Katka: Konec šestinedělí, poslední článek a závěrečná bilance

TĚHULKA LIVE! KATKA Na začátku mého seriálu Těhulka LIVE! byly strach, panika a hrůza. V závěru mohu mluvit o naplněné lásce, která nezná břehů a konce. Jak jste jistě pochopili, načala jsem poslední díl svého spisovatelského umění. V článku bych tentokrát chtěla bilancovat jednotlivá přání a očekávání, která jsem zde v průběhu svého těhotenství publikovala. A také mé „první“ setkání se zásadami „nevýchovy“. Začnu pěkně popořádku…

Bod č. 1 – spánek. Celá naše mladá rodinka spí v jedné místnosti, žádné oddělování maminky s brečícím miminkem. Původně jsem já sama navrhovala, že budeme s Anežkou zpočátku spát v obývacím pokoji, abychom nerušily tatínka a Ondráška, který teprve nedávno začal spát celou noc. A právě tatínek trval na pravém opaku, je to náš milující a trpělivý ochránce! Jen díky němu a díky Ondráškově bezvadné dětské osobnosti se dalo vše zvládnout. Ondrova trpělivost je svým způsobem bezbřehá, přijal Anežku za svého parťáka téměř okamžitě.

Bod č. 2 – šátek a nosítko. Jedním z mých přání bylo nosit Ondráška a Anežku na střídačku. Momentálně nosím v šátku pouze Anežku, jelikož si myslím, že na Ondrových 11 kilogramů mám stále ještě ochablé svalstvo. Chci si dát nejprve do pořádku rovnováhu a záda a pak zkusit Ondru zase nosit. Pokud o to ale nebude mít zájem, nutit ho rozhodně nebudu. Jsem také moc ráda, že neprojevuje žádnou žárlivost, když mám teď Anežku skoro pořád uvázanou na hrudi. Bere to tak nějak jako samozřejmost, jako možnost chytit mě za ruku nebo stále jezdit ve svém kočárku. V záloze máme ještě sourozenecký kočárek, ale zatím jsme ho venku provětrali pouze jednou.

Bod č. 3 – látkové plenky. Látkové plenky používám jak u Anežky, tak i u Ondráška. Nijak na toho našeho chlapáka netlačíme na nočník a spíš čekáme na příležitost, která nám napoví, že už je připraven k dalšímu kroku ve vývoji. Nebudu vám lhát, je to určitě práce navíc. Nicméně beru používání látkových plenek jako samozřejmost a bylo by mi nepříjemné se vracet zpět naplno k jednorázovým. Dokonce na Anežku využívám vícevrstvé plenky, které jsem si sama ušila. A vzhledem k Anežčině citlivé kůži (stejně jako Ondrově – jsou to přeci sourozenci) mi používání látkových plenek doporučila i naše dětská lékařka.

Bod č. 4 – znovu zapojení Ondráška do kojení. Problematiku „tandemového kojení“ jsem doma zatím neuvedla do praxe. Anežku kojím plně a Ondrášek dosud neprojevil zájem. Bere to tak, že jde o mlíčko pro Anežku a tím je to pro něj prozatím vyřízené. Nijak ho nenutím, ani se mu ale nenabízím. Vzhledem k tomu, že k němu v komunikaci přistupuji jako k sobě rovnému, vím, že se případně ozve sám. Kojení s Anežkou si užívám, protože jde o jedinečné chvíle. Ondrášek nám často asistuje a Anežku při jídle hladí po hlavičce. Jsou to krásné okamžiky! I tohle já považuji tak nějak za „tandemové kojení“ a stačí mi to. 🙂

Bod č. 5 – úleva jménem hacka. Ve 14. týdnu těhotenství jsem uvažovala o pořízení závěsné kolébky, která nám snad tento týden dorazí. Původně jsem ji zavrhla kvůli instalačním problémům, ale nakonec doufám, že v ní najdu spásu v podobě klidného spánku. Naše malá princezna Anežka je nespavec, kterého probudí sebemenší ruch a hluk. Potřebuje vytvořit určité podmínky, ke kterým mi má pomoci právě kolébka. Prozatím jsem si ji pouze půjčila a když se osvědčí, ponechám si ji. Už se jí nemohu dočkat, resp. Anežčina klidného spánku alespoň pár hodin v kuse. 🙂

Bod č. 6 – tryskový pohon naší princezny. Určitě si pamatujete díly, kdy jsem o Anežce psala jako malé tryskomyši. Moc daleko od pravdy jsem nebyla. 🙂 Je to tak neskutečně živý človíček, který díky své zvědavosti drží hlavičku už od 14 dnů. Od minulého týdne se na nás směje na celé kolo. Všechno sleduje, nebaví ji jen tak ležet na dece nebo v postýlce. Výská si a neustále něco brebentí svým miminkovským jazykem. Mám menší pocit, že minimálně ona bude povahou po mně. 🙂 Takové druhé a menší vydání tryskomyšky Káti. Ondrášek se má na co těšit, protože nebude muset na ségru dlouho čekat a ona ho za chvíli dohoní.

Bod č. 7 – věčné téma, na které jen tak nezapomenu. Roztroušená skleróza se v průběhu těhotenství naštěstí vůbec neprojevila. I dosud mohu říci, že se cítím dobře. Někteří z vás byli možná zklamaní, že jsem o této nemoci nepsala více, ale já jsem zvyklá o ní moc nemluvit. Žiji tak, jako bych byla zdravá, a jenom tak nemusím žít ve strachu, co bude za pár let. Může se stát, že se můj zdravotní stav zhorší, ale mám nyní vedle sebe tři hnací motory (Anežku, Ondráška a Peťu), které mi jen tak nedovolí brečet v koutě a poddat se.

Čtěte také:

Výchova nevýchovou

Na konci šestinedělí jsem se čistě náhodou dostala k tématu „Nevýchovy“ od Katky Králové. Po zhlédnutí jejího workshopu mi došlo, že jsem její zásady uplatňovala nevědomky už u Ondráška. A teď tu skuhrám, když Anežka bez zjevné příčiny pláče a nechce spinkat. No nejsem já hloupá?! Místo přirozené reakce praktikuji nesmyslné metody a rady. U Ondráška plynule pokračuji, ale u Anežky vymýšlím zbytečné složitosti. Při komunikaci s naší princeznou jsem tedy zpomalila a více přemýšlím nad svojí reakcí. Co se týče Ondry, používám „nevýchovu“ teď ještě více než dříve, jelikož si prochází obdobím vzdoru. A mohu říci, že tento postup funguje výborně.

Díky přístupu, který jsem u Ondráška zvolila, mi byl v průběhu těhotenství výborným parťákem. Byl hodný, odpočíval se mnou, pomáhal mi s každodenními domácími pracemi… Je velmi citlivý a chápe, že Anežka má někdy přednost. Já ho vlastně nevychovávám, a přesto všechno funguje. Je to báječný kluk!

Sbohem a šáteček

Ráda bych se s vámi všemi, milí čtenáři, rozloučila a popřála vám štěstí, zdraví a lásku. Moc děkuji za možnost ověřit si svůj pisatelský um a vytvořit si tak snadno připomenutelnou vzpomínku na svoje druhé těhotenství. Loučení bude však pouze dočasné, protože jsem se rozhodla i nadále přispívat svými výtvory na Babyweb. Nadále mě najdete v sekci blogů, kde budu zase vařit z vody a přinášet novinky ze života naší rodinky.

Na konci prvního dílu jsem psala „A co nás nezabije, to nás posílí“. A opravdu, s každým překonaným problémem se cítím silnější a s chutí se vrhám do dalšího „boje“.

Děkuji za vaši přízeň a ohlasy!

Maminka Katka, princezna Anežka a princátko Ondrášek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist