9 osvědčených tipů, jak pomoci otěhotnění

Pokoušíte se o miminko a přemýšlíte, jak zlepšit šance na úspěšné početí? Někdy stačí drobné změny v životním stylu a dočkáte se dvou čárek na testu.

zamilovana_dvojice-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

1. Žijte zdravě

Pokud se snažíte otěhotnět, vyplatí se zamyslet se nad ozdravením jídelníčku. Vyhýbejte se uzeninám, polotovarům, smaženým výrobkům, cukrovinkám, sladkým limonádám a zapomeňte také na přemíru alkoholu, kávy a na cigarety. Omezte nebo úplně vyřaďte potraviny s obsahem bílé mouky a bílého cukru.

Zaměřujte se na potraviny bez konzervantů, barviv a aromat. Vaše strava by měla být vyvážená, pestrá a pokud možno čerstvá.

Trpíte-li některým z chronických onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, epilepsie, autoimunitní onemocnění apod., pokuste se s pomocí svého lékaře svůj zdravotní stav stabilizovat a upravit léčbu tak, abyste užívaly jen nezbytné léky, které budou co nejméně ohrožovat zdravý vývoj plodu.

2. Přidejte pohyb

Pro úspěšné otěhotnění a průběh těhotenství je nejlepší dostat se na svou ideální váhu (kterou lze orientačně zhodnotit pomocí indexu BMI – nezapomínejte ovšem, že samotné BMI vám nic neřekne o poměru tuku a svalů v těle).

Ženy s velkou nadváhou mají sníženou schopnost otěhotnět a také jim častěji hrozí komplikace v těhotenství, jako je cukrovka a vysoký krevní tlak. Ani podváha není pro otěhotnění vhodná – příliš nízká tělesná hmotnost může být příčinou porušené hormonální funkce vaječníků.

3. Omezte stres

Stres je nepřítelem otěhotnění. Možná to zní banálně, neboť stres je s oblibou označován za viníka téměř všech neduhů. Skutečností ale je, že při stresu se aktivují hormonální osy a do krevního oběhu se vyplavují ve zvýšené míře stresové hormony, které ovlivňují chování ženy i její tělesné pochody.

Stresové hormony mohou zablokovat ovulaci i menstruaci, ovlivňují pohyblivost vejcovodů a prokrvení dělohy. Působí také na imunitní systém, tlumí ho a to může ovlivnit proces zahnízdění vajíčka v děloze.

4. Udělejte si pořádek v hlavě

Za neschopností otěhotnět někdy mohou stát i psychické příčiny. Žena podvědomě může odmítat mateřskou roli, bojí se ztráty svobody a svého bezdětného života. Na vině může být také nejistota ve vztahu a pochyby o partnerovi jako o vhodném otci dítěte.

Zkomplikovat cestu k miminku mohou i prožitá traumata jako sexuální zneužívání nebo posttraumatická stresová porucha jako následek předchozího těhotenství a porodu.

Zatímco běžný stres můžete zvládnout sama, například pomocí autogenního tréninku, meditace apod., s vážnějšími psychickými problémy se obraťte na psychologa, který vám doporučí vhodnou terapii.

5. Zkuste babské rady

Nikdy není na škodu vyzkoušet „babské“ rady, u kterých máte jistotu, že pokud nepomůžou, tak alespoň ničemu neublíží.

Jednou z nich je vyhnout se v době snahy o miminko horkým koupelím, a to platí pro vás i vašeho partnera. U mužů totiž horko neprospívá tvorbě spermií, zatímco u žen přehřívání může způsobit poruchy ovulace.

Vyhněte se lubrikantům nebo jejich používání alespoň omezte. Dokonce i ty bez spermicidní složky mohou ovlivňovat pohyb spermií.

Často doporučovanou radou je též udělat po styku svíčku či alespoň strávit deset až dvacet minut s vypodloženým zadečkem. Tipy pro muže i ženy na snadnou cestu za miminkem

A rada, která se vám bude určitě líbit: Doporučuje se milovat se s chutí a dopřát si u sexu častý orgasmus. Díky stahům dělohy a pochvy jsou totiž spermie nasávány do děložního hrdla a k vajíčku.

6. Dejte šanci bylinkám

Jednou z nejosvědčenějších bylinek podporující správnou funkci hormonálního cyklu ženy je kontryhel. Tato léčivka posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratům a zvyšuje pravděpodobnost početí.

Meduňka stimuluje dělohu a pomáhá na nepravidelnosti menstruačního cyklu stejně jako heřmánek. Šalvěj je podobná ženským hormonům estrogenům a tradičně se používala při léčbě neplodnosti.

Chcete-li sáhnout po exotice, můžete vyzkoušet bylinky brahmi, šatavari či guduči (samostatně nebo ve směsi). V obchodech a obchůdcích s bylinami je k dostání i mnoho druhů bylinných směsí přímo určených k harmonizaci menstruačního cyklu a podpoře otěhotnění.

Čtěte také:

7. Pomoci může alternativní medicína

Jednou z cest, jak tělu šetrně pomoci k harmonizaci hormonálních procesů, a tedy i k početí, je homeopatie. Díky individuálně zvolenému homeopatickému léku můžete obnovit rovnováhu v těle, pročistit organismus a dokonce zmírnit možnost přenosu chronických nemocí z rodičů a prarodičů na dítě.

Širokou škálu možností nabízí také tradiční čínská medicína, která zahrnuje léčbu bylinami, akupunkturu, masáže, cvičení a úpravu stravovacího režimu.

Podobně funguje rovněž ajurvéda neboli věda o životě a dlouhověkosti. Zaměřuje se na celostní přístup k člověku a směřuje k zachování rovnováhy v těle.

8. Cvičte podle Mojžíšové nebo hormonální jógu

Metoda podle Mojžíšové má pozitivní výsledky především při léčbě tzv. funkční sterility. Funkční sterilita znamená, že je žena po gynekologické stránce zdravá, jen u ní dochází k sevření některých svalů v malé pánvi, které souvisejí s reprodukcí.

Tato metoda se zabývá procvičováním a protahováním svalů pánevního dna, zaměřuje se na svalovou relaxaci, odstranění bloků páteře a na správné postavení pánve. Ideální je svěřit se při cvičení do rukou zkušené fyzioterapeutky, která dohlédne na správné provedení pohybů.

Cvičení tzv. homonální jógy pomůže dát do latě celý náš homonální systém. A tedy i jeho reprodukční část.

9. Dopřejte tělu i duši čas

Dnešní doba orientovaná na výkon nás občas svádí k tomu snažit se věci uspěchat. Jenže ani v případě, že jsou oba v páru zcela zdraví, nemusí miminko přijít na první pokus. Dokonce ani na druhý.

Zkuste nebrat otěhotnění jako úkol, který musíte splnit v určitou dobu. Nesoutěžíte na čas. I když je touha po miminku někdy velice silná, přílišnou snahou při snažení si paradoxně můžete možnost otěhotnění spíše komplikovat.

Mnoho žen už zjistilo, že se jim podařilo otěhotnět právě ve chvíli, kdy se na otěhotnění vůbec nesoustředily a naopak se zaměřily na nový životní cíl (třeba na novou práci, studium apod.).

A jeden tip na závěr

Dejte si limit, po kterém budete otěhotnění řešit s lékařem (řešení neplodnosti se doporučuje obvykle po roce neúspěšného snažení). A do té doby se věnujte sobě, svému zdraví a pochopitelně i svému partnerovi.

A nezapomínejte, že děti málokdy jednají podle toho, jak si to rodiče naplánovali – a to platí i o jejich početí.

7.3.2023 5:35 | autor: Gaurí Chrastilová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s gynekologem a fyzioterapeutkou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist