Co je dobré pít v těhotenství?

Jak moc v těhotenství omezit pití kávy, černého čaje, sladkých džusů? Co je vlastně nejlepší? Minerálka, voda z vodovodu nebo ovocné čaje? A kolik je dobré toho vypít? Poradíme vám.

shutterstock_110938832-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Dostatek vhodných tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin a tím i vylučování toxických látek, které v organismu vznikají. Nedostatek vody způsobuje bolesti hlavy, únavu, malátnost a pokles duševní a fyzické výkonnosti. Se špatným pitným režimem souvisí i vznik zácpy.

Kolik pít…

Potřeba tekutin je velmi individuální, těhotná žena by měla denně vypít minimálně 1,5 litru tekutin, lépe 2 litry, ale hodně záleží na skladbě jídelníčku. Různě pijeme také podle roční doby, více v létě než v zimě. Je třeba pít během celého dne tak, aby organismus dostával tekutiny průběžně a v dostatečném množství.  Pravidelným přísunem tekutin žena zabrání pocitu žízně, který je již počátečním příznakem dehydratace. Ale myslete i na to, že přemírou tekutin zatěžujeme své ledviny, které přebytek tekutin musí vyloučit.

…a co pít?

I když nejzdravějším nápojem je čistá voda, těhotná žena si může bez obav dopřávat pestřejší skladbu nápojů. Obecně lze říct, že pitná voda z veřejných vodovodů má u nás velmi dobrou kvalitu, ale je pravda, že ne všude a vždy plně vyhovuje její chuť.

Vhodné jsou balené kojenecké a pramenité vody, které by měly být skladovány v chladnu. Otevřená láhev by měla být co nejdříve spotřebována. K vhodným nápojům patří i vodou ředěné čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, vodou ředěné 100 % džusy, neslazené a ne moc silné čaje, zvláště vhodný je rooibos nebo ovocný čaj. Pití černého a zeleného čaje v době těhotenství je dobré omezit.
 

Minerální vody pro i proti

Česká republika má na světě jednu z největších spotřeb minerálních vod, ale dlouhodobá a častá konzumace minerálních vod je nevhodná a mnohdy zdravotně riziková. Minerální vody by měly tvořit maximálně pětinu denního pitného režimu.

Lékaři varují před jejich nadměrným pitím, zvláště užíváme-li navíc potravinové doplňky. Minerální vody zvyšují riziko přetížení ledvin, vznik ledvinových kamenů, podporují vznik aterosklerózy, dochází k nadbytečnému ukládání některých minerálů v organismu (železo v játrech, vápník v cévách apod.). Pro kojence jsou zcela nevhodné. K občasné konzumaci lze doporučit minerální vody se slabou mineralizací 150 – 500 mg / 1 (například Dobrá voda, Rajec Aquila, Toma, Bonaqua). Trpí-li žena zvracením, průjmy, případně se zvýšeně potí, měla by do pitného režimu zařadit i vody s vyšší mineralizací nad 500 mg / 1 (například Mattoni, Korunní, Magnesia, Poděbradka, Hanácká kyselka)

S bublinkami či bez?

Těhotná žena by měla dávat přednost nesyceným nápojům, neboť nápoje sycené oxidem uhličitým vedou k překyselení organismu a mohou způsobovat nadýmání, podporovat zvracení a zhoršovat projevy těhotenské nevolnosti.

Více než nápoj

Protože ne vždy se daří přijímat všechny nezbytné látky, zejména vápník, železo, zinek, jód a kyselinu listovou běžnou stravou, je možné zajistit jejich přívod speciálními sušenými mléčnými nápoji určenými pro těhotné a kojící ženy (například Gravimilk). Tyto sytící nápoje obsahují všechny důležité látky v optimálním poměru, posilují imunitní systém, podporují krvetvorbu, přispívají k zdravému vývoji plodu a navíc i skvěle chutnají. Nápoje lze koupit v lékárně.

Káva ano či ne?

V těhotenství je důležité omezit i pití kávy. Nebylo sice prokázáno, že by káva měla negativní vliv na vývoj plodu, ale obsažený kofein může zvyšovat srdeční frekvenci plodu i matky. Jste-li na kávu zvyklé a těžko se bez ní obejdete, jeden šálek denně by vám neměl uškodit. Je ale možné pít kávu bez kofeinu nebo využít širokou nabídku obilné kávy z melty, špaldy a podobně.

Vyhýbejte se!

Mezi nápoje, které by těhotná žena pít neměla, patří sladké limonády, nápoje na bázi coca-coly či nápoje obsahující chinin (například tonik), energetické nápoje, nektary a podobně. Tyto nápoje jsou v podstatě roztokem cukru, kyseliny citronové, umělých příchutí a barviv. Někdy se přidává i celá řada dalších látek, například fosforečnany a oxid siřičitý. Všechny uvedené přísady jsou pro organismus těhotné ženy velkou zátěží.

NE pro alkohol

Zvýšená konzumace alkoholu může poškodit vajíčko a spermii již před početím a v časné fázi těhotenství má prokazatelné negativní účinky na vyvíjející se zárodek. Pokud těhotná žena konzumuje alkohol ve větším množství a pravidelně, vzrůstá riziko samovolného potratu, předčasného porodu nebo vzniku některých komplikací spojených s porodem. Komplikacemi u dětí může být nízká porodní hmotnost, poruchy chování a učení. 

Čtěte také:

Bylinky pomáhají

Některé bylinky lze bezpečně užívat i během těhotenství, zvláště pokud máte nějaké zdravotní problémy, ale je třeba se řídit doporučením lékaře. Nejčastějším a nejnepříjemnějším problémem spojeným s prvními třemi měsíci těhotenství jsou ranní nevolnosti. Vhodnou bylinkou na zmírnění ranních nevolností je květ heřmánku, který navíc uklidňuje. Bylinku můžete využívat ve formě čaje nebo relaxační koupele.

Lahodný meduňkový čaj je doporučován i pro těhotné ženy. Užívá se na uvolnění a zklidnění nervového systému, je skvělým prostředkem proti bolestem hlavy, depresi a nespavosti. Také zlepšuje trávení, odstraňuje nadýmání, pomáhá při hemoroidech a reguluje krevní tlak. Čaj má antihistaminové vlastnosti, díky nimž účinně zklidňuje alergické reakce. Když smícháme meduňku s kopřivou, získáme účinný čaj pro ženy, které v těhotenství trpí alergiemi. Ale i samotný kopřivový čaj je pro těhotné ženy vynikající. Má velký obsah vápníku, železa a dalších minerálů a vitaminů. Doporučuje se zejména ženám, které trpí chronickou únavou, působí i jako mírné diuretikum a pomáhá tak odvodňovat organismus, je vhodný při cukrovce a odstraňuje z těla škodlivé látky. Pijeme dva šálky čaje denně. Bohatým zdrojem vitaminu C je čaj ze šípku, který je důležitý při chudokrevnosti, křečových žilách a posiluje imunitu organismu.

O kontryhelu bylo napsáno, že pokud má žena problémy smířit se s mateřskou rolí, má obavy z potratu, trpí ranními nevolnostmi či depresí po porodu, pak je kontryhel její bylinka. Čaj z listů kontryhele pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy a posiluje nervovou soustavu. Pijeme jeden až dva šálky čaje denně. V knize Přírodní léčba pro ženy od autorů Josefa Jonáše a Rosemary Gladstar je za nejlepší bylinu pro těhotné ženy list maliníku. Pokud se čaj z malinového listí pije pravidelně v posledních týdnech těhotenství, zkracuje a ulehčuje porod. Nedoporučuje se však užívat v časném období těhotenství. Maliník dodává tělu cenné látky, posiluje svaly pánve a podporuje peristaltiku střev. Podle potřeby buď dělohu stimuluje nebo uvolňuje. Tato bylina nemá žádné kontraindikace ani vedlejší účinky a doporučuje se pít jeden šálek čaje denně.

12.9.2019 1:45 | autor: Jarmila Mandžuková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist