Porod se blíží? Přichystejte si tři tašky do porodnice

Jednou z věcí, kterou by každá nastávající maminka měla udělat s dostatečným předstihem, je sbalit si tašku do porodnice. Překotné chystání zavazadla na poslední chvíli, v přestávkách mezi sílícími kontrakcemi a s manželem netrpělivě postávajícím mezi dveřmi, se sice může časem stát veselou historkou, ale v zájmu duševní pohody rodičky se přece jen vyplatí vyrážet do porodnice v klidu a bez zbytečného stresu.
foto: istock.com

Ideální je přistoupit k problematice balení systematicky a strukturovaně. Chaosu při přehrabování se v zavazadle, kde vedle sebe leží plenky pro miminko a svačina k porodu, se vyhnete, pokud si připravíte tašky hned tři.

V jedné budou nezbytnosti, které využijete přímo u porodu, v druhé věci, které budete potřebovat na oddělení šestinedělí, a ve třetí to, co bude třeba při odjezdu domů. První dvě tašky si vezmete s sebou při odjezdu do porodnice, třetí vám může přivést váš partner nebo doprovod, který vás po propuštění z nemocnice poveze domů.

První taška – porod

Do boční kapsy nebo na jiné oddělené místo v tašce si nezapomeňte zabalit doklady. V porodnici po vás budou chtít váš občanský průkaz, oddací list (nebo váš rodný list, pokud nejste vdaná), průkaz vaší zdravotní pojišťovny a těhotenský průkaz. Svobodné nebo rozvedené maminky by si měly přibalit i Prohlášení o jménu dítěte (ale nic se nestane, pokud ho dodáte až po porodu, přímo na porodním sále ho potřebovat nebudete).

K dokumentům přiložte i porodní plán, pokud ho máte. Pro větší přehlednost ho můžete mít ve dvou složkách – v jedné vyjádříte svoje přání a potřeby spojené přímo s porodem, ve druhé pak pro oddělení neonatologie sepíšete požadavky na péči o novorozence. 

Na porodním sále se vám pak můžou hodit nepromokavé přezůvky, se kterými můžete do i sprchy. Zvláště během druhé doby porodní nebo krátce po porodu si mnoho žen stěžuje na studené nohy, přibalte si proto dvoje teplé ponožky.

Dále se u porodu neztratí masážní krém či olej, případně éterické olejíčky (levandule, rozmarýna nebo speciálně namíchané směsi k porodu). Na osvěžení výborně pomáhá květinová růžová voda v lahvičce s rozprašovačem. Suché rty zvláční pomáda nebo pleťový olej (mandle, jojoba, regenerační pleťový olej s příměsí éterických olejů). Mezi praktické nezbytnosti dále patří ručník, papírové kapesníčky (raději i toaletní papír).

Přibalit si můžete rovněž CD s hudbou k porodu.Rozhodně nezapomeňte na svačinu pro sebe a pro doprovod k porodu. Možná nebudete mít během porodu chuť jíst, ale rozhodně byste neměla zapomínat pravidelně přijímat tekutiny. A na doplnění energie se skvěle hodí třeba kousek čokolády, pár dětských piškotů nebo ovocná přesnídávka. Na přikrytí a zabalení novorozeného miminka budete potřebovat měkkou osušku, ideálně v červené barvě (zahřeje a červená barva miminku připomene prostředí v děloze). 

Čtěte také:

Druhá taška – šestinedělí

Krom běžných kosmetických přípravků, které obvykle používáte (pleťová voda, hydratační krém, sprchový gel apod.), si zabalte něco na hojení poporodních poranění a ošetření intimních partií a případných hemoroidů.

Budete též potřebovat toaletní papír (co nejjemnější), ručníky (minimálně dva), fén (hodí se nejen na vlasy, ale i na osušení čerstvé jizvy po nástřihu nebo natržení), noční košili (či spíše dvě), župan, dvě kojící podprsenky, alespoň troje jednorázové kalhotky, balení porodnických vložek (některé porodnice poskytují vložky i plenky – je dobré zjistit si to dopředu), prsní vložky (jednorázové nebo látkové, případně obojí).

Pokud si berete mobil, nezapomeňte přibalit i nabíječku. Můžete si vzít i něco na čtení (hodí se spíše lehčí žánry, neboť psychika čerstvé matky je křehká). 

Pro miminko zabalte jednorázové plenky a další potřeby na přebalování. S kosmetikou to do začátku nemusíte nijak přehánět, stačí kvalitní slunečnicový nebo olivový olej na promazání kůže a mast proti opruzeninám.

Čtěte, jak tlumit bolest u porodu pomocí nefarmakologických metod.

Třetí taška – cesta domů

Pro sebe si zabalte pohodlné oblečení na cestu. Při jeho výběru zohledněte fakt, že pravděpodobně nebudete ještě schopná obléci svoji předtěhotenskou velikost. Volte proto raději volnější modely, ideálně s gumou v pase.

Miminko bude potřebovat oblečení na cestu, deku, látkovou plenku (na případné ublinknutí) případně rychlozavinovačku. Na cestu autem je nezbytná dětská autosedačka

Osvědčené tipy čtenářek – co doporučují k porodu

  • Není to sice věc, kterou bych zabalila do tašky, ale považuji to za nejdůležitější, co potřebuji k porodu: poučený doprovod, který mě podpoří a přetlumočí moje přání zdravotníkům.
  • Osvědčila se mi homeopatika. Nejvíce mi pomohla Arnica montana a Staphysagria na hojení poporodních ran.
  • Levandulový krém. Mazala jsem si jím jizvu po nástřihu a hemoroidy. A miminku opruzeniny na zadečku.
  • Po porodu mi byla zima, takže příště si beru teplou deku.
  • Čelenku nebo gumičku na vlasy. Mám dlouhé a husté vlasy a při porodu mi padaly do zpocené tváře, což nebylo moc příjemné.
  • Bachovy krizové kapky. Oblíbila jsem si je už před porodem a u porodu jsem je pak použila pro sebe, pro manžela i pro porodní asistentku.
  • Iontový nápoj.
  • Tričko nebo volnou noční košili, pod kterou po porodu můžu dát nahé miminko na nahé tělo. A deku, kterou se oba přikryjeme.
Komentáře k článku
Počet komentářů: 7
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, hroznový cukr je výborný životabudič a okamžitá energie. Při porodu je ideální namíchat si takový nápoj. Dělá se z Glukopuru - http://www.glukopur.cz - to je hroznový cukr v prášku, dá se koupit téměř v každém obchodě. Ve většině porodnic vám nedovolí při porodu nic jíst,, takže popíjení nějakého takto slazeného nápoje může být vysvobozením ;)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, hroznový cukr je výborný životabudič a okamžitá energie. Při porodu je ideální namíchat si takový nápoj. Dělá se z Glukopuru - http://www.glukopur.cz - to je hroznový cukr v prášku, dá se koupit téměř v každém obchodě. Ve většině porodnic vám nedovolí při porodu nic jíst,, takže popíjení nějakého takto slazeného nápoje může být vysvobozením ;)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hroznový cukor - skvelý nápad, škoda, že som ho pri prvom 18 hod porode nemala so sebou :) inak plne suhlasim, akurat k vlozkam treba rozhodne mysliet aj na nohavicky .. ja som o cisarskom a bez sietovanych z lekarne by som sa ani nepohla (kupila som ich spolu s vlozkami SAMU)

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hroznový cukor - skvelý nápad, škoda, že som ho pri prvom 18 hod porode nemala so sebou :) inak plne suhlasim, akurat k vlozkam treba rozhodne mysliet aj na nohavicky .. ja som o cisarskom a bez sietovanych z lekarne by som sa ani nepohla (kupila som ich spolu s vlozkami SAMU)

 

Obrázek uživatele JTinacz
JTinacz

Tak k porodu rozhodně hroznový cukr! Když jsem si únavou neviděla ani na špičku prstu :-) tak pomohl fantasticky, normálně takové ty tablety za pár korun z lékárny. 

Pak doporučuju levandulový olejíček, doporučila mi ho jedna sestřička v porodnici na poraněné bradavky, hojilo se to lépe než po bepanthenu ( a hlavně větrat a větrat :-))

Pak bych se nehla bez kojících kloboučků (není to nic drahého, pro druhé dítko jsem vzala do porodnice už jaksi autoamticky a už jsem nepoužila, ale u prvního dítěte se to kojení ne a ne chytnout...). No a pak hlavně dobrý vložky, já jsem byla spokojená se SAMU a pokud v porodnici strávíte delší čas ještě před porodem, tak určitě i inkontinentní vložky, to je něco, co se fakt neztratí....jak člověk kýchne, je to hned :-) 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já teda nikdy nerodila dost dlouho na to, abych se vůbec do sprchy dostala, ale ručníky doporučuju dva, podle popisů vím, že rodičky tráví ve sprše dlouhé hodiny s občasnými přestávkami na vyšetření a ručníkyjdou používatna přeskáčku a je menší pravděpodobnost, že se buderodička při opětovném výlezu balit do vlhkého ručníku ;-) 

Jako ideální na bonding mi přijde volná pánská košile, ramena a bedra jsou v teple a miminko si může hovět na hrudi.

Na utírání jsou lepší jak toaletní papír kuchyňské utěrky, oproti papíru se netrhají,nedrolí, lépe sají, takže se s nimi lépe otírá rána po šití.

Pokud nemají na šestinedělí záchod se sprškou, tak se hodí pet láhev se sportovním uzávěrem, na záchodě se pak dá stříknout voda na intimní partie a nemusí se pořád lézt do sprchy (poctivé sprchovačky si mohou pěkně vysušit kůži na nohou, což pak může dost svědit). Navíc do petky se dá dát například i odvar z dubové kůry, který zatahuje jizvy - zatažená jizva už při čůrání nepálí :-) )

Pro miminko na šestinedělí, často se dávají jen bodýčka a dupačky - takže bavlněnou čepičku, rukavičky - miminko může mít velice dlouhé nehtíčky a přitom zespoda ještě přirostlé, takže nepůjdou ostříhat. A něco na pevné zavinutí dle Karpa, zimní miminka ocení merino zavinovačku, těm letním bude spíš příjemná tetra osuška. Snadno pak vytvoříte kuklu s ručičkami u těla, kde se dítě nebude budit kvůli Moorově reflexu.

Na cestu se hodí nějaké stínění do auta, aby na miminko nesvítilo sluníčko. Je lepší miminko obléknout tak nějak středně a případně teplost dohánět dekami, autozavinovačkami, protože deku snadno stáhnete, zavinovačku rozepnete, ale uprostřed jízdy těžko z miminka stáhnete flísovou mikinku. V podstatě je lepší, když bude miminku chladněji než aby se koupalo v potu, přehřáté mimčo bude mnohempravděpodobněji řvát jak to, kterému je trošku chladno, navíc přehřívání je rizikovm faktorem SIDS.

Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Dobrý den, 

já si ještě do tašky do porodnice přibalila nafukovací kruh - je skvělým pomocníkem při sezení po porodu. Na sále jsem na ošetření oslých rtů využila Bepanthen. Ten jsem pak používala na ošetření bradavek, které jsou zpočátku velmi namáhané. Stačilo po kojení namazat a úleva se rychle dostavila. A samozřejmě jsem ho používala a dodnes používam na dětský zadeček jako prevenci opruzenin. Je to takový všetranný pomocník na všechny možné kožní obtíže. 

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené