Vaše dítě onanuje? To je v pořádku

„Včera jsem přistihla svého pětiletého syna při masturbaci: vůbec nevím, jak zareagovat, co si o tom mám myslet. Je to v tomto věku normální? Neměla bych mu to úplně zakázat?” Zoufalá maminka malého Ondry na mě sype jednu otázku za druhou. Masturbace je normální a přirozená věc nejen v tomto, ale v úplně každém věku. Nicméně jedním z nejdůležitějších pravidel, které se děti při svém začleňování do společnosti musí naučit je, že vše, co se týká sexuality, patří do soukromí.

Ne na veřejnosti

Intimní partie objevuje dítě už po prvním roce života a také většinou i rychle objeví, že dotýkat se jich je velmi příjemné. Nejlepší reakcí je tedy vše v klidu okomentovat patřičně k věku dítěte: „Vím, že dotýkat se přirození (penisu, vulvy) je ti příjemné. Jenomže to nemůžeš dělat vždy, kdy chceš, nebo pořád. Je potřeba se naučit pravidlům. Není správné si sahat na přirození před jinými lidmi, protože pro ostatní je to nepříjemné. Taky by ti nebylo příjemné dívat se na někoho, kdo si sahá na přirození.“

Autoerotika je normální

Se svými pohlavními orgány si nehrají pouze předškolní děti – ale v zásadě všichni – jak úplně malé děti, tak samozřejmě i pubescenti. Autoerotika je však normální a zdravá i v dospělosti. Člověk při ní objevuje, co je mu příjemné, poznává a rozvíjí svoji sexualitu.

Neznamená to, že se nezdrženlivému chování musí oddávat, nebo že bychom tím, že masturbaci nezakážeme, podporovali nepartnerskou sexualitu. Naopak. Děti je potřeba pravidlům pro sexualitu učit.Takže má smysl jim vše vysvětlovat a je to dokonce nutné.

Jak mluvit o sexu?

Uspokojení, které přináší dotek na pohlavní orgány je pro každého přirozené, ale děti se musí naučit, co naše kultura toleruje. Pokud si rodiče nejsou jisti, jak s malým dítětem o sexu hovořit – zpočátku se nejedná ani o sex, ale spíše o rozdíly v pohlavních orgánech, k sexu jako takovému se většinou dostáváme až daleko později – vyplatí se přečíst si nějakou literaturu (v současné době je na trhu kniha kolegy O. Trojana „Jak mluvit s dětmi o sexu“).

Onanuje i na návštěvě

Mnohdy se rodiče také obávají, zda dítě nemasturbuje příliš často, některé děti onanují třeba i na návštěvě. Je tedy nutné znovu a znovu vysvětlovat, že je to intimní záležitost a je tedy naprosto nepřijatelné, aby se autoerotika (a posléze erotika) odehrávala za přítomnosti další osoby. Jestliže mluvíme s dítětem o sexualitě odmala, je možné postupně přidávat informace typu,
že sexualita se týká jeho samotného a až bude dospělý, bude se týkat i člověka, do
něhož se zamiluje.

Všechno má svá pravidla

Jestliže mají rodiče pocit, že dítě masturbuje příliš často, je třeba se zamyslet nad tím, proč to tak je. Zda se dítě nenudí či je autoerotika reakcí na nějaký stres a napětí, formou uvolnění energie (jako si některé děti mohou kousat nehty), nebo je dítě spíše nezdrženlivé a neumí odkládat jakékoli uspokojení (bonbon si také vymůže od rodičů už před jídlem). Pak je třeba jednoznačně stanovit hranice, vyplnit volný čas nějakou adekvátní aktivitou a znovu zdůraznit, že autoerotika je sice příjemná, ale musí mít svá pravidla. Omezovat dítě v dosahování uspokojení, respektive učit je uspokojení odkládat, nemít vše hned, ovládat svou touhu případně až nezdrženlivost, je také jeden z výchovných úkolů.

Děti, kterým se ve správné době dostane poučení o sexualitě, zahajují svůj sexuální život později, mají méně partnerů a více užívají antikoncepci.

4.1.2011 9:40 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist