38. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Od tohoto týdne je vaše miminko donošené a zralé. Všechny jeho orgány jsou vyvinuté, plíce jsou připraveny se poprvé nadechnout. Děťátko se může kdykoliv narodit.

Vývoj vašeho miminka

Kůže miminka je růžová, elastická, díky ukládání tělesného tuku již není průsvitná. Lebeční kosti jsou sice pohyblivé, ale již pevné. Obvod hlavy je stejný jako obvod bříška. Placenta již není tak efektivní v přenosu živin, jako tomu bylo před několika týdny. Začíná stárnout, objevují se v ní krevní sraženiny a kalcifikovaná místa. Ve střevech děťátka je nahromaděná zelenočerná smolka – první stolice. Děloha je pro miminko již velmi těsná. Dítě měří asi od temene po zadeček asi 35 cm a váží lehce přes tři kilogramy. 

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

Co se děje s vámi?

Některé ženy trpí na konci těhotenství depresí. Je to způsobeno směsí několika pocitů, především obavami z nadcházejícího porodu, nedostatkem spánku a únavou z těhotenství samotného. Bříško představuje v posledním lunárním měsíci velikou mechanickou zátěž pro páteř i celá záda, která mohou často bolet. Hodně odpočívejte. Pokud jste tak ještě neudělala, měla byste si sbalit tašku do porodnice. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně spojené s kardiotokografickým záznamem ozev plodu, pomocí kterého se hodnotí kondice miminka a tím i funkce placentární jednotky. Jedná se o 20–30 minut dlouhý záznam srdečních ozev plodu současně s případnou děložní činností.

Jak poznám odchod hlenové zátky? Odchod hlenové zátky většinou ohlašuje blížící se porod, většinou porod proběhne během dvou až tří dnů, ale může se objevit i šest týdnů před porodem. Projevuje se malým množstvím červeného nebo nahnědlého hlenu, případně se může objevit různě intenzivní výtok.

Čtěte také:

Tip pro mámu

Pokud jste aktivní řidička, dávejte pozor a dělejte si často přestávky v řízení, projděte se na vzduchu. A pokud je to možné, předejte řízení partnerovi.
Táta je v tom taky: V tuto chvíli už se nemusíte bát předčasného porodu. Během následujících 14 dnů se vám narodí potomek. Už máte vybrané křesní jméno? Víte, co znamená? Dáte mu české nebo zahraniční jméno?


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené