Vaše sušená placenta po porodu zahojí tělo i duši

Při zmínce o konzumaci placenty se z té představy většině lidí zvedne žaludek. Na druhou stranu se užívání vlastní placenty po porodu stává rostoucím trendem. Důvody se vám nyní pokusíme osvětlit a vy si budete moci vytvořit svůj vlastní názor.

Placentophagy, jak se pojídání placenty také nazývá, se zvláště v západních kulturách často setkává se zdviženým obočím, zesměšňováním, případně je rovnou označena za kanibalismus. Jenže možná ti, kteří si teď dělají srandu, nevědí, že placenta už od roku 1500 užívá v tradiční čínské medicíně (TCM) a ta je přece starší než moderní medicína. Využití placenty je v Číně velmi populární dodnes, a to kvůli množství jedinečných vlastností, které mají pozitivní vliv na zdraví, zahojení a pohodu novopečené maminky. Placenta je bohatá na živiny, které výrazně napomáhají zotavení po porodu včetně zpomalení a zastavení krvácení a zvýšení produkce mateřského mléka.

Kromě Číny je placenta vyhledávaným podpůrným lékem také ve vietnamské, maďarské a italské kultuře. I volně žijící zvířata neváhají po porodu sežrat placentu – vědí, co je pro ně dobré. Víte vy, co je placenta? Čtěte: Placenta – tak trochu jiný koláč.

Proč užívat svou placentu v bodech:

 • Podporuje vyvážení hormonů.

  Kmenové buňky pro maminku:Kmenové buňky a růstové faktory obsažené v placentě hrají klíčovou roli při hojení rány vlevo uvnitř dělohy po oddělení placenty od děložní stěny. Matka obvykle krvácí po dobu 3–6 týdnů po porodu a ztráta krve pochází z této rány. Bylo však zjištěno, že matky, které užívaly svou placentu po porodu a zvláště ty, které vypily koktejl ze syrové placenty, krvácí podstatně méně a kratší dobu. Obvykle pouhých 5–10 dnů po porodu.

 • Obsahuje kmenové buňky a růstové faktory.
 • Doplní železo, které je důležité pro absorpci kyslíku v buňkách, spotřebované v těhotenství.
 • Vitamin B6 pomáhá při tvorbě protilátek.
 • Vitamin E zlepšuje hojení poškozených kožních buněk.
 • Hormon Oxytocin je nezbytný pro usnadnění porodu a kojení, snižuje poporodní krvácení, pomáhá navrácení se dělohy do původního stavu.
 • Corticotropin-releasing hormone (CRH) je hormon zodpovědný za snížení stresu, maminky se díky němu cítí šťastné a plné energie. Poporodní blues může ovlivnit až 80 % žen v průběhu prvního týdne po porodu. Ženy, které konzumují svou placentu, mají méně emocionálních problémů a příjemnější šestinedělí.
 • Cytokins jsou fibroblasty, které vyvolávají léčebný metabolismus buněk a mají vliv na poškozené buňky a tkáně.
 • Prolactin zvyšuje produkci mléka.

Jak zpracovat placentu

Placentu k usušení do kapslí je nutné zpracovat čerstvou, nezkaženou. Po porodu může být spojená s čerstvě narozeným miminkem maximálně šest hodin. Po oddělení se umístí do chladicího boxu a do dvanácti hodin od porodu se kontaktuje specialista, který ji do 24–48 hodin zpracuje.

Pokud z nějakého důvodu nelze placentu v boxu dodat do 12 hodin ke specialistovi, je třeba ji přendat do ledničky. Jestliže není možné ji z nějakého důvodu zpracovat do pěti dnů od porodu, je třeba ji umístit do mrazáku, na zpracování by neměla čekat déle než 7 dní.

Z placenty je možné vyrobit celou řadu přírodních produktů: koktejl z placenty, kapsle, krémy, tinktura, esence a homeopatické léky. Každý z nich má svůj vlastní přínos pro tělo a podporuje rychlejší a přirozenější zotavení po porodu.

Výroba kapslí metodou čínské medicíny:

Užívání placenty:

 • Bere se 1 kapsle 2–4x denně po dobu 6 týdnů.
 • Pro zvýšení tvorby mléka se užívají 2 kapsle 3x denně do doby, než se tvorba zvýší a ustálí.
 • Placenta v kapslích je vyrobena z vaší placenty bez přísad.
 • Vaří se na páře s citronem, zázvorem a zeleným chilli podle TCM receptu.
 • Pak se nakrájí na tenké plátky a dá do vysoušeče na ovoce nebo do trouby, kde se suší po dobu 8–10 hodin, dokud není křehká.
 • Usušená se rozdrtí a pomocí kapslovače se vloží do prázdných rostlinných kapslí.
 • Vyrábějí se i kapsle ze syrové placenty, protože někteří lidé věří, že vaření v páře může zabít některé vitaminy. Pak se postupuje tak, že se nevaří, ale rovnou se nakrájí na tenké plátky a suší po dobu 14–16 hodin, pak se rozdrtí a vloží do kapslí. Účinky takto připravených kapslí jsou silnější než v případě sušených metodou tradiční čínské medicíny.

  Skladování placenty

  • TCM kapsle by měly být v chladném a tmavém místě po dobu 6 týdnů, poté po dobu 1 roku v ledničce. Co zbude, se může uchovat v mrazáku pro použití při potížích v přechodu.
  • Kapsle ze syrové placenty se mají skladovat v ledničce maximálně 1 rok, poté se přemístí do mrazáku.

Jak chutná placenta?

Placenta, která je vysušená a správně zpracovaná do kapslí postrádá jakoukoli chuť či zápach. „Nemělo to žádnou chuť, ale věřím, že pokud bych měla jiný výrobek než placentu v kapslích, tak by to nějak chutnalo. Rozhodně jsem necítila žádnou pachuť. Spolkla jsem to a zapila trochou červeného vína dle pokynů, které jsem našla na internetu,“ popisuje zkušenosti s užívání placenty Rebecca.

Překvapivě ani placenta připravená jako koktejl také nemá žádnou chuť. Ženy, které ji v této formě užily, svorně tvrdí, že pokud by nevěděly, že tam je, tak by to nepoznaly.

Placentophagy ve výzkumech

Zatím bylo provedeno jen velmi málo výzkumů, které by potvrdily nebo vyvrátily výhody užívání placenty tvrdými daty. Stránky The Placenta Benefits sice obsahují nějaké výzkumy a informace týkající se výhod konzumace tohoto orgánu, ale žádné významnější a rozsáhlejší studie zatím nebyly provedeny.

Nicméně její užívání dává smysl v době, kdy v těle rodičky dochází k velkým hormonálním změnám a po významné ztrátě krve (takže je náchylnost k nedostatku železa). Placenta může poskytnout výše popsané výhody, protože doplněním zásob železa nebude matka ohrožena depresí a špatnou náladou.

Koktejl z placenty

arsenic-smoothie-placenta.jpgPotřebujete:

 • kousek čerstvé placenty z mateřské strany placenty (strana, kde je měkké masíčko) velký jako dvě kovové padesátikoruny
 • 1 banán
 • hrst ovoce (maliny, ostružiny, jahody, borůvky)
 • malou hrstku Goji Berries (namočené 5 minut v horké vodě a přecezené) – nemusí být
 • jablečný džus a trocha vody

TIP: Goja Berries jsou skvělé pro podporu imunitního systému, který je oslabený po těžkém nebo dlouhém porodu s intervencemi, ale také po císařském řezu.

Postup:

 1. Vše rozmixujte na jemnou konzistenci, která se dá pít.
 2. Podejte mamince okamžitě a zbytek dejte do ledničky – musí se spotřebovat do 24 hodin.

TIP: Pokud chcete placentu užívat delší dobu, příklad po dobu tří týdnů, rozdělte ji na příslušný počet kousků. Ty dejte jednotlivě do krabiček, které uložíte v mrazáku.

Také je možné si placentu dát do nádobky na led, překrýt ji folií a do mrazáku. Každý den si pak kousek vytáhnete a uděláte si koktejl. Nevýhoda zmražení je, že se zabíjí vitamin B6.

Placenta může být zmražena maximálně 2 roky.

 


Text: Michaela Kalusova, je pořadatelkou kurzů hypnoporodu v Čechách, v Londýně absolvovala kurz „Učitel hypnoporodu“ u Katharine Graves. Členka IPEN (Independent Placenta Encapsulation Network), www.jemnezrozeni.cz

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist