Ultrazvuk

3D a 4D ultrazvuk umožňuje rodičům vidět podobu miminka ještě před jeho narozením. Miminko je za dobu těhotenství matky vyšetřeno zpravidla čtyřikrát.

Ultrazvuková vyšetření v těhotenství

Prvním vyšetřením se ověřuje, zde je gravidita skutečná, a kontroluje se místo uhnízdění vajíčka v děloze. Druhý ultrazvuk maminka absolvuje v 11.–14. týdnu a jeho účelem je zachytit závažné vrozené vady a určit stáří plodu. Podle tohoto vyšetření se odhaduje datum porodu. Třetí vyšetření v průběhu 18–23 týdne slouží k přesnější kontrole plodu a odhalení vývojových vad. Poslední ultrazvuk maminka podstupuje 30.–32. týdnem těhotenství proto, aby byla zkontrolována kondice plodu, jeho poloha a stav placenty a množství plodové vody u matky.

Vstup do rubriky: Ultrazvuk

Co je ultrazvuk

Ve skutečnosti je ultrazvuk akustické vlnění (zvuk) s frekvencí ležící nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha cca 20 kHz. Někteří jiní živočichové jsou schopni část ultrazvukového spektra vnímat, jako jsou třeba psi, netopýři či delfíni, dva posledně jmenovaní ho využívají při dorozumívání a orientaci. Vlastností ultrazvuku se využívá například při echolokaci, kdy je za pomoci sonaru zjišťována poloha těles, dále při měření tloušťky materiálu, čištění vzduchu, sterilizaci vody nebo čištění předmětů a samozřejmě v lékařství.

Jak ultrazvuk funguje

Vyšetření ultrazvukem patří mezi nejužívanější metody vyšetření těhotenství hlavně pro svou bezpečnost, bezbolestnost a dostupnost. Ultrazvuk patří k největším zázrakům moderní medicíny, a to proto, že při jeho aplikaci nedochází k ozáření pacienta škodlivým rentgenovým zářením.

K vyšetření se používá přístroj, jehož sonda vysílá ultrazvukové vlnění o vysoké frekvenci a zároveň je schopna zachytávat vlnění odražené částmi našeho těla. Různé tkáně mají různou echogenitu – schopnost odrážet ultrazvukové vlny. Intenzita vlnění spolu s dobou uplynulou mezi vysláním a zachycením ultrazvuku je počítač schopen vyhodnotit a převést na černobílý obraz na obrazovce. Ultrazvukem se mohou vyšetřovat všechny měkké části, nehodí se ale pro zobrazení plic a kostí. My se soustředíme na využívání ultrazvuku v gynekologii.

Jak probíhá vyšetření ultrazvukem

Při ultrazvukovém vyšetření se přejíždí sondou po kůži, která je zvlhčena speciálním gelem. Vyšetření lze provést i uvnitř vaginy takzvanou vaginální sondou. Takto se lékař lépe a podrobněji orientuje v reprodukčních orgánech, lze tak vyšetřit například vaječníky a stav a počet folikulů v nich.

3D a 4D ultrazvuk

Technickou novinkou je 4D ultrazvuk, který umožňuje sledování objektů v reálném čase. Nadšení vyvolal u rodičů, kteří tak mohou získat 3D ultrazvukovou fotografii jejich miminka. Lékaři zase využívají 4D ultrazvuku pro lepší rozlišování případných vrozených vad včetně rozštěpů, různých anomálií a jiných symptomů.

Kvalitní zobrazení plodu při ultrazvuku nelze získat v případě špatné polohy plodu, nedostatku plodové vody, nedostačujících akustických podmínkách a podobně.

Vstup do rubriky: Ultrazvuk

 

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, zajímaly by mne názory ostatních na screeningové vyšetření v 1.trimestru. Mají se zjistit vývojové vady jako je Downův syndrom, který je velmi vzácný a vyšetření se doporučuje především matkám od 35 roku. Pak následují další a další vyšetření, je to vůbec nutné? Navíc toto vyšetření není hrazeno pojišťovnou, stojí kolem 1000Kč. Proč naše zdravotnictví nehradí celé těhotenství ženám, které chtějí porodit zdravé dítě? Nějak tomu nerozumím... Děkuji.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené