Očkování proti klíšťatům

Klíšťata, která přenášejí virus klíšťové encefalitidy, se vyskytují po celé České republice a už v březnu se můžeme nakazit touto nebezpečnou nemocí. Jedinou možností skutečně spolehlivé prevence je očkování. Očkovat se dá celoročně, ale nejvhodnější doba pro zahájení očkování je na podzim nebo koncem zimy, či ještě začátkem jara.

Klíšťata procházejí stadiem larvy a nymfy, než se promění v dospělého jedince. Délka vývojového cyklu se pohybuje v rozmezí jednoho až čtyř let. Aktivní klíšťata hledající hostitele se pohybují ve výšce do jednoho metru nad zemí zejména v trávě, keřích, na okraji cest, ve stržích, na březích řek a vodních ploch.

Už jako larva se mohou sáním krve nakazit virem od myší, zajíců či veverek, v nichž vir dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se. Infikovaná nymfa pak přenese nákazu nejen na větší živočichy v lese, např. srnce, lišky, ptáky, ale také na pasoucí se zvířata v okolí lesa, nejčastěji kozy a ovce (nakazit se proto můžeme i vypitím nepasterovaného mléka od nakažených koz či ovcí).I když i člověk se může vzácněji nakazit nymfou, většinou dochází k infekci přisátím dospělého klíštěte. Dospělé klíště pak čeká i na člověka.

Dvoufázové onemocnění

Virus se do našeho organismu dostane slinami klíštěte během několika minut. Nejprve vnikne do buněk v okolí místa přisátí a během krátké doby do mízních uzlin, kde se rozmnoží a putuje dále tělem. Nejvážnější následky má jeho přítomnost v mozku.

Inkubační doba klíšťové encefalitidy trvá 7 – 14 dní, někdy až měsíc. Nemoc probíhá ve dvou fázích, ale u jedné třetiny pacientů první fáze zcela chybí.

Nejprve připomíná lehkou chřipku s tradičními projevy, jako jsou bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolest svalů a kloubů. Poté zpravidla následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků a u některých pacientů dokonce dojde k úplnému uzdravení.

Ve druhé fázi nastupují silné bolesti hlavy provázené horečkou a třesavkou. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení, při poškození nervového systému dochází ke ztuhlosti svalů na šíji, závratím, nervové obrně, poruchám spánku a paměti. U dospělých a starších osob bývají následky onemocnění vážnější než u dětí

Pokud virus postihne mozkové pleny, má nemoc lehčí průběh. Jestliže je napadena mozková tkáň, hrozí i trvalé následky, mezi něž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace a intimní oblasti zvláště u mužů a deprese. Ve výjimečných případech může dojít i k úmrtí.

Trvalá ochrana

Nakazit se můžeme při rekreačních aktivitách v přírodě, a to i ve vyšších nadmořských oblastech, dokonce i při procházkách v městském parku. Nebezpečí nákazy hrozí také při odstraňování klíštěte ze srsti domácích mazlíčků. Klíšťovou encefalitidou se tak můžete nakazit při rekreačních aktivitách v přírodě, na procházkách, při sportování (cyklistika, běhání, in-line brusle a další), venčení psa, sběru hub a lesních plodů, zahradničení atp.

Nízká proočkovanost obyvatel v České republice ukazuje, že mnoho lidí zatím bere klíšťovou encefalitidu na lehkou váhu. Oproti Rakousku, kde proočkovanost obyvatel činí téměř 90 % a výskyt klíšťové encefalitidy se počítá pouze na několik desítek případů ročně, činí u nás proočkovanost jen 16 %. V roce 2008 u nás onemocnělo klíšťovou encefalitidou 631 lidí, v roce 2009 nastal 30% nárůst na 816 lidí a v roce 2010 byl zaznamenán pokles na 589 lidí, který byl způsobený především dlouhou zimou.

Základní očkovací schéma představují 3 dávky vakcíny. Druhá dávka se podává za 1 až 3 měsíce od první a třetí dávka za 5-12 měsíců od první dávky. Následuje přeočkování každých 5 let. Existuje také zrychlené schéma, kdy se interval mezi 1. a 2. dávkou zkracuje na 14 dnů.

Toto schéma se využívá, když je potřeba rychle zajistit ochranu před klíštětem, například když se první dávka podá v teplejších jarních dnech , kdy už jsou klíšťata v přírodě aktivní. Po 2 dávkách je přibližně za 14 dnů již jedinec proti nemoci chráněn. K upevnění hladiny protilátek je ale nutná 3 dávka a následná pravidelná přeočkování. ( viz níže)

Správně absolvovaná prevence představuje dvojí očkování brzy po sobě, tj. v období 1 – 3 měsíců, třetí maximálně po roce od druhé dávky a následující přeočkování vždy do každých 3 – 5 let. Tento způsob nás před klíšťovou encefalitidou ochrání zhruba 14 dní po podání druhé dávky a při pravidelném přeočkování už prakticky navždy.

Vakcinaci provádí na požádání praktický lékař, který nabídne i příhodné očkovací schéma.

Pokud nechcete čekat u lékaře, můžete se objednat do očkovacího centra. Očkovací látku je nutno hradit, ale většina zdravotních pojišťoven na ni poskytuje svým klientům příspěvek. Cena jedné dávky vakcíny je cca 550 Kč.

Více informací se dozvíte na www.pozorkliste.cz.

27.4.2011 6:47 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist