Meningokok ohrožuje především děti

O vážných případech meningokokových onemocnění slyšíme v médiích pravidelně každý rok. Pro většinu rodičů je tato nemoc jednou z největších hrozeb. Nejčastěji se totiž objevuje mezi dětmi ve věkové kategorii do 5-ti let a mladistvými. Meningokok dokáže zdravého jedince ohrozit na životě během 24 hodin. Následky onemocnění mohou být tragické, patří k nim mentální postižení, poruchy učení, křeče, ztuhlost, amputace končetin nebo poškození ledvin.

Co je meningokové onemocnění?

Meningokokové onemocnění je nebezpečná infekce, která může zapříčinit zánět mozkových blan (meningitidu) a otravu krve (sepsi). Původce onemocnění, bakterii Neisseria meningitidis, přitom přenáší v nosohltanu bez projevení příznaků značná část populace. Kdokoliv v okolí vašeho dítěte, včetně vás, se tedy může stát potencionálním přenašečem, aniž by o tom sám věděl.

Bakterie se snadno šíří kašláním, kýcháním nebo přímým kontaktem s jejím přenašečem. V počáteční fázi je onemocnění těžko rozpoznatelné od méně závažných nemocí, jako je chřipka. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy a nevolností. Velkou roli tedy hraje včasná diagnóza.

Až jeden pacient z deseti může zemřít

V současnosti v Česku onemocní přibližně 70 osob ročně. Jeden z deseti případů může být smrtelný. V loňském roce tuto nemoc nepřežili čtyři lidé. Způsob, jakým se onemocnění šíří a zároveň nízká pravděpodobnost, že bude včas odhaleno, činí z meningokoka mocného protivníka.

Ochrana již dnes existuje

Prevence očkováním je doporučovanou ochranou. Existuje několik hlavních druhů bakterií, které meningokokové onemocnění způsobují, jsou rozděleny do pěti skupin. Doposud bylo možné očkovat děti proti čtyřem z nich (A,C, W-135 a Y). Na obávanou bakterii meningokoka skupiny B neexistovala žádná vakcína. Séroskupina B je přitom zodpovědná za více než 70 % případů onemocnění meningokokem v české populaci. Nejvíce nemocných meningokokem B je stabilně ve věkové skupině dětí do jednoho roku věku.

V České republice je již dostupná nová a dlouho očekávaná vakcína Bexsero proti meningokokům skupiny B. Dle doporučení České vakcinologické společnosti může být u kojenců vakcinace zařazena do stávajícího očkování. První vakcínu proti meningokokoku B lze podat dětem již od dvou měsíců věku.

S postupnou globalizací či začleňováním dětí do větších kolektivů (mateřská centra, školky, školy) roste i riziko nákazy. Nová vakcína tak završuje řadu vakcín proti meningokovým onemocněním. Snižuje tak obavy rodičů z útoku nejčastějšího typu meningokoka na jejich děti.

Andrea Brzobohatá, která sama před lety prodělala meningokokovou infekci, nedávno založila s pomocí partnerů pacientské sdružení antimeningokok.cz. Jejím cílem je podporovat a sdružovat postižené tímto onemocněním a jejich rodiny.

Bexsero injekční suspenze v předplněné injekční stříkačce. Vakcína proti meningokokům skupiny B (rDNA, komponentní, adsorbovaná) je léčivý přípravek, jehož výdej je vázán na lékařský předpis. Očkování provádí na žádost praktický lékař pro děti a dorost, praktický lékař pro dospělé a očkovací centra. Informujte se u svého lékaře. Vakcína je určena k injekčnímu podání a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Vakcinační akce schválená Ministerstvem zdravotnictví ČR.

PEČLIVĚ PROČTĚTE PŘÍBALOVOU INFORMACI VAKCÍNY.

CZ1402175983

z141174_novartis_kampan_babyweb_pr_foto_packshot_800x600px.jpg

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist