Od Hluponě k Jakubovi aneb Jaká jména u rodičů vedou

Křestní jméno nás provází po celý život, a tak není divu, že jeho výběru nastávající rodiče věnují spoustu času. Ovšem mnohdy s nepříliš slavným výsledkem. Přitom naše jméno o nás mnohé vypovídá a může náš život ovlivnit.

Hlupoň a Děvule

Již naši předci prostřednictvím jména demonstrovali své postavení ve společnosti, svou moc a majetkové poměry. Samotné jméno tak o svém nositeli prozrazovalo mnohé. Odráželo nejen představy rodičů o tom, jaké by jejich dítko mělo mít vlastnosti, ale ukazovalo i to, z jakých společenských vrstev pochází.

Právě kvůli potřebě odlišit se od chudiny mohli pouze staří Slované z vyšších společenských vrstev používat složená jména jako jsou Miloslav, Slavomír či Boleslav, z dívčích jmen například Ludmilu a Drahomíru. Každému bylo hned jasné, že má tu čest s osobou vyššího postavení. Zatímco jméno jednoduché, prostého významu jako třeba Odolen, Hlupoň, Prodan, u dívek Hněvka, Kvašena nebo Děvule prozrazovalo, že místo jeho nositele je mezi poddanými.

Ačkoliv dnes jsou tyto společenské rozdíly díky demokratizaci vzdělání smazány, přesto statistiky na určitou rozdílnost ukazují. Například rodiče na venkově, pracující v zemědělství, i v současné době volí jména, která byla pro tuto oblast typická již na počátku 20. století. Hojně používaný je Václav a Josef a z dívčích jmen například Zdeňka a Ludmila. Určitá jména jsou typická i pro další profesní oblasti. V 80. letech například vědci svým synům nejčastěji dávali jméno Matěj, lékaři si oblíbili Alžbětu a dělníci Soňu.

Rodiče zkrátka, i pokud jde o jména, podléhají změnám ve společnosti a módním trendům. A to bez ohledu na to, v jaké době žijí. Na výběru jména se tak v minulosti podepsal například příchod křesťanství. Rázem se stala oblíbenými jména hebrejská – Adam, Jakub, Josef, Matěj, Matouš, Michal, Anna, Eva či Marie. V době renesance to zase byla jména latinská a řecká – Andrea, Filip, Kateřina, Klára a Veronika.

Tato jména se těší oblibě dodnes, i když spousta rodičů pod vlivem médií upouští od tradice a dává svým dětem jména u nás neobvyklá, exotická. Ve snaze odlišit se svému dítěti ale většinou výběrem jména život zkomplikují.

Jména našim dětem „dávají“ i filmoví hrdinové

Snad kvůli touze, aby jejich dítko bylo stejně slavné nebo oplývalo stejnými obdivuhodnými vlastnostmi, sahají rodiče po jménech svých idolů – hrdinů z jejich oblíbených knížek, zbožňovaných filmových postav. Bohužel jim ale nedochází, že takovým jménem mnohdy svému dítěti dělají medvědí službu.

Při setkání s Kevinem si většina z nás vybaví roztomilého klučinu, který byl sám doma a možná v duchu politujeme jeho rodiče. Určitě to bude pěkné kvítko, napadne nás. Ovšem setkání s malým Dexterem v nás už tak milé pocity nevzbudí. Jen málokomu se před očima neobjeví obličej psychopatického vyšetřovatele. Jediné, co nás tak napadne, je: chudák dítě…

Výjimkou u nás nejsou ani jména z dalších oblíbených seriálů a slavných osobností. Setkat se tak můžete s Ronaldem, Justinem, Brandonem, Angelikou, Pamelou či Isabellou, která se dokonce po uvedení upírské ságy Stmívání stala doslova přes noc nejoblíbenějším jménem ve Spojených státech. Stejný boom tamtéž potkal i Cullena ze stejného seriálu. A takto bychom mohli pokračovat. Jen se přiznejte, komu z vás při výběru jména přišli na mysl Anastasia a Christian? Svět filmu a slavných nás rodiče zkrátka ovlivňuje.

Čtěte také:

Jak na tom byli ve světě?

V USA vede loňský žebříček nejoblíbenějších chlapeckých jmen Liam, na druhém místě je Noe a na třetím Ethan. U holčiček byla první Emma, druhá Olivia a třetí místo získala Sophia.

V Anglii a Walesu mezi chlapci už poněkolikáté zvítězil Oliver, druhou příčku obsadil Jack a nejoblíbenější trojku uzavírá Harry. U holčiček to vyhrála Amelia, druhá je Olivia a na třetí pozici skončila Isla.

Ve Francii dávali rodiče chlapečkům nejčastěji jméno Armand, za ním je Jules a následuje Lucas. Z holčičích jmen si oblíbili Manon, hned po ní Jade a Louise.

Nakonec se podíváme k našim sousedům Slovákům. U nich patří k nejoblíbenějším chlapeckým jménům Jakub stejně jako u nás, na druhém místě je Adam a na třetím Michal. Mezi holčičkami to vyhrála Ema (Emma), stříbro patří Natálii a bronzová je Nina.


Zdroj: www.mvcr.cz, www.babycenter.com, www.independent.co.uk, www.notrefamille.com, www.najmama.sk

7.2.2019 12:20 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist