3. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vítěz se přes nástrahy namáhavé cesty dostal až cíli. Spermie splynula s vajíčkem a zázrak početí může začít. Početí bychom mohli rozdělit do tří fází – ovulaci, oplození a uhnízdění oplozeného vajíčka. Jakmile všechny fáze proběhou úspěšně, těhotenství může úspěšně pokračovat.

Zázrak oplození

K ovulaci dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Vajíčko ukryté ve váčku (folikulu) naplněného tekutinou dozrává, folikul praská a vajíčko se uvolňuje. Z prasklého folikulu vzniká žluté tělísko, které uvolňuje progesteron. Tento hormon připravuje sliznici dělohy na přijetí vajíčka. Vajíčko je zachyceno vejcovodem a je posunováno směrem k děloze. Ke splynutí vajíčka a spermie dochází v širší části vejcovodu. Vzniká jediná buňka, zygota, která nese 46 chromozomů genetické informace, stejným dílem od každého z rodičů. Do dvaceti hodin se buňka rozdělí na dvě a dělení, neboli rýhování, dále pokračuje. Po oplození trvá vajíčku zhruba sedm dní, než dosáhne dělohy.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT

Pod zevní vrstvou buněk se hromadí tekutina a vzniká blastocysta. Ta přechází do dělohy, kde se snaží uhnízdit ve sliznici dutiny děložní. Z vnitřní vrstvy buněk blastocysty vzniká tzv. zárodečný terčík, základ budoucího embrya. V této době tvoří blastocystu již stovky buněk. Pevné uhnízdění trvá asi 13 dní. V embryu se začínají tvořit první orgány a orgánové soustavy. Prvním z nich je nervová soustava, následuje srdce. Poměrně velká část blastocyst, asi 40 %, které dosáhly dělohy, se nikdy neuhnízdí. Umírají a jsou odplaveny následující menstruací. 

Čtěte také:

Co se děje s vámi?

Ačkoliv v prvních 13 týdnech těhotenství, tedy v prvním trimestru, na vás těhotenství nebude vidět, bude to pro vás velmi náročná doba. Ve vašem těle probíhají velice zásadní změny. V prvním trimestru přiberete maximálně dvě kila.
Tip pro mámu: Některé ženy cítí své těhotenství velmi brzy. Zaznamenejte si den početí, pokud ho víte!
Táta je v tom taky: Patrně stále investujete do konta se jménem početí. Užívejte si to! Váš život se právě velmi nenápadně, ale zato dramaticky změnil.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

http://www.numbersia.com/numbers/news#overlay=number/3-vyvoj-plodu-tehotenske-zmeny

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

 dobrý článok :) http://www.numbersia.com/numbers/news#overlay=number/3-vyvoj-plodu-tehotenske-zmeny

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

 dobrý článok :) http://www.numbersia.com/numbers/news#overlay=number/3-vyvoj-plodu-tehotenske-zmeny

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené