Jméno pro dítě: vybírat srdcem, nebo rozumem?

Existuje mnoho dobrých doporučení, jak postupovat při výběru jména. V kombinaci s příjmením by nemělo vytvářet slovní hříčky, jazykolamy a rýmy, krátké jméno by mělo doplnit dlouhé příjmení a dlouhé zase krátké. Při výběru jména je prostě dobré používat rozum. Jenže při hledání toho jediného a pravého jména pro očekávané miminko hrají stěžejní roli především osobní vkus a pocity.

shutterstock_396684607-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

A většina z nás (pokud nejsme pod hrozbou rozvodu donuceni ke kompromisu nebo nectíme rodinnou tradici, že se každý prvorozený chlapec v rodě musí jmenovat po prapředkovi, který se zúčastnil bitvy na Bílé Hoře) se při výběru nakonec stejně rozhoduje především srdcem. A pokud srdce velí odhodit konvence a popustit uzdu fantazii, pak není co řešit. Anebo je?

Matriko, vezmeš si to na triko?

Na to, aby kreativity při výběru jména nebylo přespříliš, dohlíží zákon o matrikách, který nedovoluje vymýšlení jmen zcela nových. Jméno, kterým chcete podarovat svoje dítko, musí být existující a musí patřit nějaké skutečné osobě.

Pojmenovat tedy potomka podle pohádkové postavy nebo nějakého předmětu denní potřeby u nás není možné. Stejně tak zákon trvá na tom, že dítě ženského pohlaví nelze pojmenovat jménem mužským a naopak.

Inspirujte se chlapeckými jmény ze zámoří!

Zkrátka také přijdete v případě, že se vám jméno pro prvorozeného zalíbilo natolik, že byste ho nejraději dali i jeho sourozenci. Na problémy můžete též narazit u zdrobnělých a domáckých podob jména.

Pokud chcete použít jméno, které sice existuje, ale není k nalezení v českém kalendáři, můžete si jeho „použitelnost“ ověřit na matričním úřadu (ideálně na tom, který bude vašemu dítku vystavovat rodný list). Každá matrika by měla mít k dispozici seznam ověřených jmen, která lze použít.

Kde selhal seznam, nastupuje znalec

Může se stát, že vaše volba jména bude natolik originální, že ho na příslušné matrice nenajdou v seznamu. V takovém případě ještě není nutno propadat beznaději. Můžete tuto situaci pojmout jako výzvu a stát se rodiči prvního nositele daného jména v naší republice. Cesta ke získání kulatého razítka s potvrzením vede před soudního znalce v oblasti jazykovědy.

Inspirujte se dívčími jmény ze zámoří!

S žádostí o vystavení posudku na dané křestní jméno se můžete obrátit také na pracovníky oddělení onomastiky Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Posudek na křestní jméno stojí zhruba 1000 Kč. Nevýhodou je, že zaplatíte i v případě zamítnutého posudku (a také se v ojedinělých případech může stát, že příslušná matrika nevezme názor znalce v potaz).

Pokud ovšem potvrzení dostanete, zlegalizujete použití daného jména i pro jeho ostatní potenciální nositele. Ověřené jméno se totiž dostane na zmíněný seznam, který mají k dispozici matriky, a bude tak dostupné i pro ostatní zájemce. Takže se dá říci, že svou anabází po úřadech a soudních znalcích uděláte dobrý skutek i pro ty, co přijdou po vás.

Proč mu nedáte normální jméno?

I s takovou otázkou se setkávají rodiče, kteří dali svým dětem jména ne zcela běžná a obvyklá. Důvodů, proč se najdou rodiče, kteří místo Aničky dají Aniku či místo Honzíka Huga, se najde mnoho. Často k exoticky znějícím jménům sahají páry, kde je jeden z nich cizinec, nebo Češi, kteří žijí v zahraničí.

Jak se mění jména očima módy? Co teď frčí?

Mnohdy ale za výběrem netradičního jména stojí i potřeba se vymezit, nejít s davem či životní styl. Někoho může při výběru jména ovlivnit numerologie (tedy teorie, že vibrace jména ovlivňuje náš osud), jiného obliba historické etapy či zalíbení ve vzdálenější kultuře. Jiný se může nechat ovlivnit hrdiny zamilovaného seriálu či se prostě sveze na vlně rostoucí popularity některých méně obvyklých jmen (mezi „skokany“ minulého roku patřila například jména Sofie, Mia, Tobias či Sebastian).

Ať už je při výběru jména inspirační zdroj daný hlubokým zájmem či módní líbivostí, faktem zůstává, že se naše společnost stává postupně tolerantnější k různorodým jménům, a dokonce i ke dříve neobvyklým spojením typicky českého příjmení s cizím křestním jménem. Možná že za deset let bude „normální“ jméno třeba Samantha a malá Kateřina či Tereza se stanou ojedinělým zjevem.

Čtěte také:

Jedno jméno na celý život?

Ne vždy se může výběr jména povést tak, že jsou s ním všichni spokojení. Někdy se vybrané jméno znelíbí přímo těm, co je vybrali. Znám rodiče, kteří žertem zvolili pro novorozeného Jeníka přezdívku Karel, a po roce zjistili, že Karel se k jejich synkovi opravdu hodí lépe. A tak mu k Janovi do rodného listu přidali i toho Karla. A chlapec má díky tomu jména hned dvě (český zákon o matrikách dvě jména povoluje a přibývá rodičů, kteří možnost dát dítku dvě jména využívají).

Přestože obvyklou praxí v našich luzích a hájích je mít stejné křestní jméno po celý život (na rozdíl třeba od některých domorodých kmenů, kde si jeho členové mění jméno při každém významnějším životním předělu), v případě, že k sobě jméno a jeho „majitel“ výrazně neladí, je možné zažádat si na matrice o změnu křestního jména (za nezletilé žádají rodiče).

Utěšovat se můžete tím, že na změnu jména může dojít i „v lepších rodinách“. Nedávno se médiích objevila zpráva, že i pětiletá dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh uvažuje o změně jména, aby se lépe hodilo ke jménům jejích bratrů Maddoxe a Paxe a Knoxe. Zdá se, že hvězdní rodiče jsou v tomto případě tolerantní a ze Shiloh (zatím aspoň neoficiálně) bude Shax. O tom, zda je to změna k lepšímu, či k horšímu, lze polemizovat. Ale kdo jiný by měl mít větší právo mluvit do toho, jak se bude jmenovat, než samotný nositel jména.

Jméno je nejen rozlišovacím znakem, ale je i jakousi „nálepkou“ našeho já. Dobře vybrané jméno je tedy nálepkou, která nám sluší a ve které se cítíme být sami sebou.

22.8.2019 1:45 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist