloha vleže na boku.

Zkušená porodní asistentka či porodník může pomoci ochraně hráze i přikládáním teplého mokrého obkladu v době, kdy se začne prořezávat hlavička miminka. Riziko poškození hráze snižuje také porod do vody.

Doporučení na závěr:

Zajímejte se o procentu nástřihů v porodnici, kterou jste si zvolili, a dopředu informujte o svém postoji k (ne)stříhání svého porodníka. 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 6
Obrázek uživatele ppetaa27
ppetaa27

Take jsem mela z nastrihu strach. Ale o tom, ze me nastrihli jsem se dozvedela az po porodu. Byla jsem radsi kdyz to udelali bez meho vedomi. Ani jsem nepostrehla kdy to udelali. Vubec to neboli. A siti s hojenim bylo taky v poradku. Nakonec jsem za nastrih byla rada.

Obrázek uživatele ppetaa27
ppetaa27

Take jsem mela z nastrihu strach. Ale o tom, ze me nastrihli jsem se dozvedela az po porodu. Byla jsem radsi kdyz to udelali bez meho vedomi. Ani jsem nepostrehla kdy to udelali. Vubec to neboli. A siti s hojenim bylo taky v poradku. Nakonec jsem za nastrih byla rada.

Obrázek uživatele TT
TT

I hned po nastrihu se mi detatko narodilo. Vubec to nebolelo.

Obrázek uživatele OlivaIva
OlivaIva

Díky této první zkušenosti i třem zkušenostem následujícím mohu dnes říct, že když se dá porodu, ženě a dítěti čas, trpělivost, s ničím se nespěchá a rodička si vybere takovou polohu, jakou jí tělo naznačuje, tak lze porodit dítě o váze 3.5 kg jako prvorodička i 4 kg jako vícerodička zcela bez poranění.“

 

Jsem prvorodička a své mimčo o váze 4 200 g porodila bez nástřihu a poranění ;)

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Také jsem se chtěla nástřihu vyhnout a to u obou porodů. U toho prvního nakonec nástřih proveden byl, ale až v momentě, kdy se to jevilo jako nutné. Naštěstí bylo šití jen minimální a já se dobře hojila, takže jsem po pár hodinách po porodu mohla normálně sedět a stehy jsem ani necítila. U druhého porodu jsem si plánovala cvičit s Aniballem, ale můj gynekolog mi řekl, že se budu otvírat dobře a že nevidí důvod, proč za něj vyhazovat peníze, že porodím v pohodě. Nechala jsem se jím zviklat a na cvičení se vykašlala. Syn (3710 g a 53 cm) se narodil po ani ne dvouapůlhodinovém porodu (počítáno od začátku kontrakcí) a k nástřihu nedošlo. Věřím, že to bylo také proto, že porodní asistentka pomáhala odhrnovat hráz a instruovala mě, jak tlačit - v momentě, kdy se prořezávala hlavička, mi radila, zda trošku přitlačit, kdy netlačit, kdy přidat víc... Těžko se to takto popisuje, ale opravdu to pomohlo a i v té kontrakci je možné regulovat intenzitu tlačení. Není třeba tlačit za každou cenu co nejvíc, aby to bylo "rychle za mnou". Po porodu jsem měla jen dva malé stehy v místech, kde došlo k mírným oděrkám, a hojení bylo snad ještě rychlejší než u prvního porodu.

Nicméně, protože nevíte předem, jestli a jak dobře se budete otevírat, doporučuji cvičení pánevního dna, případně i masáž hráze. Od známých a od maminek z diskuzních fór vím, že to skutečně pomáhá. I kdyby to snad nemělo dostatečný vliv na hráz, minimálně si natrénujete správné tlačení, a taky podpoříte psychiku - když dokážete nacvičit 30 cm s balonkem, uvěříte, že hlavička miminka prostě projde. A psychická pohoda dělá hodně ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, z nástřihu hráze jsem měla hrůzu. Hodně jsem se toho bála a navíc jsem byla přesvědčená, že se to dnes dělá už automaticky v každé nemocnici. Důkladně jsem to probírala se svou lékařkou. Dva měsíce před porodem jsem pravidelně každý den cvičila s pomůckou aniball. Pánevní dno jsem měla zpevněné a hráz připravenou k porodu. Nakonec to dopadlo tak, že jsem odrodila bez nastřižení a to jako po másle. Cvičení dělá opravdu hodně a doporučuji ho každé budoucí rodičce pro lehčí porod.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené