Těhotenská deprese: Ohrožuje matku i dítě, ale moc se o ní nemluví

„Jé, vy čekáte miminko, to se určitě strašně těšíte, že?“ A nastávající maminka se usmívá a přikyvuje, i když v srdci cítí děs a paniku. Narození potomka je přece šťastná událost a negativní pocity jsou tak nepatřičné…

profimedia-0258283307-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Těhotenská deprese, případně úzkostné stavy, které vypuknou až v těhotenství (a je jedno v kolikátém, nemusí jít o prvorodičku) jsou častým problémem, o kterém se ale ve společnosti nemluví. Zatímco poporodní deprese je mezi ženami všeobecně známa, o depresích v těhotenství budoucí maminky mlčí. Statistiky proto nejsou zcela stoprocentní, ale některé zdroje uvádějí, že postižená je každá pátá těhotná, kdežto depresí po porodu trpí „jen“ každá desátá maminka.

Deprese v těhotenství jsou vážný problém a navíc mohou mít i fyzické důsledky jak pro matku, tak pro plod. Pokud žena svůj stav neřeší, může se v jeho důsledku rozvinout preeklampsie, cukrovka, nespavost… Nedostatečná strava zase přímo ohrožuje dítě, které může být podvyživené, a proto se i špatně vyvíjet. Nenarozené dítě také do sebe nasává pocity matky, což může v budoucnu ohrozit celý jeho život. Kdy je tedy třeba psychické řešit? A jaké řešení se nabízí?

Jiný stav s sebou nese i jiné pocity a je zcela přirozené, že nastávající maminku přepadnou obavy, zda porod a následnou péči o potomka zvládne. Tyto pocity by však neměly trvat dlouho a rozhodně by neměly být příčinou nespavosti či změn chuti k jídlu. Pokud však jsou změny v chování výrazné a trvají déle než týden, je třeba problém konzultovat s odborníky. Neléčená těhotenská deprese se totiž může nejen zhoršovat, ale hlavně přelít i do deprese po porodu, kdy matka může zcela selhat v péči o novorozence.

Nepatříte do rizikové skupiny?

Ne všechny ženy jsou ohroženy stejně, k těhotenským depresím mají většinou vyšší sklony ženy, které trpí poruchou nálad v době menstruace. Ale výkyvy nálad během cyklu nejsou jediným kritériem. Větší riziko je u nastávajících matek, jejichž těhotenství nebylo plánované, nebo u těch, které měly problémy s početím. Důležitá je i podpora partnera a rodiny. Když ta chybí nebo je nedostatečná, nese to těhotná kvůli graviditě mnohem hůře. Ohroženy jsou i ženy, které normálně trápí nízké sebevědomí, a ty, v jejichž rodině se deprese již vyskytla.

Deprese se však může projevit i u žen, které byly před těhotenstvím šťastné a spokojené. Spouštěčem může být například obava ze ztráty práce, prestiže či změny společenského statusu.

Nemoc se může rozvinout prakticky kdykoliv, ale nejčastěji se objevuje v prvním trimestru těhotenství. Na ženu působí silný koktejl hormonů a také na ni poprvé dolehne myšlenka na to, že bude matkou.

Zbystřete

Při změně nálady je třeba rozlišit, zda jde jen o krátkodobé zakolísání nálady, které nic neznamená a k těhotenství patří, nebo zda jde skutečně o těhotenskou depresi. Ta přichází pomalu a plíživě a nastávající maminka si to vůbec nemusí uvědomit, příznaky může přičítat graviditě. Když těhotnou trápí neustálé obavy či dokonce úzkosti, beznaděj a únava, neschopnost soustředit se, uvažovat a rozhodovat o základních věcech, a když tyto pocity omezují spánek či jídlo, je třeba zbystřit. Stejně tak když maminka často a nekontrolovatelně pláče a obecně si vůbec neužívá těhotenství.

Okolí by mělo zpozornět i v případě, že těhotná o sebe přestává absolutně dbát, nemyje se, nečeše, neobléká, nebo naopak se věnuje přehnaně často hygieně. Také naprostý nezájem o očekávané dítě je výrazným varovným signálem.

Čtěte také:

Zkuste s depresí bojovat, zapomeňte ale na samoléčbu

Těhotenská deprese může mít příčinu v mnoha aspektech, jedním z nich však je změna vaší role. Z pracující ženy a divoké milenky se má brzy stát zodpovědná matka. To jednoho vyděsí. Proto se svým strachům postavte čelem, pojmenujte je. Myslíte si, že s narozením miminka vám skončí život, že budete špatní rodiče, že svět, do něhož dítě přivedete je špatný a zkažený? Až své obavy pojmenujete, podělte se o ně se svými blízkými. Je velká šance, že když je rozeberete na prvosoučástky, uleví se vám.

Urovnejte si vztahy s partnerem. Výzkumy potvrzují, že ženy, které nemají podporu partnera, pociťují před porodem i po něm negativní pocity mnohem intenzivněji. Ne každého muže napadne, co se ve vaší hlavě děje. Pokud se k tomu sám nemá, musíte si o podporu jasně říct. Stejně tak si společně sedněte a rozeberte své nové role. Vyjasněte si, jací chcete být rodiče, co je ve vaší výchově důležité a co rozhodně dělat nebudete, kdo se bude o co v domácnosti starat a podobně. Opět platí, že je velká šance, že se vám uleví, když budete mít jasno v tom, co vás čeká.

Při psychických problémech se nemocní často uchylují k samoléčbě pomocí volně dostupných preparátů či bylin. V těhotenství ale tento postup může být nebezpečný, protože látky mohou spustit předčasné kontrakce, nebo dokonce ohrozit nenarozené dítě. Těhotenskou depresi je tedy nutné řešit s pomocí terapeuta, psychologa či psychiatra.

8.9.2021 4:44 | autor: Redakce Babywebu.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist