37. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny

Vstupujete do 10. lunárního měsíce, posledního měsíce vašeho těhotenství. Přiberete ještě asi 1,5 kilogramu. Miminko začíná postupně sestupovat do pánve, vrchol dělohy tak klesá. Vaše prsa jsou větší a těžší.

Vývoj vašeho miminka

Na hlavě má asi 2,5 centimetru dlouhé vlásky. Děloha je miminku už opravdu těsná, v pozici „skrčence“ se stejně ale snaží v rámci možností pohybovat. Dítě měří od temene po zadeček asi 35 cm a váží necelé tři kilogramy. Pokud se dosud děťátko neotočilo do správné porodní polohy hlavičkou dolů, nejpravděpodobněji se otočí nyní. Pouze 3 % plodů zůstanou hlavičkou nahoru.

Co se děje s vámi?

Můžete začít pociťovat „cvičné kontrakce“ neboli poslíčky. Při těch děloha asi na 30 sekund ztvrdne a poté se opět uvolní. Každou volnou chvilku byste měla využít k odpočinku. Tlak na váš močový měchýř se zvětšuje, musíte močit i několikrát za noc. Znenadání se mohou objevit otoky jak dolních, tak horních končetin, proto si sundávejte častěji prstýnky. Některé těhotenské obtíže mohou pomoci zlepšit vhodně zvolené potraviny.

PRO VÁS

Každý týden emailem informace o vašem miminku a těhotenství. CHCI DOSTÁVAT  

V prsech se tvoří mlezivo (kolostrum), první výživa dítěte po narození do doby než se vám spustí mateřské mléko. To se obvykle stane druhý až čtvrtý den po porodu. Mlezivo je velmi bohaté na živiny a protilátky. Podpoří obranyschopnost miminka proti infekcím. Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a kardiotokografický záznam ozev plodu, který ale není povinný.

Jaký je rozdíl mezi poslíčky a pravými kontrakcemi? Falešné kontrakce, tedy poslíčky, jsou nepravidelné, nezesilují se a se změnou polohy a aktivity ustupují, na děložním hrdle nejsou zjistitelné žádné zásadní změny. Kdežto kontrakce vedoucí k porodu jsou pravidelné, přicházejí zhruba každých pět minut, postupně zesilují a nezmírňují se ani při relaxaci či jiné aktivitě. Hlenová zátka může odejít, děložní čípek se rozšiřuje. Jak poznáte, že je opravdu čas vyrazit do pordnice?

Čtěte také:

Tip pro mámu

Zkuste různé metody, jak dosáhnout pohody. Relaxujte při oblíbené hudbě, do aromalampičky si dejte svoji oblíbenou vůni, pokud ještě můžete, zacvičte si doporučené cviky z jógy pro těhotné.

Táta je v tom taky: V posledních týdnech buďte s mámou ve spojení, když jste v práci – zavolejte jí. Oba budete klidnější. Pokud plánujete jet do porodnice vlastním autem, myslete na dostatek paliva a možná nechte pro jistotu zkontrolovat stav auta.


Partnerem rubriky je: Femibion – větší jistota pro maminku, že bude mít dostatek aktivní formy kyseliny listové pro správný vývoj svého miminka. Proč? Díky Metafolinu. Více o doplňku stravy na www.femibion.cz.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené