Chci otěhotnět: jak často mít styk v plodných dnech?

VÁŠ DOTAZ Jak často máme s partnerem mít styk v plodných dnech, abych otěhotněla? Někde jsem četla, že nejlepší je každý druhý den, někde, že je to jedno, jiný názor zase zněl, že je před plodnými dny dobré abstinovat. Jak to tedy je?

Odpovídá MUDr. Radim Uzel:

Žena toužící po otěhotnění udělá největší chybu, když bude pohlavní styk uskutečňovat „s menstruačním kalendářem v ruce“. Znamená to, že čím více se počítají plodné a neplodné dny (Jak poznáte plodné dny?), čím více se kalkuluje s frekvencí pohlavních styků, a dokonce se jim přizpůsobuje i životospráva, tím je šance na úspěšné otěhotnění menší. Toužebné očekávání dítěte může ženskou ovulaci často psychicky zablokovat.

Plodné období ženy bývá zpravidla uprostřed menstruačního cyklu a bylo by jistě chybou v této době na pohlavní styk rezignovat a odeslat partnera na dovolenou. Snad může být také nesprávné opakovat soulož několikrát denně, protože spermie nestačí dozrát. Tím se ostatně vysvětluje také oddálení otěhotnění bezprostředně po svatbě, jelikož právě tato doba se vyznačuje zvýšenou frekvencí styků.

Pokud se však pohlavní styk uskuteční třeba i každodenně jednou nebo dvakrát, nemůže to mít žádný škodlivý vliv. Také pohlavní styk obden je v pořádku, životnost vajíčka zpravidla přesáhne 24 hodin. Dodržování sexuální abstinence před plánovaným otěhotněním je zbytečné.

Přečtěte si 9 osvědčených tipů, jak pomoci otěhotnění.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist