I nejchudší děti budou chráněny proti pneumokokům

Vakcína Prevenar 13, která pomáhá v boji proti 13 nebezpečným typům pneumokoka, nyní poskytne ochranu milionům dětí v zemích třetího světa. Zdravotnická organizace WHO nově povolila používání vakcíny v rámci programů Organizace spojených národů (OSN). Díky tomu se tak ještě více dětí ubrání před zákeřnými pneumokokovými onemocněními, jako jsou meningitida, zápal plic, otrava krve či zánět středního ucha. Odborníci přitom zdůrazňují, že pneumokokové infekce jsou v rozvojových zemích jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do pěti let.

Zásadní výhodou této vakcíny je, že chrání nejmenší děti před sérotypem 19A, jenž je mnohdy rezistentní vůči antibiotikům. Od května 2010 je Prevenar 13 zařazen do systému hrazeného očkování v České republice. Rodiče si za něj u lékaře doplatí přibližně 350 korun, zatímco dříve je vyšel téměř na 2 tisíce. Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek.

Kvalita i pro nejchudší děti

Prevenar 13 se bude používat v rámci programů OSN, včetně fondu UNICEF, a dalších národních imunizačních programů.
„Překvalifikace Prevenaru 13 nás velmi těší. Vnímáme to jako ocenění kvality vakcíny, která splňuje nároky tak významné organizace, jakou je právě WHO,“ uvádí Emilio Emini, Ph.D., ředitel výzkumu vakcín společnosti Pfizer. Současně dodává: „Tímto jsme postoupili o krůček dále ve snaze zpřístupnit Prevenar 13 co nejvíce dětem po celém světě.“

Důležité bezpečnostní informace o Prevenaru 13

Po vakcinaci přípravkem PREVENAR 13 se u Vašeho dítěte mohou vyskytnout vedlejší účinky podobné těm, které se objevují i u jiných vakcín. Přecitlivělost na jakoukoliv složku přípravku představuje kontraindikaci jeho užití. Podobně jako u jiných vakcín i aplikace přípravku Prevenar 13 má být odložena u jedinců trpících akutním závažným horečnatým onemocněním.
V klinických studiích byly nejčastěji hlášené nežádoucí účinky reakce v místě vpichu, horečka, podrážděnost, nechutenství, zvýšená spavost a nespavost.
Přítomnost mírné infekce jako je nachlazení, by ale neměla být příčinou oddálení očkování.

PREVENAR 13 neposkytuje očkovaným dětem 100% ochranu před onemocněními vyvolanými pneumokoky, jejichž sérotypy jsou obsaženy ve vakcíně, a nechrání před sérotypy neobsaženými ve vakcíně.

Zdroj: tisková zpráva Pfizer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist