Předškolák: začátek sebevědomí

Když se předškolák začne ve skupince dětí sápat po vyhlídnutém autíčku a prohlásí: „moje“, nemusí to být sobecké odmítání podělit se s ostatními. Je to spíše projev toho, že dosáhlo určitého rozumového stupně. Jeho prohlášení „moje“ je jeho nový způsob, jak dát najevo pochopení, že ostatní děti nebo lidé jsou někdo jiný než on.

Ideální doba

„Hovoříme-li o opravdovém sebevědomí, o vědomí vlastní ceny, schopností a také víry v ně, je období věku předškoláka to nejlepší období, kdy má toto sebevědomí u dítěte růst,“ říká dětská psycholožka PhDr. Ilona Špaňhelová.

Chválit a chválit

„Sebevědomí roste zpětnou vazbou na chování toho, koho má dítě rádo, na chování rodiče,“ upozorňuje psycholožka.

Rodič má dítě chválit za to, co se mu podařilo, na co nezapomnělo. Dítě má v tomto věku určitě dostat konkrétní úkol, za který má být odpovědné. Je to například vynášení koše na odpadky, chystání příborů na stůl, věšení ponožek.

Kritika

„S růstem sebevědomí souvisí potřeba učit dítě přijímat kritiku. Rodič se nemá bát říkat dítěti věci, které se mu nelíbí a které chce ovlivňovat,“ tvrdí Špaňhelová.

„Držme se však jedné zásady – kritizujeme věc, kterou dítě udělalo nebo neudělalo, ne však dítě jako takové. Je to velmi důležité. Tak může růst sebevědomí dítěte správným směrem. Bude vědět, co udělalo špatně, bude i vědět, jak věc napravit. Nebude se pak cítit neschopné.“

Hurá, já jsem já!

Období, kdy děti začínají chápat, že jsou bytostmi oddělenými od dospělých a snaží se sami sebe uchopit jako osobu, je úžasné období vývoje, kterému se říká „prvotní individuace“.

Předškolák však ještě zdaleka nemyslí stejným způsobem jako dospělý člověk, ještě není schopen logického myšlení. Jeho myšlení je velmi konkrétní a není schopen uchopit nějaké abstraktní představy. Navíc je přirozeně egocentrický, to znamená, že si neumí představit jiný pohled na věc než svůj vlastní.

Když budete smutní, dá vám váš předškolaček svého medvídka, protože ten by ho utěšil, kdyby plakal on – z pohledu dětského egocentrismu musí medvídek utěšit vás stejně jako jeho.

8.1.2011 1:05 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist