Jak začlenit psa do rodiny s malým dítětem

Celou situaci si můžete významně ulehčit tím, že ve značném předstihu, ještě než si psa pořídíte, učíte dítě základům chování ke štěněti. Využijte všechny příležitosti na návštěvách a procházkách – ovšem se základním pravidlem, že na cizího psa se bez dovolení jeho majitele NIKDY nesahá.

I malému dítěti můžete v těchto případech názorně vysvětlit, že pes nemá rád křik, mávání rukama, objímání kolem krku. Naučte dítě klidnému přístupu – pokud majitel dovolí, je možné nechat si očichat ruku a pak zlehka psa pohladit. Většina majitelů s klidnými psy určitě pochopí, proč chcete tyto základy dítěti předvést.

Máme štěně 

Když jste se definitivně rozhodnuli a štěně přichází domů, vysvětlete dítěti, že to v žádném případě není nová hračka. Dítě nesmí psa tahat, snažit se jej zvedat, strkat mu prstíky do očí nebo do uší. Štěně hodně spí – potřebuje mít svůj klid.

Vaše dítě musí vědět, že nesmí brát psovi krmení z misky, rušit ho při krmení nebo si hrát s jeho hračkami – každý má ty svoje. I malé štěně je potřeba cvičit. Uvědomte si, že jste pro své dítě velkým vzorem a bude se snažit vaše chování a výcvikové metody napodobovat. Nikdy nedovolujte malému dítěti štěně samostatně trestat!

Péče o psa

Pes je vynikajícím společníkem pro dítě mladšího školního věku. Malý školák se však nedokáže o psa starat samostatně s plnou zodpovědností a potřebuje soustavnou pomoc od rodičů. Samostatný přístup u dítěte ke zvířeti se rozvíjí individuálně, ale většinou ne dříve než ve věku 8 – 10 let.

Dohled

Určitě jste zaregistrovali v médiích různé o nebezpečných útocích psů na děti. Ve většině případů nelze celou situaci přesně a striktně posoudit, zpravidla je základní problém v tom, že se spolu ocitnou dítě a pes bez dohledu.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené