Mohu si pořídit dítě ze zkumavky i za svobodna?

DOTAZ TÝDNE S přítelem bychom chtěli dítě, ale nedaří se nám to. Mohu jít na umělé oplodnění, i když nejsme manželé, nebo se musíme kvůli dítěti vzít? Ne, že by to vadilo, ale soužití „na hromádce“ nám zatím vyhovuje. Děkuji za odpověď. Petra

Odpovídá MUDr. Klára Křížová:

Ano, současná česká legislativa umožňuje, aby asistovaná reprodukce byla poskytnuta i nesezdaným párům. Podmínkou je písemný souhlas partnera, kterým stvrzuje, že bude otcem dítěte narozeného „ze zkumavky“.

Léčbu svobodné ženy bez partnera naše zákony zatím nedovolují. Zákony ČR neumožňují oplodnit lesbický pár ani ženu jako jedince – přístup k umělému oplodnění je vyhrazen pouze heterosexuálním párům.

Neplodný pár, který může využít umělé oplodnění, tvoří podle zákona o péči o zdraví lidu pouze muž a žena, přičemž není nutné, aby byli manželé. Povolení umělého oplodnění pouze heterosexuálním párům je však jenom formalitou, neboť pokud pár nemusí být sezdaný, jsou všechny argumenty o ochraně tradiční rodiny či zájmu dítěte neplatné:

  1. Kliniky nepátrají po skutečném vztahu páru ani po jeho stabilitě či po tom, zda se opravdu jedná o pár. Tím padá argument, že stát řeší neplodnost páru a že mu jde o zájem dítěte (stabilní zázemí).
  2. Muže, který vystupuje na klinice jako partner ženy a dá souhlas k umělému oplodnění, není žena povinna po porodu uvést jako otce dítěte. Žena má právo neuvést otce dítěte a to, co daný muž podepsal na klinice, na to vůbec nemá vliv. Právo na otcovství, pokud není se ženou sezdán, mu tím automaticky nevzniká!

Shrnutí: To, že musí u umělého oplodnění formálně figurovat muž, reálně vůbec nic neznamená a dítěti to žádné jistoty ve smyslu tradiční rodiny (muž, žena, dítě…) neposkytuje.

 

30.7.2013 12:23 | autor: Klára Křížová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist