Jiný stav – jiné sny

„Oblečky na miminko jsem si nakoupila ještě dřív, než mi lékař potvrdil, že jsem těhotná. Poznala jsem to ze svých snů,“ usmívá se dvaatřicetiletá Lenka. Není zdaleka jediná. Mnoho žen přiznává, že sny v těhotenství jsou prostě „jiné.“

„Těhotenství a mateřství je pro většinu žen obrovské téma, pro některé dokonce největší v jejich životě. Otevře mnoho věcí v nevědomí, které jsme předtím vytěsnili, a proto se nám zdá, že sny v těhotenství jsou jiné,“ vysvětluje psycholožka mgr. Eva Hrončeková, která se zabývá výkladem snů.

Přečtěte si: Máme věřit intuici?

Sny v těhotenství mohou být jiné a také nemusí. „Každé těhotenství je samo o sobě jedinečné. Matky si nějakým způsobem přály či nepřály být těhotné a my byli buďto vítáni nebo nevítáni. A to děti vnímají. To vše máme ve své paměti do té chvíle, než si samy uvědomíme, že také chceme mít děti. A to je ten spouštěcí mechanismus, kdy ženy v těhotenství začínají mít zvláštní sny,“ dodává Eva Hrončeková.

Těhotenské sny

Během těhotenství jsou sny například živější. Příčinou je zvýšená hladina progesteronu a velmi časté buzení. Právě kvůli tomu ženy upadají velmi lehce do REM spánku, fáze, kdy lidé sní. Díky buzení si také více snů pamatují.

Čtěte také: Jste těhotná? Vaše tělo čeká spousta změn

„Těhotné“ tělo také klade na ženu větší nároky. „Obzvláště v prvním trimestru je vlivem hormonálních změn žena více ospalá a unavená,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Radka Gregorová.

Prokázalo se, že se těhotným ženám objevují ve snech podobné symboly a obrazy. „Snění je zpracovávání fyziologických informací. Devět měsíců, kdy matka pracuje na vzniku nového života, dostává mozek neobyčejně mnoho nových impulsů a ty se projevují konkrétními sny,“ říká Eva Hrončeková

Sníme v prvním trimestru….

Velké množství prvorodiček sní v prvním trimestru o dospělém dítěti. Mozek tak zpracovává informaci o počínajícím těhotenství.

Výzkumy snících těhotných ukázaly, že mnoho žen sní o budovách ve všech formách – jednotlivých pokojích, chalupách či mrakodrapech. Budovy jsou často místem, kde se vyrábějí různé produkty (např. továrny). To je zřejmě zakódovaná informace o tom, že žena ve svém nitru buduje nový život. Ženám se také postupem těhotenství zdá o stále větších a složitějších budovách.

Budoucí maminky sní také velmi často o vodě. Od akvária s malou rybičkou přes rozlehlé oceány, téma vody se objevuje ve snech přímo hojně. Obzvláště v prvním trimestru hodně žen ve snech plave. Zvířata, která se ve snech objevují, bývají také často vodní zvířata jako například ryby.

Sny druhého trimestru…

V druhém trimestru těhotné často sní o mláďatech různých druhů zvířat – kuřatech, koťatech, štěňatech atd. Podle toho, jak žena sama chápe své těhotenství, vztah s partnerem a svou celkovou momentální situaci, jsou zvířata buď roztomilá, či ji nějakým způsobem ohrožují.

Budoucí matky mívají také často erotické sny. Obecně platí, že čím pokročilejší stádium těhotenství, tím více erotických snů. Proč sní ženy právě o sexu, je většinou velmi individuální. Ve většině případů je to reakce mozku na matčinu představu o její naprosté sexuální nepřitažlivosti. Svou rozšiřující se postavu vidí jako překážku v sexuálním životě, připadá si odpudivá, těžká, nemotorná. Právě tento pocit se kompenzuje ve snech. Sny jednoduše říkají „Vidíš? Jsi stále atraktivní a sexy.“

Těhotné ženy mívají také noční můry. V některých se objevuje partner, který je ve snu podvádí. To je jen logické zpracování pocitu zranitelnosti, který v těhotenství žena má. Právě v tomto období je totiž více než jindy závislá na svém partnerovi a lidech kolem ní. Pochopitelně se proto bojí, že je ztratí.

Vědci se snažili zjistit, jak často se ženám ve snech podaří uhodnout pohlaví svého dítěte. Zjistili, že padesát procent budoucích maminek odhadlo pohlaví dítěte již ve svých snech.

Těhotné ženy mívají také „věštecké sny“ o porodu, například o tom, že rodily o několik dní dříve, o přesném datu porodu, o průběhu porodu, okolnostech porodu apod.

Čtěte také:

Sny ve třetím trimestru…

Asi v patnácti procentech snů těhotných žen se objevuje jako téma jejich miminko. Podle výzkumů je toto číslo ve třetím trimestru ještě větší.

Těhotné ženy ve třetím trimestru mívají velmi často noční můry. Buďte v klidu, je to naprosto normální. Nenechte se nočními můrami vystresovat, postavte se k nim asertivně, čelem. Vědci zkoumali skupinu žen, které měly dlouhotrvající a krátký porod. Výzkumy ukázaly, že přes devadesát procent žen, které braly noční můru pozitivně a postavilo se k ní sebevědomě, rodilo daleko kratší dobu.

Indiáni věřili v sílu snů natolik, že podle nich pojmenovávali své děti. I v dnešní době se najdou matky, kterým je „to pravé jméno“ sděleno ve snu. Naslouchejte proto svým snům.

Nebojte se špatných snů

Podle výzkumů si lidé pamatují daleko častěji právě sny špatné. Ze všech snů, které si při vstávání vybavíte, pouze dvacet procent z nich je pozitivních. Ženy mají v těhotenství v průměru šest zásadních „špatných“ snů:

Bojí se:

  • o zdraví dítěte
  • že partnera již nepřitahují, že je opustí
  • porodu
  •  že budou špatnými matkami
  • ztráty kontroly nad svým životem
  • finančních potíží

Jak se postavit nočním můrám v těhotenství

Na sny, které na sebe vezmou podobu noční můry, je nutné se podívat z obsahové stránky. Nebuďte z nich vystresovaní, považujte je jen za důrazné upozornění vašeho nevědomí.

„Emoční úzkost či strach, které pocítíme po probuzení, mohou být strachem z nějaké zatím nepřijaté informace. Kompenzační funkce snu proto přivádí na scénu velmi intenzivní a emocemi nabité obsahy a symboly, které nás odkazují na přijetí nových probouzejících se sil v nás samotných. Tyto síly jsou pro nás zatím skryté a rozhodně se neptají na to, jestli jsou vítány. Prostě chtějí, abychom se vrátili do svého středu a žili víc v rovnováze s tím, kdo doopravdy jsme a ne s tím, kdo chceme být,“ radí budoucím maminkám psycholožka Eva Hrončeková.

22.7.2015 12:31 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist