10 tipů, jak zvládnout očkování bez slz

Očkování nemusí být traumatizující zážitek. Přinášíme vám pár tipů, jak to vašim dětem ulehčit.

3-shutterstock_623879741-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Zbavte se vlastního strachu

Pokud se očkování bojíte, své obavy přenášíte na své dítě. Pokud se bojíte injekcí a při slově očkování se na vás valí mdloby, máte nyní nejlepší příležitost se svých strachů zbavit. Prostudujte si webové stránky vakciny.net nebo si o svých obavách promluvte s pediatrem vašeho dítěte, ale bez dítěte. A možná popřemýšlejte i nad tím, aby očkování s vaším dítětem absolvoval například otec.

2. Během očkování kojte

Pro děti je to snadné: Žijí přítomností a jsou klidné, když mají na blízku maminku nebo tátu. Pokud stále kojíte je to jednoduché. Když se bude doktorka chystat dát včeličku, prostě začněte dítě kojit.

Pozor: Pouze v případě očkování proti rotavirům se dítě nesmí hodinu před a po kojit. Mateřské mléko by mohlo účinky očkování oslabit.

3. Nelitujte je předem

Zamyslete se! Jaké to je, když máte jít na nějaké vyšetření a všichni kolem dokola vás litují a dávají k dobru své nedobré zkušenosti? Pravděpodobně byste znejistěli a začali se bát. Prostě i s dítětem mluvte o očkování na rovinu.

4. Nelžete, že to nebude bolet

„To nebude vůbec bolet,“ dětem vůbec neříkejte. Jednak dítě brzo pozná, že očkování může bolet a za druhé by se mohly děti po očkování cítit obelhané. Je to prostě tak, že injekce bolí, krátce, ale přece jen bolí.

Čtěte také:

5. Hrajte si na lékaře

Už tříleté dítě chápe, že jeden bodanec ho posílí proti některým nemocem. Připravte ho na to hrou. Zahrajete si doma na lékaře s jeho hracím lékařským kufříkem. Můžete přitom spolu vymyslet strategii, jak ten nepříjemný bodanec lépe překonat. Například tisknout vám ruku, tiše si zpívat Je možné také slíbit nějakou odměnu po očkování, na kterou se během očkování může těšit.

6. Malé děti mějte na klíně

Je to známá věc. Nejlépe se dítě cítí v náručí nebo na klíně rodiče.

7. Větší děti posaďte vzpříma

Kdo leží, cítí se odevzdaně a má strach. Stejné je to i u dětí. Proto děti nechte děti sedět, pokud si to přejí.

8. Odveďte pozornost

Pokud se vám podaří dítě správně zabavit, je mu skoro jedno, co se děje kolem něj. Podle věku dítěte tak může fungovat bublifuk, oblíbená hračka, plyšák nebo třeba i video na maminčině chytrém telefonu.

9. Znecitlivující náplast

Pokud máte velmi bojácné dítě s vysokým prahem bolesti, zkuste ho trochu utlumit. Lékaři rozhodně neradí podávat mu léky nebo čípky proti bolesti, protože to na očkování nepomáhá. U dětí starších tří měsíců však můžete nasadit náplast obsahující znecitlivující látku Lidokain.

Doporučuje se nalepit náplast 30 až 60 minut před očkováním. Náplast je k dostání bez předpisu v lékárně, ale proberte to předem s lékařem. Ten vám také řekne, kam bude očkovat. Znecitlivět místo můžete i bez chemie. Krátce před očkováním místo hodně ochlaďte, tak bude pociťovaná bolest menší.

10. Pomohou i homeopatika

Bolest po píchnutí jehlou snižuje lék Ledum palustre 15 CH (ráno před očkováním 5 kuliček a po dávce dát i večer a ráno i večer následující den). Následky očkování na modifikovanou imunitní reakci a k detoxikaci těla po očkování se hned po očkování podává Thuya occidentalis 9 CH (5 kuliček po očkování a následně stejnou dávku jednou denně po dobu čtrnácti dnů po očkování).

18.7.2023 4:21 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: https://health.clevelandclinic.org/help-my-child-is-petrified-of-shots/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist