Máme kritizovat vlastní dítě?

Je dobré kritizovat vlastní dítě? Nenabouráme mu tím jeho sebevědomí? Nebojme se toho. I kritika patří k životu. S kritikou se dítě v předškolním období setkávat má. Jistě s ní má zkušenosti i ze svého batolecího věku a období předškoláka je ideální k tomu, na tom více zapracovat.

Jaká by měla být pravidla pro sdělení kritiky dítěti?

  • Kritizujme věc, kterou dítě udělalo, neudělalo, zkazilo … nekritizujme samotné dítě. Je to tedy kritika jednání dítěte, jeho skutku, činu, ne samotného dítěte. Neříkejme tedy – ty jsi nemožný, hrozný… – říkejme – nelíbí se mi, že jsi neuklidil hračky, prosím, běž a ukliď je (nebo mu můžeme nabídnout pomoc, můžeme počkat, až se do toho pustí …)
  • První jednoduchou kritiku je dítě schopné pochopit cca v 9. měsíci. Je to spíše styl žádosti než kritiky. Dítě však chápe, když mu jasně a srozumitelně s pohledem do jeho očí řekneme „nenene“. Pochopí to a je schopné na to zareagovat.
  • Více rozumí slovním pokynům mezi 15. – 18. měsícem.
  • V kritice nepoužívejme obecná tvrzení, použijme konkrétní věci – ne tedy „to se nedělá“, ale spíše „vadí mi, když pliveš na zem ….“
  • Podání kritiky má být tedy ve stylu Nelíbí se mi, vadí mi, štve mě, jsem rozčílená, když … a pak použít ve vztahu k dítěti žádost – prosím posbírej to …, vrať to …
  • Je především důležité, aby rodič dal v kritice slovní důraz na to, co říká, použil jinou intonaci hlasu, nasadil mimický výraz, který bude pevný, striktní. Když je to potřeba a rodiči se zdá, že ho dítě nevnímá, je nutné k dítěti přistoupit, podívat se mu do očí, chytit jej např. i za ruku a sdělit mu kritiku. Prostě kritice dát větší důraz, aby dítě zareagovalo.
  • Kritika zpevňuje jistotu dítěte. Dítě se s ní setkává v nejmilovanějším prostředí, v rodině. Slyší ji od těch, kdo ho mají nejraději, mělo by ji tedy lépe přijímat a na jejím základě získat zkušenost, jak věci mají být.
  • Kritika rodičů nastavuje dítěti jasné mantinely, dítě ví, co může a co ne, je jistější.

Více v knize: Špaňhelová I.: Komunikace mezi rodičem a dítětem, Grada 2009

2.1.2011 4:33 | autor: Ilona Špaňhelová
Více o tématu: rodič

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist