Katka v 19. tt: Neukážu, nic vám neukážu!

TĚHULKA LIVE! KATKA Budeme mít v rodině stydlína. Ano, vážení čtenáři, hned v úvodu vás zklamu – pohlaví nenarozeného miminka jsem se totiž nedozvěděla. V první chvíli jsem byla smutná, tak moc jsem se na to těšila. Když jsem ale viděla, jak sebou Pišťoch v mém bříšku šije, byla jsem nakonec ráda za zdravé a aktivní miminko. A kdo si počká, ten se dočká. Jsou věci, které jsou dané od začátku, a naše zvědavost na nich už nic nezmění.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Hned v úterý jsem po měsíci dorazila na pravidelnou kontrolu na gynekologii. Sestřička změřila tlak a zeptala se na váhu. Vše v pořádku, dokonce se mi podařilo jedno kilo přibrat. V ordinaci jsme se s paní doktorkou pustily do práce více než detektivní – určení pohlaví miminka. Paní doktorka hned na začátku ultrazvukového vyšetření poznamenala, že je Pišťoch velice aktivní. A nejvíce aktivní byl při schovávání svého malého tajemství. Velice urputně jezdila paní doktorka přístrojem po mém bříšku, ale Pišťoch se už dávno rozhodl, že si ještě chvilku počkám. Ukázal nám ručičky, nožičky a práci s nimi, ale ani o kousek víc. Mrška jedna. Dle mého názoru mi tím chtěl říct: „Dočkej času jako husa klasu“. Cožpak já jsem nějaká husa? 🙂

Za týden jedeme s rodinkou do Českých Budějovic na genetický ultrazvuk. Vyšetření se zúčastním výhradně já, ale cestu do centra jižních Čech plánujeme jako výlet za kulturou pro celou naší pomalu se rozrůstající rodinku. Pohlaví miminka bych se tam měla s největší pravděpodobností dozvědět, utěšovala mne gynekoložka. Ale víte, co? I kdybych se to opět nedozvěděla, tak se svět nezboří. Hlavně, aby bylo miminko zdravé a v pořádku. Zbytek je nedůležitý a podružný. A to, že já jsem zvědavá jako koza, je moje smůla.

Bohužel mi moje zvědavost natolik zatemnila mysl, že jsem se zapomněla zeptat, jak je miminko veliké. I moje lékařka byla pátráním po „ztraceném pokladu“ natolik zaujata, že si na údaje možná ani nevzpomněla. Toliko asi vše o honbě za tajemstvím našeho Pišťocha. Genetický ultrazvuk v Českých Budějovicích toho přinese mnohem více.

Ve středu se konal Ondráškův velký den – focení ku příležitosti jednoho roku našeho Kulihráška. Pravdou je, že pravý termín jsme téměř o měsíc propásli, ale nejsme puntičkáři a na přesných datech netrváme. Focení probíhalo na Petříně, za krásného počasí a úžasně pohodové atmosféry vytvořené fotografkami, mojí kamarádkou a její maminkou. A jim také patří velké díky, protože fotky jsou úžasné. Na každé fotce má Ondra jiný výraz, škleb či úsměv. 🙂 Ondrášek dostal pochvalu jako výborně spolupracující fotomodel. Do cestování po Praze jsme zapojili kočárek a naložili jsme naši rodinku do tramvaje. Ondra nestačil zachycovat všechny dojmy z cesty. Abychom náš trip úspěšně zakončili, podepsali jsme dokumenty k předschválené hypotéce. Přesun bydliště do Prahy se již blíží, jupíí. 🙂

Jelikož nás příští týden čeká první rodinná dovolená, začaly se po bytě objevovat hromádky věcí, které buď nutně potřebujeme, nebo „by se mohly alespoň hodit“. Naše malé, ale statečné autíčko, pojmulo všechny mnou sbalené batůžky, tašky a kočárek. Až přijde na svět druhé miminko, budeme muset náš povoz asi přifouknout (anebo kouzlem zvětšit obsah kufru). Při nakládání autíčka mne začalo dost nepříjemně bolet bříško. Cítila jsem takové zvláštní pnutí, jako kdyby mi bříško najednou ztěžklo. Lekla jsem se a raději zvolnila. Stejný postup zvolím i na dovolené. Opět, stejně jako při Ondráškovi, mám pocit, že ztrácím své „superschopnosti“ (rychlá chůze, neuvěřitelná ohebnost, výdrž a styl „všechno zvládnu sama“). Ale jedná se pouze o dočasný stav a kvůli miminku to vydrží každá maminka. Takže i já zatnu zuby a budu se více kontrolovat. 🙂

Jak jsem slibovala v předcházejícím příspěvku, podělím se s vámi o zkušenosti ze cvičení. Z finančních, ale i časových důvodů, nedojíždím na žádné oficiální cvičení pro těhotné. Při Ondrovi jsem byla líná vydat penízky, v současné době prostě není peněz nazbyt a volný čas, který mám, raději věnuji Ondráškovi. Ale snažím se nic nezanedbávat. Pokračuji ve své klasické józe obohacené o poznatky gravid jógy. Kamarádka byla tak hodná a poskytla mi svoji bakalářskou práci zaměřenou právě na cviky z jógy pro těhotné. Sestavu jsem si pak přizpůsobila svým potřebám. Na začátek každého cvičení zařazuji dýchání do bříška v sedu zkříženém (tzv. plný jógový dech). Učím se také vydechovat ústy, podle autorky bakalářské práce se hodí k nácviku prodýchávání kontrakcí. V této poloze také trápím svaly pánevního dna a různě se protahuji aneb těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Čtěte také:

Následuje zahřátí celého organismu, kdy praktikuji pozdrav slunci v úpravě pro těhotné. A poté přicházejí na řadu jednotlivé asány (polohy, cviky) ve stoje, na rovnováhu, vsedě a vleže (postupně za sebou, jak píšu). Vybrala jsem si pár cviků přímo pro těhotné a nějaké pro netěhotné a vše si upravuji podle pocitu. Na závěr zařazuji opět dýchání a relaxaci. Když sedím, tak si vždycky dám něco pod zadeček. Je to pohodlné a nedochází k takovému protažení kyčelních kloubů (potažmo úponů a vazů, což při mých bolestech kyčlí víc než ocením). Někdy mi časové možnosti nedovolí odcvičit celou sestavu, ale i část umí prokázat dobrou službu mému tělu. Zejména prostřednictvím plného jógového dechu můžu poslat Pišťochovi odpovídající dávku kyslíku. Snažím se myslet na držení těla a raději provedu méně cviků, ale pořádně. Nejsem žádný odborník, ale cvičím z přesvědčení a pro radost. Jednou, až budu mít zase více času pro sebe, chci se zapsat na nějaký kurz a věnovat se józe hlouběji. Jóga mi pomáhá jak při roztroušené skleróze, tak nyní v průběhu těhotenství.

Snad jsem vás ke konci článku neunudila svými poznatky ohledně jógy. Budu ráda, když se vrátíte a přečtete si i další díl mé odysey Těhulka-live. Na příští týden si pro vás schováváme tematiku účasti tatínků při porodu. Poslední dobou to s Péťou často probíráme, tak se s vámi ráda podělím o výsledky našeho brífinku. Budu se na vás těšit, milí čtenáři.

Vaše těhulka Katka


Katka právě prožívá 19. týden těhotenství. Vy také? Chcete vědět, co se v tomto týdnu děje s vaším tělem?

b633476598316866011.jpg

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist