Jak použít těhotenský test

Těhotenské testy zjišťují přítomnost hormonu lidského choriového gonadotropinu (hCG), produkovaného placentou, v moči.
foto: istock.com

Rozhodnout se můžeme mezi různě drahými, a tím i různě kvalitními testy. Ty dražší bývají více citlivé a jejich výsledek je spolehlivější. K prokázání nebo vyloučení těhotenství se podle výrobců nemá test používat dříve než první den, kdy se nedostavila menstruace, což odpovídá zhruba 14 dnům po otěhotnění.

Návody na použití těhotenských testů se mezi sebou drobně liší například dobou, po které má být odečten výsledek, proto si před použitím každého testu prostudujte návod. V zásadě test probíhá takto:

1) odeberete moč do suché čisté nádobky

2) ponoříte na doporučenou dobu označený konec testu do moči

3) po předepsané době odečtete výsledek testu

Pokud test proběhl v pořádku a těhotná nejste, objeví se na testu jeden příčný barevný proužek, a to ve vzdálenějším místě od konce ponořeného do moči. Pokud jste těhotná, budou na testu vyznačeny dva proužky, znamená to, že test proběhl v pořádku (viz výše) a v moči se nachází hCG. Test není platný, pokud se neobjeví proužek vzdálenější od ponořeného konce testu.

I když jsou testy většinou dostatečně citlivé, výsledek není vždy stoprocentně spolehlivý. Když si nejste výsledkem testu jistá, zkuste za několik dní vyšetření opakovat znovu, třeba s jinou značkou testu, nebo se poraďte s gynekologem.

Výsledek testu může být pozitivní, i když těhotná nejste. Stává se to při používání některých léků (Pregnyl, Profasi, Pergonal, APL), u cyst vaječníku a mimoděložního těhotenství.
Testy jsou určeny k jednorázovému použití.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené