Venku je ošklivo? Nevadí! 14 tipů, jak děti doma zabavit

Přimět děti, aby netrávily celý den sezením před televizí, ale zabavily se i jinak, není vůbec jednoduché. Když na to ale půjdete chytře, pohybovým aktivitám přijdou na chuť a budou je samy vyhledávat. My vám dnes poradíme, co na děti zaručeně zabírá.

hry-s-detmi-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Zábava se židlemi

Jednoduchá, ale dětmi oblíbená aktivita, ke které vám stačí obyčejné, ovšem bytelné židle. Děti na židli mohou vylézat, vyskakovat nebo ji podlézat.

„Někdy dám také dvě židle k sobě, na ty navážu provaz a společně s dětmi ho bez doteku musíme podlézt. Provázek samozřejmě stále snižujeme a snižujeme,“ popisuje Štěpánka Štrougalová z Juklíku. Nebo můžete ze židlí postavit slalom. Jestli nemáte moc tolerantní sousedy, zdolávejte ho po čtyřech, v dřepu nebo plazením.

2. Hra na schovku

Jedna z nejoblíbenějších her, která se dá hrát i doma a nachodíte při ní spoustu kroků. Co takhle schovat se za závěs do sprchového koutu? Nebo čekat, jestli vás někdo objeví za prádelním košem? Jeden stojí za pikolou a všichni ostatní si musí najít dokonalý úkryt. Schválně, jak dlouho v něm vydržíte, než vás odhalí!

3. Schovávačka věcí

Jestliže bydlíte v malém bytě a schovka není nic moc, schovávejte věci. Třeba hrací karty. Nebo nastříhané barevné papírky. Pravidlo je, že každá musí být aspoň kouskem vidět, aby nebylo potřeba otevírat skříně ani šuplíky. Na povel všichni začnou hledat. A kdo najde nejvíc, ten má právo vymyslet důmyslné skrýše příště.

4. Básničky s pohybem

Básničky s napodobováním se nikdy neomrzí. Řeč, pohyb a rytmus jsou v nich propojené, takže rozvíjejí děti po všech stránkách. Menším můžete s pohyby rukou a nohou pomoct, větší nechte, aby po vás opakovaly a pak básničky říkaly samy.

5. Hraní s míčky z molitanu

Tyto měkké míčky má doma spousta lidí, protože se perfektně hodí k míčkování, rehabilitaci i na různé hry. „Jejich obrovská výhoda je, že doma nic neponičí a hra s nimi je nehlučná a bezpečná,“ říká Kristýna Přibylová z Monkey’s Gym. Můžete je s dětmi házet o volnou zeď a chytat nebo vytáhněte z útrob skříně lehkou raketu a soutěžte, kdo vydrží pinkat jen tak do vzduchu a udržet míček na raketě co nejdéle.

6. Zábava na štaflích

Štafle má doma kdekdo, stačí je za deštivého dne šoupnout třeba do obývacího pokoje, kde je trochu místa. Už dvouleté dítě si s nimi užije neuvěřitelné radosti. Podle věku dětí vymýšlejte různé soutěže: Kdo vyleze první dva schůdky, kdo se dostane až na špičku, kdo se nebude bát až úplně nahoru a třeba se dotkne stropu? Nebo bude vítěz ten, kdo úspěšně přeleze na druhou stranu? Vždy ale na děti během hry dohlížejte a menší přidržujte.

„Pokud se vám štafle zdají moc vysoké, zkuste malý dvojstupínek. Malé děti ho mohou přelézat po čtyřech,“ radí Štěpánka Štrougalová.

7. Hra na „Kdo déle vydrží…“

K téhle hře vám postačí kousek volného prostoru, stopky a prázdný list papíru. Připraveni? Jedeme!

Každý člen rodiny postupně zkouší, jak dlouho vydrží stát na levé noze, pak na pravé nebo totéž se zavřenýma očima. Pak můžete testovat, jak dlouho kdo vydrží sedět bez židle nebo třeba mít ukázkově předpaženo,“ popisuje princip Štěpánka Štrougalová.

8. Pětiminutovka s písmenky

Kolik věcí ve vaší domácnosti začíná na písmenko L a jsou tak lehké, že se dají shromáždit na postel v ložnici? Lžíce, láhev na vodu, lis na česnek… no schválně!

Nastavte budíka na pět minut a nechte děti, ať přemýšlejí a běhají s nápady do vaší ložnice. Po pěti minutách se sčítá, odměňuje a také se věci vracejí na své místo,“ seznamuje s pravidly Kristýna Přibylová.

Čtěte také:

9. Košíková

Tohle je bleskovka, jejíž příprava trvá pět minut, a pak máte o zábavu postaráno na hodně dlouho. Jak na to? Stačí prostě zmačkat noviny nebo archy jakéhokoliv papíru. Postavte doprostřed místnosti židli, na něj hrnec a snažte se do něj trefit. Nebo hrnec nemusí být ani na židli.

Dokážou se děti trefit, když bude na zemi? Když ho postavíte třeba na štafle? Otestujte to! Házet se dá i zády k hrnci, mezi nohama, s jedním okem zavázaným jako pirát atd.

10. Tunelové prolézačky

Dětský tunel doporučuji každému rodiči jako jednu z nejlepších investic. Není drahý, většinou je skládací, takže dobře skladný, a dá se s ním neuvěřitelně vyhrát,“ říká Jana Havrdová z iniciativy Česko se hýbe.

S pomocí stopek můžete měřit, kdo tunel zvládne prolézt nejrychleji. Nebo kdo se jím nejrychleji proplazí třeba po zádech. Pokud tunel nemáte, vybudujte si vlastní. Dobře vám poslouží třeba židle, přes které přehodíte deky nebo spacák a máte hotovo. Mimochodem, zalézání a vylézání ze spacáku na čas také není špatná zábava.

11. Běhání po schodech

Bydlíte v domě, kde je hodně pater? Štěpánka Štrougalová doporučuje využít toho k následujícím úkolům: „Zapomeňte na výtah. Zkuste s bobříkem mlčení (ohleduplnost k sousedům je nutná) vyběhnout schody do nejvyššího patra nebo jich část vyskákat po jedné noze, zdolat je bočním krokem, zkrátka, co vás napadne.“

Soutěžit se dá na čas, na výdrž, na počet zdolaných pater nebo počet opakování, to už je na vás.

12. Kuželky trochu jinak

Tohle vůbec není tak snadné, jak to zprvu vypadá. Dítěti přivažte k pasu provázek. Na jeho konec, který by měl sahat zhruba 5–10 centimetrů nad kolena, připevněte propisku, obyčejnou tužku, fixu nebo co máte po ruce. Pak dítko nechte, ať se snaží tužkou strefit do hrdla láhve, kterou má postavenou mezi nohama. Abyste to udělali napínavější, můžete dětem měřit čas na stopkách.

13. Tornádo

Vynikající taktika, jak donutit děti, aby po sobě uklidily. Jak to funguje? Natočte budíka na deset minut. Pusťte hudbu. Slibte dětem nějakou odměnu. Vědomí, že se bude uklízet jenom tak krátkou dobu a ještě na ně čeká odměna, je přiměje neuvěřitelně zrychlit tempo. Úklid dostane doslova adrenalinový rozměr a vy nebudete věřit, jak rychle vaše ratolesti budou sbírat, skládat a rovnat.

14. Lenošení v bunkru

Až budou děti z celodenního pobíhání unavené, nechte je, ať si postaví bunkr třeba pod kuchyňským stolem. Vždyť, kdo by nemiloval ten pocit ukrýt se za deštivého dne v pořádném bunkru? Děti mohou snášet deky, polštáře, spacáky, využít se dají také velké koupelnové osušky.

„A až budou mít hotovo, pomozte jim v bunkru vybudovat hezký pelíšek a nechte je v něm odpočívat. Když jim k tomu pustíte třeba audiopohádku, budou blažené,“ říká z vlastní zkušenosti Jana Havrdová.

27.12.2023 5:33 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: www.ceskosehybe.cz, www.juklik.cz, www.monkeysgym.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist