Pohoda pro bříško – vláknina pro děti ASP

Správnou výživu dětí není radno podceňovat. Špatné stravování může narušit růst a vývoj dítěte, ale také přispět ke vzniku rizikových faktorů desítek chorob. Zdraví je přitom to nejcennější, co můžeme našim dětem do vínku dát.

Mezi nezastupitelné složky výživy patří bezesporu vláknina. Vláknina ve stravě dětí často chybí, i když je pro jejich zdraví stejně důležitá, jako pro dospělé. Odborné společnosti se shodují, že vláknina je nezanedbatelnou složkou potravy již ve velmi útlém věku. Podle posledních doporučení by měla být vláknina zaváděna dětem formou nemléčných příkrmů (ovoce a zeleniny) nejdříve 17. týden a nejpozději 26. týden života.

Jestliže svému dítěti nezajistíte dostatečný přísun vlákniny, věřte, že na jeho kondici se to jistojistě podepíše. Nízký příjem vlákniny spolupůsobí při vzniku civilizačních chorob postihujících trávicí trakt, jako je rakovina tlustého střeva, zácpa a její komplikace, nebo žlučové kameny. Pečovat o zdravá bříška našich nejmenších bychom tedy určitě neměli zapomínat. Správně fungující zažívání je navíc zárukou výkonné imunity, upravuje rovnováhu střevní mikroflóry (snižuje pH a zvyšuje počet laktobacilů a bifidobakterií) a předchází vzniku a vývoji žaludečních vředů.

Pokud se vám zdá, že má vaše dítě problémy, či dokonce bolesti při pohybu stolice ve střevech, může to být právě prvním příznakem nedostatku vlákniny. Zvláště pak u starších dětí a dospívajících, kterým vláknina ve stravě chybí poměrně často. Poznat to není těžké – v jejich jídelníčku téměř nenajdeme celozrnné potraviny, zeleniny je v něm minimum, s konzumací ovoce na tom nejsou o mnoho lépe a luštěniny striktně odmítají. Právě tyto potraviny jsou však jedním z nejlepších přirozených zdrojů vlákniny. Ovoce a zelenina jsou navíc důležité i pro dostatečný přísun draslíku a hořčíku. Děti ale někdy ovoce a zejména zeleninu nechtějí jíst. Jak tedy dostat vlákninu do jídelníčku vašich ratolestí, aniž by z toho byl jen mrzutý boj kdo s koho? Rozumnou volbou může být např. speciální Vláknina pro děti (ASP), kterou jednoduše smícháte s cereáliemi, mléčnými koktejly a jogurty, nebo zamícháte do různých kaší.

Vláknina pro děti je výjimečnou směsí rozpustné a nerozpustné vlákniny, která pomáhá udržovat zdravá střeva. Hlavním „čističem“ je ovesný beta-glukan (rozpustná vláknina z ovsa), který je, podle posledních výzkumů, tou nejdůležitější aktivní složkou ovsa pro lidský organismus. Ovesný beta-glukan upravuje rychlost, kterou se potrava pohybuje trávicím ústrojím. Má navíc nízký glykemický index, což znamená, že je velmi pomalu vstřebáván do krevního oběhu a jako zdroj energie tak umožňuje tělu využívat tuto energii po delší dobu. Je proto ideálním zdrojem energie pro děti.

Vláknina pro děti má však i další benefity. Obsahuje sedm kmenů zdraví prospěšných probiotických bakterií a také účinné množství inulínu (známé jako prebiotikum), který pomáhá v jejich růstu a rozmnožování ve střevech. Probiotické bakterie se přirozeně vyskytují ve střevech dětí, avšak právě děti jsou na změny ve střevní mikroflóře obzvláště náchylné, a tak mohou snadno ztratit rovnováhu, která může mít za následek nepříjemné trávicí potíže. Pokud se tyto mikroorganismy přidají do stravy, pak velmi rychle doplní a obnoví narušenou střevní rovnováhu. Jsou vhodné zejména pro děti, které prodělávají či prodělaly antibiotickou léčbu, trpí trávicími potížemi či stresem.

Užívání probiotických kmenů obsažených ve Vláknině pro děti je bezpečné, napomáhá imunitnímu systému a zlepšuje schopnost organismu dítěte odolávat různým chorobám.

Vlákninu pro děti lze podávat kdykoliv během dne, ale většinou se užívá asi 20 minut před jídlem. Vždy je však třeba podávat patřičné množství tekutiny.

Ke stanovení denního doporučeného množství vlákniny pro děti je možné použít jednoduchý výpočet: k věku dítěte v letech připočítat 5g vlákniny.

Příklad: Kolik gramů vlákniny by mělo mít v jídelníčku pětileté dítě?

5 let + 5 gramů vlákniny = 10 gramů vlákniny na den.

Doporučená denní dávka vlákniny na den pro pětileté dítě je tedy 10 gramů.

Vláknina pro děti (asp)

Balení: krabička 100g

Průměrná cena: 95 Kč

K dostání v lékárnách.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist