Chcete ochránit své dítě před rotaviry? Přemýšlejte o očkování!

Rotavirová gastroenteritida. Tak se nazývá vysoce nakažlivé onemocnění, které se může projevit silnými průjmy, častým zvracením, někdy i horečkou. Nejvíce ohroženy jsou děti do dvou let věku, kdy těžký průběh rotavirové gastroenteritidy může vést k rychlé dehydrataci (odvodnění) a někdy až hospitalizaci. Rodiče mohou dítě účinně ochránit očkováním proti rotavirům.

Rotavirům se prakticky nelze vyhnout. Přenáší se buď přímým kontaktem z nemocného člověka na zdravého, nebo přes kontaminované předměty – nejčastěji jsou to hračky, ale mohou to být například i přebalovací pulty na veřejných místech. Rotaviry jsou totiž velmi odolné, dokonce ani některé čistící prostředky je nedokáží zničit.

Koho rotaviry nejčastěji postihují a co mohou způsobit?

Onemocnění způsobené rotaviry nejvíce postihuje děti od šesti měsíců do dvou let. U dětí do pěti let je také právě rotavirová gastroenteritida nejčastějším důvodem hospitalizace pro infekční průjem. Rotaviry se do těla dostávají prostřednictvím zažívacího traktu, inkubační doba je 1–3 dny. Virus při průchodu zažívacím traktem odchází z těla ven – děti mohou trpět těžkým průjmem, opakovaným zvracením a horečkou.

Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami. Včasné očkování je účinnou prevencí

těžkého průběhu rotavirové gastroenteritidy a hospitalizací způsobených rotavirovou gastroenteritidou. V průběhu roku 2010 bylo naočkováno 8 % kojenců (v roce 2009 to bylo mezi 1-2%). I přes toto meziroční navýšení za ostatními zeměmi střední Evropy stále zaostáváme.

Nejlepší ochranou je prevence

Rotavirové onemocnění představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale

i celou rodinu. Účinnou ochranou proti těžkému průběhu rotavirové gastroenteritidy a hospitalizacím dítěte může být, kromě zvýšených hygienických opatření jako je mytí rukou nebo pravidelná dezinfekce hraček, rovněž očkování.

Vakcína Rotarix se podává ve dvou dávkách přímo do úst, tedy bez nutnosti vpichu, což je pro děti šetrné. Očkování lze provést od 6. týdne věku dítěte a je důležité, aby druhá dávka byla podána před ukončeným 24. týdnem.

Vakcínu Rotarix plně hradí rodiče a jedno očkovací schéma stojí asi 3 700 Kč. Některé pojišťovny příspívají na očkování proti rotavirům i v roce 2011.

Více informací se dozvíte na stránkách www.vakciny.cz nebo www.rotarix.cz.

Vakcína Rotarix je léčivý přípravek dostupný pouze na lékařský předpis.

Před použitím si pečlivě prostudujte příbalovou informaci.

Reklama na léčivý přípravek.

24.3.2011 12:57 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist