7 nápadů jak zlepšit dětský pitný režim

Kola, Fanta, možná ještě džus, hlavně aby to bylo pěkně sladké a s bublinkami. Ale dostat do dětí obyčejnou vodu dá někdy dost práce. Pár malých triků by mohlo pomoct.

profimedia-0295577957-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

 

Nedávná americká studie ukázala, že jedno ze čtyř dětí a dospívajících v USA vůbec nepije kohoutkovou vodu. Většinou pocházejí z rodin, kde není zvykem zahánět takto žízeň. Přitom při testování dětí ve věku 8 až 14 let se zjistilo, že ty, které pily vodu nebo mléko, byly lépe hydratované než skupina zahánějící žízeň různými limonádami. Proto se výživoví specialisté, často i sami rodiče, snažili vymyslet, jak děti přimět „bezbolestně“ k tomu, aby zdravě pily.

Tmavá moč varuje

Hlavně malé děti do pěti let nedokážou říct, že mají žízeň, takže o přísun pití se jim musíme postarat sami. Spíš než se řídit nějakými tabulkami, kolik toho mají vypít podle věku, je důležité přihlížet k váze dítěte, k jeho aktivitám i klimatu, v němž se momentálně vyskytuje.  Zda dostatečně pije, prozradí moč, která by neměla být tmavá, varovat by nás měly i suché, rozpraskané rty, nezvyklá únava, podrážděnost dítěte. Ovšem nedostatečné hydrataci je lepší předejít než čekat, až se objeví varovné signály.

Čtěte také:

Zatraktivníme přísun tekutin

  1. Ledoví plaváčci

Nakrájíme vodní meloun na kostičky, rozložíme je na plechu a necháme zmrazit. „Ovoce zmrazujeme hlavně kvůli tomu, že je pro děti zábavnější, když si takovou kostku mohou hodit do vody, a taky jí to dodá chuť,“ podotýká výživová specialistka Stephanie Middlebergová. Ovoce je možné taky rozmixovat a s trochou vody zmrazit v nějakých zajímavých formách na led. Do džbánku s vodou na pití lze přidávat i kousky nezmrazeného ovoce, tady je zase prostor pro děti, aby si vytvořily vlastní kombinace z toho, co jim dáte na výběr.

  1. Medaile za pití

Děti rády soutěží, a tak jim lze připravit i soutěž v pití. Za každou sklenici dostanou třeba body, koncem týdne se soutěž vyhodnotí, udělují se medaile, případně odměna ve formě zajímavé skleničky atd. Pití lze zatraktivnit i různými barevnými brčky.

  1. Mléko není popelka

Pít mléko na žízeň by nás asi nenapadlo, ale výživová expertka Deborah Malkoff-Cohen ho doporučuje pro děti spíš než iontové nápoje. Pomáhá nahradit sodík, o který přicházejí při pocení, přispívá k lepšímu zadržovat tekutin v těle a navíc dodává dětem bílkoviny tolik potřebné pro růst.

  1. Zeleninové kreace

Ani zelenina by se neměla podceňovat při letním přísunu tekutin, zvlášť některá. Vedou okurky, sekundují jim kapie, řapíkatý celer i brokolice. Je dobré je přidávat k dětské svačině. Ovšem některým dětem zelenina zrovna nejede, takže jim ji můžeme trochu vylepšit. Třeba rozkrojit podél celerový řapík, naplnit ho Lučinou a nahoru jako mravence na stéble nasázet hrozny vína.

  1. Domácí nanuky

Vodové nanuky jsou perfektním letním dezertem, který nedá příliš práce. Do tvořítek na zmrzlinu nasypeme bobulky nebo kousky ovoce. Zalijeme směsí vody ochucené citronovou šťávou a případně přislazené. Do hmoty zapíchneme nanuková dřívka a necháme zmrazit. Jiná možnost je rozmixovat směs ovoce s trochou džusu a medu.

  1. Příklady táhnou

Když chcete, aby děti pily vodu, jděte jim příkladem. Rády napodobují, navíc je baví, když mohou dělat to samé co dospělí. Tím pádem ani rodiče nebudou přes den zapomínat dostatečně pít, naopak z této činnosti udělají rituál. Naplní sobě a potomkovi skleničku, přiťuknou si s ním na zdraví. Dítě obvykle pak bude vyžadovat častější naplnění sklenice, aby ji mohlo zvednout jako první a ťuknout si s vámi.

  1. Bublinky jsou povolené

Perlivá voda je přece jen přitažlivější pro děti než ta bez bublin. V rámci pitného režimu nemusí být zatracovaná. Ale měla by být bez umělých příchutí a sladidel. Pokud s vodou bez příchutě mají děti problém, můžeme jim tam přidat trochu 100% ovocné šťávy, nejlépe domácí výroby.

A ještě jeden drobný trik od maminky Sally: „Počkala jsem si na to, až měl můj syn skutečně žízeň po nějaké honičce venku, a postarala jsem se o to, aby nebylo po ruce nic jiného než voda. Pak jsem se mu zmínila, že je to nejlepší pití na zahnání žízně. Zabralo to, žízeň a vodu si propojil.“

29.7.2019 4:05 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist