Alkohol při kojení: Ano či ne?

Ženy jsou často varovány, aby alkohol nekonzumovaly během těhotenství, protože je prokázáno, že představuje vážné a zbytečné riziko pro jejich nenarozené dítě. Rizika konzumace alkoholu během kojení však nejsou tak dobře definována a kojící matky mnohdy dostávají informace protichůdné, které místo jasných odpovědí plodí další a další otázky. Takže co by měla matka, která uvažuje o pití alkoholu v průběhu kojení, vědět?
foto: Profimedia

Do mateřského mléka se alkohol dostane prostřednictvím krve z těla matky. V mléce se objeví přibližně za 30–60 minut od začátku konzumace. Pokud žena při pití alkoholu zároveň přijímá i nějaké jídlo, tento čas se prodlouží přibližně na 60–90 minut.

Koncentrace alkoholu v krvi je koncentrace alkoholu v mléce. To, kolik alkoholu se do mateřského mléka dostane, je však ovlivněno řadou faktorů:

  • „sílou“ a množstvím alkoholu v nápoji – čím více vypijete, tím déle se bude alkohol z mléka odbourávat
  • složením a množstvím jídla – když během pití budete zároveň něco jíst, alkohol se bude vstřebávat v menším množství
  • váhou ženy – na vaší hmotnosti záleží, jak rychle budete alkohol metabolizovat (v tomto případě jsou ve výhodě ženy mírně při těle)
  • „rychlostí“ pití

Účinky alkoholu na kojené dítě

Účinky přímo souvisí s množstvím alkoholu, které matka vypije. Jako škodlivý nebyl alkohol prokázán v případě, kdy si ho kojící matka dopřeje pouze příležitostně, případně tehdy, vypije-li jeden standardní alkoholický nápoj (2 dl vína nebo 2 plechovky slabšího piva) za den.

Ženy, které patří k velkým konzumentkám alkoholu, by své dítě neměly kojit vůbec!

Nadbytečné množství alkoholu může vést k ospalosti, hlubokému spánku, slabosti a snížení lineárního růstu dítěte. Studie také ukazují zpožděný psychomotorický vývoj u dětí, jejichž matka pije 2 a více alkoholických nápojů denně. Nejhorší dopad má alkohol na novorozence, kteří mají nezralá játra a jsou jím tedy nejvíce ovlivněny. Až ve věku 3 měsíců dokážou děti metabolizovat alkohol asi o polovinu pomaleji než my dospělí.

Čtěte také:

Množství alkoholu v mléce sníží pouze čas

Poté, co přestanete pít, začne množství alkoholu v krvi a následně i mléce klesat. Podle obecného pravidla trvá ženě s průměrnou váhou 60 kg 2 hodiny, než se zbaví alkoholu z jednoho standardního alkoholického nápoje, 4 hodiny ze dvou nápojů, 6 hodin ze tří nápojů atd. Čas je počítán od začátku pití.

Přibližná doba potřebná pro odbourání alkoholu z mateřského mléka (hodiny:minuty)

Chcete se napít? Plánujte

Nejlepší variantou nepochybně je, když se matka při kojení alkoholu vyhne úplně. Pokud si ale přece jen chcete občas vychutnat nějakou tu skleničku vína nebo piva, je dobré plánovat dopředu. Pro případy, kdy alkohol ještě není z mléka odbourán, je proto vhodné si udělat zásobu mateřského mléka – tedy předem mléko odsát a uskladnit.

Pokud budete cítit, že v mezičase, kdy zrovna své dítě nebudete moci nakojit, jsou vaše prsa nalitá a potřebují uvolnit, mléko odsajte nebo odstříkejte, ale pro další použití ho již neskladujte.

Přesto mějte vždy na paměti, že mateřské mléko je pro správný vývoj vašeho miminka velmi důležité a že někdy je možná lepší ho nakojit i s malým množstvím zbytkového alkoholu v mléce, než mu podat mléko umělé.

Při pití alkoholu bychom měli mít na paměti i jeho vliv na snížení pozornosti, bdělosti a zvýšení únavy matky. Je známo, že syndrom náhlého úmrtí kojence je častější v rodinách, kde matka konzumuje alkoholické nápoje, případně i kouří. Kouření a alkohol, dvě nejčastější drogy, které mohou silně poškodit dítě ocitající se v roli jejich pasivního příjemce, jdou bohužel často ruku v ruce.


Zdroj: www.llli.org, www.breastfeeding.asn.au

Článek byl konzultován s pediatrem MUDr. Martinem Gregorou 
www.grada.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Musím reagovat na ten komentář... Jak definujete ženu, "která pije často"? Denně 2 dl vína? Jednou za týden lahev rumu? To Vaše určení je strašně vágní, u každého to bude jistě působit trochu jinak, určitě bude hrát roli i to, jak se ta konkrétní žena chovala v těhotenství, jak se stravuje, případně jak je postaráno o dítě ve chvílích, kdy je ona pod vlivem a potřebuje se z toho vyspat... Napsat, že "žena, která pije často, by měla kojit, neboť je to i tak to nejlepší, co může pro své dítě udělat", vyznívá jako omlouvání alkoholismu. :-(

A žít zdravě a abstinovat myslím není pro většinu matek až takový problém, mateřství většinou plánují a dovedou si představit, co to obnáší. Nehledě na to, že ve svém okolí vidím spíše příklady toho, že ženy ve chvílli, kdy se stanou matkami, dříve nebo později dospějí k rozhodnutí, že se chtějí i samy pro sebe stravovat zdravěji než před dítětem, dbát na kvalitu života a prožívání - jednak proto, že to chtějí předat svým dětem, jednak proto, že si upraví žebříček hodnot...

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano, alkohol a řada dalších věcí při kojení není ideální, obzvlášt v prvních měsících. Tyto články ale často zapomínají zmínit, že i žena, která pije často nebo kouří, by měla kojit, neboť je to i tak to nejlepší, co může pro své dítě udělat. Ženy se pak mylně domnívají, že aby mohly zase víceméně normálně žít, musejí kojení ukončit. Podle doporučení lékařů by totiž měla žít extrémně zdravě a abstinovat nějakých 6 let v kuse (pokud by chtěla mít dvě děti po sobě) a to je pro většinu žen nepředstavitelné.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené