Chci dobrý porod. Jak na to?

V sedmém měsíci svého prvního těhotenství se Markéta budí s oroseným čelem. Co že se jí to zdálo? Vybavuje si útržky snu, noční můry o nadcházejícím porodu a miminku, plná bezmoci a strachu. Podobný sen k ní nepřišel poprvé a pomalu se v ní začíná zabydlovat. Co s tím?
foto: istock.com

Představa porodu nebyla pro ni nikdy jednoduchá a většina známých její chmurná očekávání víceméně potvrzuje. Vzápětí dodávají – hlavně že je miminko na světě. Jana, její švagrová, dokonce o porodu ani nechtěla mluvit a teď prý kvůli němu chodí na terapii. Markéta nyní tiše doufá v epidurál a napadá ji, že by možná nejlepší byl císařský řez.

Porod? Nejlepší zážitek!

Před pár týdny však porodila její dobrá kamarádka Soňa. Byl to prý pro ni nejkrásnější zážitek v životě, hned by si ho zopakovala a dodává skoro bez nadsázky, že porod byl ještě lepší než sex.

Markéta na ni nevěřícně zírá a napadá ji, jestli Soňa přece jen nebyla pod prášky. Zároveň si všímá, jak Soňa drží Julinku a jak se na sebe obě dívají. Na rozdíl od většiny známých miminek Julinka neleží v postýlce pod hracím strojkem nebo v autosedačce, ale tráví většinu času u mámy, v náručí nebo v šátku.

Kočárek, který Markéta pomáhala Soně vybrat, zatím parkuje ve sklepě. Markéta se chvilku cítí oslněná představou idylického porodu a mateřství a v přetrvávajících obavách se krátce objevuje trhlina. Ale co když je Soňa jen exotickou výjimkou?

Nakažlivé obavy

Podobné otázky řeší řada těhotných žen. V naší společnosti je porod vnímán hlavně jako nepříjemná, bolestivá zkušenost, za kterou dostaneme odměnou miminko. Obavy z porodu jsou nakažlivé a podobně jako u nemocí uchytí se spíš tam, kde najdou živnou půdu.

Čtěte také:

Strach z porodu není dobré přehlížet – naše tělo při porodu reaguje na pocit ohrožení tak, že postup porodu zbrzdí, nebo jej dokonce zastaví, a nerozlišuje přitom, zda je ohrožení reálné, nebo jen „v naší hlavě“. Z obavy se tak stane sebenaplňující se proroctví.

Porod jako horor

Jsou ale obavy reálné? Co říkají o porodních prožitcích statistiky? Až třetina žen si podle výzkumů z porodu odnáší negativní zážitky a kolem 2 % žen se musí po porodu vyrovnávat s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).

Psychické trauma je zranění duše, které je třeba cíleně léčit. Poporodní trauma s sebou nese mimo jiné i riziko, že se naruší vztah k partnerovi a narozenému dítěti (a to zvláště u prvorodiček), protože pozornost a emoce ženy jsou vázány v traumatizujícím zážitku porodu.

Na druhé straně spektra porodních prožitků jsou ženy jako Soňa, které hodnotí svůj porod velmi pozitivně, nebo dokonce ho popisují jako orgasmický. Převážná většina žen je přitom někde uprostřed.

Ovlivnit porod? Jde to!

Vypadá to tedy, skoro jako by si člověk mohl hodit korunou – možná bude porod úžasný, ale možná taky ne. Porod si sice nemůžeme naprogramovat (pokud tedy nerodíme plánovaným císařským řezem), ale přesto můžeme hodně ovlivnit, jak bude vypadat.

Recept na průšvih

Jak by tedy mohl vypadat úspěšný recept na traumatický porodní zážitek?

Stručně: ignorujte své obavy z porodu v průběhu těhotenství, poslouchejte a čtěte co nejvíce hororových porodních příběhů, o porodu předem raději nic nezjišťujte, nebo naopak přečtěte všechno, co se píše v internetových diskuzích (o předporodním kurzu ani neuvažujte!), porodnici vybírejte jen podle toho, jak blízko je od vašeho bydliště nebo že tam rodí všichni, a rozhodně si ji nechoďte prohlédnout předem.

Při porodu se na nic neptejte, nechte o všem rozhodovat lékaře a porodní asistentky (měla byste je vidět poprvé v životě), doprovod nechte na chodbě nebo raději rovnou doma a při porodu se soustřeďte na to, jak jsou kontrakce nepříjemné a ohrožující a jak vám dítě procházející porodními cestami ubližuje a určitě vás pořádně natrhne.

Za to ho po narození nechte pěkně rychle odnést na novorozenecké oddělení. V ideálním případě porodíte císařským řezem anebo si aspoň pořádně užijete jiných intervencí. A to vše dokonale vylepšíte, když navíc žijete v nefunkčním partnerství, v minulosti jste se potýkala s psychickými obtížemi a nemáte dostatečné ekonomické zázemí.

Doktor vše vyřeší?

Vědomě asi zvolí takovou cestu jen málokdo vyhýbání se pochybnostem, pasivní přístup a odevzdání se do rukou zdravotníků je ale poměrně častá strategie těhotných. Hraje v tom roli i to, jak je u nás vnímán porod a role zdravotníků při něm. Přístup „porod je děs, ale doktor to vyřeší“ je částečně vlastní i Markétě z úvodu našeho článku.

Nemůžete kontrolovat všechno

Druhý extrém – zarputilý boj a potřeba kontrolovat zdravotníky při porodu – přitom není východisko. Při porodu je důležité, aby se žena cítila bezpečně a obklopena lidmi, kterým důvěřuje. Když jde do porodu s velmi konkrétní představou a je připravená překonávat jakýkoli odpor při jejím prosazování, nejspíš se na porodním sále vytvoří nepřátelská atmosféra, která postup porodu nepodporuje.

Porod se navíc často odvíjí jinak, než žena očekává. Nevýhodou je i to, že se žena při porodu setkává s řadou lidí, které vidí většinou poprvé v životě. Je proto dobré se realisticky podívat na to, co a jak můžeme při porodu ovlivnit, a pokusit se věcmi pohnout ve svůj prospěch.

Recept na pohodu

V první řadě začněte u sebe. Těhotenství je obdobím změn nejen tělesných, které jsou pečlivě sledovány v prenatální poradně, ale i psychosociálních, které bývají na okraji zájmu jako něco, co se prostě musí přežít. Psychika těhotné však k mateřství dozrává stejně jako její tělo a je vhodné jí věnovat stejnou pozornost.

V některých případech – když žena cítí, že své prožitky už přestává zvládat anebo že některé myšlenky či obavy se jí stále vracejí – může být psychologická nebo psychoterapeutická pomoc užitečnou prevencí proti komplikacím při porodu anebo vstupu do světa rodičovství.

Dále je dobré zajistit si co nejlepší podporu při porodu: přítomnost blízké osoby nebo i duly či vlastní porodní asistentky je nesporná výhoda. Při porodu vás však budou obklopovat i další lidé, je dobré myslet i na ně.

Pracujme na sobě

Navažte před porodem i při něm kontakt s personálem porodnice – konstruktivní, pozitivní komunikace jim pomůže vnímat vás jako partnera. Je to náročný krok, ale vyplatí se. Špatné vzpomínky na jednání zdravotníků vytvářejí a utužují negativní zážitek z porodu.

Komunikací navíc získáte větší kontrolu nad tím, co se s vámi v průběhu porodu děje, což dobrý zážitek z porodu podpoří. A to i v případě, že je nutné přistoupit k zákrokům jako porod kleštěmi či císařským řezem. Komunikace není samozřejmá dovednost a je třeba ji pěstovat a učit se jí.

Co mi porod ukázal?

Pokud porod nevyšel podle vašich představ (což se děje velmi často), můžete se podívat na to, co se v jeho průběhu dělo – co vám to říká o vás samotných? O vašich obvyklých reakcích na krizovou situaci? Jak váš porodní zážitek zapadá do vašeho životního příběhu?

Integrace je důležitá část práce s porodním zážitkem a nejlépe vám s ní pomůže někdo, kdo vás dobře zná a kdo se vašeho porodu účastnil, ale ke komu nemáte další osobní vazby, například dula či porodní asistentka.

K čemu je dobrý zážitek z porodu?

Porod není jako trhání zubu, které stačí přetrpět a prostě vydržet. Je to chvíle, kdy se z ženy stává matka a kdy se narodí její dítě.

Výzkumy přesvědčivě prokazují, že vzpomínky na tento den mají moc ovlivnit, jak žena prožívá sebe jako matku a jaký vztah si vytvoří ke svému dítěti. Ženy trpící porodním traumatem často už podruhé neotěhotní a mají dlouhodobě narušený vztah k partnerovi i dítěti. Na druhou stranu dobrý porodní prožitek posiluje rodičovské sebevědomí novopečené matky, a pomáhá jí tak překonávat obtížné období prvních týdnů a měsíců mateřství. Proč tedy pro sebe a své dítě něco neudělat už na začátku vaší společné cesty?

Desatero pro dobrý porodní zážitek

  • Zpracování vlastních obav a rozporuplných pocitů ohledně porodu a mateřství.
  • Přiměřeně pozitivní, realistická a široká očekávání vzhledem k porodu.
  • Kvalitní předporodní kurz.
  • Pozornost věnovaná výběru porodnice a doprovázející osoby.
  • Pozitivní a konstruktivní komunikace před porodem a při něm.
  • Aktivní zapojení do rozhodování o tom, jaká vyšetření a zákroky budou provedeny.
  • Porod s co nejméně rutinními intervencemi.
  • Vědomá spolupráce s kontrakcemi a dítětem v průběhu porodu.
  • Nerušený kontakt s novorozeným dítětem „tělo na tělo“ od okamžiku narození.
  • Integrace porodního zážitku do vašeho životního příběhu.

Text: Mgr. Eliška Kodyšová, Aperio
Autorka je psycholožka a terapeutka, pracuje s nastávajícími rodiči individuálně v psychologickém poradenství i v rámci svých seminářů Komunikace se zdravotníky.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 5
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak ještě jednou, může hudba pomoci pro větší pohodou? Mám ji ráda,

a někteří vědcí, podle výzkumů tvrdí, že <a href="http://www.superdvd.cz">písničky pro děti</a> jsou prospěšné.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslíte, že k "receptu na pohodu" by se dala zařadit i hudba? Mám hudbu ráda, a podle vědců jsou některé

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normální tabulka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

<a href="http://www.superdvd.cz/">písničky pro děti</a>prospěšné.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Adelko nic ve zlém, ale nejste náhodou z oboru? :) Tohle jsou totiž přesně komentáře konzervativních porodníků. Já bych domácí porod také v životě neriskovala, ale nechávat to na lékařce? Vsadím se, že jste taky rodila na zádech (do kopce), hlavně aby měla Mudr. dobrý výhled. Naprosto ovšem nesouhlasím např. s preventivními nástřihy. Jednak se klidně můžete natrhnout i po nástřihu (stejně běžná věc jako že se nenatrhnete), a za druhé je možné hráz na zátěž při porodu předem připravit masážemi, takže pak prostě jen "zapruží", jak má nacvičeno. Ovšem o tom se lékaři těhotným ani nezmíní - na co, když se odjakživa nastřihuje? (Aniž by to něčemu pomáhalo.) V civilizovaných zemích se od nastřihávání upustilo a rodičkám to rozhodně neuškodilo (jinak by se kněmu nepochybně vrátili).  

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pro mě je zase hororová představa rození doma.U prvního porodu jsem měla po celou dobu od 6h. do 14:30h. svou gynekoložku,která mi velmi pomáhala,hlavně psychicky.Veškeré úkony a případné dlší kroky mi vysvětlila a poslední hodinu před samotným rozením mě drželoa za ruku a uklidňovala mě. Velmi ji touto cestou děkuji!! Své doktorce věřím a vše co se porodu týkalo jsem nechala plně na ní a i já mám pocit,že tak to bylo správně.Mnoho mých známých nebylo nastřiženo při porodu,včetně mé sestry a dopadlo to tak,že se roztrhla až ke konečníku. Já měla nástřih takový,že mám dva stehy a nemůžu říct,že by mě to nějak omezovalo.Každý z nás je rozdílný a každému z nás vyhovuje něco jiného a proto má každý z nás možnost volby,jaký si zvolí způsob porodu.Je dobré si také před porodem dojít osobně do porodnice a informovat se tam,jak porod probíhá,co mi nabízejí za možnosti atd. a podle toho si porodnice následně zvolíme.Porod jako takový byl náročný to je pravda.Nyní mě čeká můj druhý porod a jsem zvědavá,jak rozdílný bude oproti tomu prvnímu:-) Mějte se krásně a volte vždy způsob porodu tak,jak chcete vy sama. Nejsem nesvéprávné a můžeme se informovat na cokoliv co nás zajímá a podle toho se poté rozhodneme ;-)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Porod nemusí být horor, ale spousta zdravotníků v porodnici z něj hravě horor udělá. První dítě jsem rodila 2,5h, pod bdělým okem lékařky jen poslední půl hodinu a s prominutím zmršila co mohla. Poloha na zádech, naprosto zbytečný nástřih, který kompenzoval právě tu nenomální polohu, okamžitý odnos, protože dítě MUSÍ vidět doktorka...
Druhý porod proběhl doma, byl trochu náročnější, i když to nebyla žádná nebolavá idylka, tak mám doteď pocit, že to bylo správně, tak jak to má být, bez nějaké pitomé káči, která se cítí tak děsně důležitá, že jí nedochází, že má jen někde tiše sedět a koukat a být k dispozici, ne se porodu násilně zmocnit a udělat si ho podle sebe.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené