5 nejhorších obav nastávajících rodičů

Nastávající rodiče řeší nejednu starost související s příchodem nového člena rodiny. A přestože obava může být stejná, není výjimkou, že ji každý vidí tak trochu jinak. Je to i váš případ? Vybrali jsme pro vás nejčastější obavy budoucích tatínků i maminek a zkonzultovali je s profesionální koučkou Nikolou Šmorancovou.

Společný vztah

On: „Bojím se toho, co dítě udělá s naším vztahem.“
Ona: „Začíná nejlepší období v životě.“

Někteří muži po narození prvního potomka řeší tzv. syndrom pátého kola u vozu. Časté jsou také obavy, že dny zábavy a volnosti jsou u konce. „Jsme spolu celých 8 let,“ říká třicátník Petr, profesor na střední škole, „ale myslím, že až se dítě narodí, tak to s naším vztahem pěkně zamává.“ Jeho manželka, Zuzana, se naopak neobává, že bude mít problém najít rovnováhu mezi rolí manželky a matky: „Možná společné problémy nebudou vyřešeny hned, jak se objeví, ale vždycky se nějak domluvíme.“

Názor odborníka: Pokud spolu partneři umí komunikovat a vzájemně si sdělovat své myšlenky a potřeby, pak se nic nezmění ani s narozením dítěte. Problém nastane, pokud partneři mají problém s komunikací už před příchodem prvního potomka – často si třeba myslí, že dítě jejich vztah zachrání, ale většinou tomu bývá naopak. Takže pokud je váš vztah vyvážený a jste k sobě upřímní, není potřeba se zbytečně strachovat.

Peníze

On: „Nebudeme mít dost peněz. Nevím, zda zvládnu uživit celou rodinu.“
Ona: „Udělali jsme si zálohu – tak v čem je problém?“

Nový kočárek, postýlka, oblečení, chůvička, vanička…! Nákupní seznamy maminek před příchodem prvního dítěte tatínky často vyděsí. Stejně jako Roberta. „Vím, že budeme potřebovat víc peněz, proto si beru zakázky navíc a jsem pořád v práci.“ Jeho těhotná manželka Jana v penězích problém nevidí, ale nechce mít za muže workoholika a nepřítomného otce. Myslí si, že bude jen třeba jinak nakládat s penězi, které společně utráceli za dobré jídlo a dražší dovolenou. „Já vím, že bude všechno fungovat, jako rodina jsme si to už vyzkoušeli a propočítali na papíře,“ říká Jana.

Názor odborníka: Na každého muže i ženu je to obvykle velký psychický nápor, ale pokud jste z těch šťastných, co mají finanční inteligenci – tedy uspořili si, nerozhazují za zbytečnosti a umějí si spočítat přibližné výdaje, pak se není třeba strachovat. Určitě budou vaše výdaje vyšší, ale péči o dítě zvládají i lidé s minimálními příjmy. Je dobré se na příchod potomka připravit i z finančního hlediska a vytvořit si dostatečnou finanční rezervu dopředu, abyste nemuseli řešit případné komplikace.

Sex

On: „Bojím se, že už nebudeme mít tolik času na sex.“
Ona: „Mám strach, že už se nebudu partnerovi líbit a nebudu ho přitahovat.“

Grafik Milan říká: „Já se rozhodně bojím o náš sex. Až přijde dítě, nebude čas řešit intimní potřeby. Moje žena Petra není typ na rychlovky, má ráda svádění a dlouhé předehry.“ Martina má ve druhém trimestru vlastní obavy spojené se sexem. „Je fajn být těhotná, ale začínám mít pocit, že jsem více matkou než manželkou. Na sex nemám teď ani pomyšlení. Ale doufám, že po porodu se moje libido vrátí.“

Názor odborníka: I když to může být ze začátku těžké, věnujte pozornost jeden druhému – užívejte si společné chvíle a uvědomte si, že dítě by vás nemělo rozdělovat. I jemu prospěje, pokud bude mít vyrovnané rodiče, kteří umějí uspokojit své ostatní potřeby. Jde jen o to chtít a nevymlouvat se, že zrovna nemáte hlídání nebo že dítě nemůže být chvíli samo. Abyste se jako žena cítila přitažlivá, snažte se být krásná nejen pro muže, ale hlavně i pro sebe. Zde platí staré známé přísloví – když se chce, tak to jde.

Čtěte také:

Čas pro sebe

On: „Nebudu mít čas sám pro sebe.“
Ona: „Nebude mít čas na mě.“

Pro Karla je nedostatek sexu druhořadý, více ho trápí nedostatek volného času. „Denní rozvrh jsem si zařizoval podle svého. Ráno jsem klidně velmi brzy vstával a šel si zaběhat. To ale s miminkem nepůjde.“ Karel se nebojí, že by si nenašel čas zajít s kamarády na drink, spíše ho štve, že nebude moci dělat věci po svém. Jeho manželka Radka po něm chce, aby změnil priority. „Já nechci, aby zmizel,“ vysvětluje, „ale dítě potřebuje hodně času a péče, hlavně na začátku. Musí se naučit, jak být efektivnější.“

Názor odborníka: Timemanagement je důležitý nejen v práci, ale i soukromém životě. S tím samozřejmě souvisí i volba priorit. Vše je o dohodách, takže pokud je partner milovník sportu, neměl by jej ze svého života vymazat. To samé žena. Je třeba stát se v péči o dítě partnery a umět se rozumně dohodnout, jak a kdy se věnovat svým aktivitám. Je dobré se na těchto věcech domlouvat, když jste oba v klidu, a nikoli pod tlakem emocí, protože jedině tak můžete vymyslet rozumné řešení.

Péče o novorozence

On: „Nevím, jak bych mohl ženě s novorozencem pomoci.“
Ona: „Je tady spousta práce, se kterou mi může manžel pomoct.“

Martin se obává, že v péči o miminko bude k ničemu. Myslí, že nejdůležitější je pouto mezi matkou a dítětem a on skončí na druhé koleji. „Nemám tušení, jak bych mohl Zuzaně ulehčit,“ svěřuje se. Zuzana chce, aby se do péče zapojil, a to od přebalování po uspávání. „Problém je, že péči o dítě nevidí jako práci, s níž by mohl pomoci,“ říká.

Názor odborníka: Žena by se měla snažit nenásilně nasměrovat partnera k aktivitám, které s péčí o miminko souvisí. Muži jsou přeci jen nastaveni trochu jinak a nemají tak přirozené instinkty jako ženy. Je nezbytné péči o dítě sdílet a neodhánět partnera s tím, že si to radši uděláte sama. Pokud vidíte, že muž začíná přistupovat k miminku správně, oceňte ho. Důležité je jednat v klidu, po krůčcích a nevystrašit partnera hned na začátku.

6.3.2015 12:49 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist