Stefan Hipp: Běžné standardy pro nás nejsou dostatečné, my chceme něco víc

Proč jsou BIO potraviny dražší, než ty, které jsou běžně dostupné v supermarketech? Odpověď je jednoduchá, platíte za kvalitu, práci a také své zdraví.

Stejně jako za BIO potraviny, připlatíte si i za dětské příkrmy v BIO kvalitě. Důvod je jednoduchý. Suroviny využívané ke zpracování do takových dětských příkrmů procházejí přísnějšími kontrolami, nesmějí obsahovat ani špetku pesticidů a jejich pěstování podléhá daleko přísnějším pravidlům než v konvenčním zemědělství. Na to, proč je tak důležité, aby bylo jídlo pro děti kvalitní, jsme se zeptali jednoho z největších výrobců dětské stravy, nadšeného organického farmáře, pana Stefana Hippa.

Proč značka HIPP vsadila na BIO kvalitu a organické zemědělství?

Víte, zdravá půda znamená zdravé rostliny a ty znamenají zdravé lidi. Děti jsou velmi citlivé a potřebují co nejkvalitnější potraviny, kterých lze dosáhnout jen jejich organickým pěstováním, bez použití jakékoli chemie. Navíc tento způsob hospodářství je cesta k udržitelnosti naší přírody a k tomu, abychom naši planetu zachovali pro budoucí generace. Proto jsem hrdý, že naše firma přešla před více jak padesáti lety na organiku.

Co vám dává takovou jistotu, že vaše příkrmy obsahují jen to nejlepší?

Naše produkty procházejí až 260 kontrolami, které jsou velice přísné. Pro příklad: V našich laboratořích by dokázali odhalit i jedno zrnko pesticidu, které by bylo rozptýleno v olympijském plaveckém bazénu. Moje dcera Carlota, které je nyní jedenáct let, jedla naše příkrmy 365 dní v roce a to proto, že jsem si jist tím, že obsahují jen to nejlepší. Za kvalitu navíc ručím vlastním jménem.

hipp_2012_msp_vegetables_hipp_polen_0223_ea1c-1101x619.jpg

Proč je pro vás důležité mít až třikrát přísnější kontroly, než je standardní?

Chceme být nad běžným standardem, abychom nezklamali důvěru matek, které si naše příkrmy vybraly pro své děti. Běžné standardy pro nás nejsou dostatečné, my chceme něco víc. Právě proto procházejí přísnými kontrolami nejen suroviny od všech pěstitelů a farmářů, ale také jejich půda a farma samotné. Všechny dodavatele, kteří pocházejí ze 30% zemí z celého světa si sami pečlivě vybíráme a průběžně také kontrolujeme.

Jednou z diskutovaných surovin je palmový olej, od kterého se v současné době upouští. Ve vašich kojeneckých mlécích se ale stále vyskytuje, proč?

Děkuji za připomínku. Možná vás to překvapí, ale mateřské mléko přirozeně obsahuje vedle nenasycených mastných kyselin také množství nasycených mastných kyselin a my se tomuto vzoru snažíme přiblížit. Příroda sama zařídila, že v mateřském mléku je obsažené velké množství kyseliny palmitové, kterou dětský organismus nejlépe přeměňuje na energii. A právě palmový olej je nejbohatším zdrojem této látky. Navíc je zdrojem také phytonutrientů, které mají pozitivní účinek na zdraví a dalších látek. Protože malé děti potřebují vyváženou kombinaci nasycených a nenasycených mastných kyselin, snažíme se jim nabízet ve stravě kombinaci rostlinných olejů. V případě mléčné výživy HIPP se jedná o BIO řepkový, BIO slunečnicový a BIO palmový olej. Kombinací jiných olejů bychom nedosáhli tak podobného poměru, jaký je v mateřském mléce. A přiblížit se co nejvíce složení mateřského mléka, to je cíl našeho 40 let trvajícího výzkumu. Každá šarže mléčné výživy navíc prochází 600 kontrolami, abychom zaručili její nejvyšší kvalitu a bezpečnost pro miminko.

hipp_2005_erb_cattle_kaelber.jpg

Odkud pochází palmový olej, který do mléčné výživy zpracováváte?

Jako zodpovědný výrobce dětské výživy a zároveň společnost s více než padesátiletou tradicí v ekologickém zemědělství, velmi dbáme nejen na kvalitu, ale také původ našich surovin. Proto je pro nás nepřijatelné podílet se na ničení životního prostředí. Do našich kojeneckých mlék používáme pouze certifikovaný BIO palmový olej původem z Jižní Ameriky, který je certifikovaný asociací Roundtable on Sustainable Palm Oil. Uvědomujeme si ale možné nedostatky této certifikace a proto je námi zpracovávaný palmový olej certifikován také nezávislou mezinárodní organizací Rainforest Alliance. Právě díky našim přísným pravidlům můžeme zaručit, že při získávání oleje nedochází k ničení deštných pralesů a při pěstování těchto palem není používána těžká zemědělská technika, nebezpečná hnojiva nebo postřiky proti škůdcům.

Vraťme se k příkrmům. Kolik druhů jich značka HIPP nabízí?

V současné době nabízíme celosvětově celkem 800 receptů.

Zůstává receptúra příkrmů stejná nebo ji modernizujete?

Každoročně projde inovací zhruba 20% sortimentu. U některých výrobků pozměníme výrobu, jiným inovujeme receptury a některé produkty zcela nahradíme jinými. Každých pět let tak projde celý náš sortiment menší či větší obměnou. Jsou ale produkty, které neměníme. Například můj oblíbený mrkvovo-ovocný džus, chutná dnes stejně jako před 50lety.

Vycházejí tyto inovace z moderních medicínských studií?

Ano. Co se týká postupů výroby, ale také receptur, vycházíme z nových nutričních studií, doporučení pediatrů a také specialistů. Na vývoji pracuje 70-ti členný tým v naší centrále. Snažíme se být těmi, kdo trendy v dětské výživě udávají.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist