Musím nechat očkovat dítě proti tuberkulóze?

VÁŠ DOTAZ Moje dcera se narodila v roce 2008 a nebyla očkován proti TBC. Nyní jsme dostali výzvu dostavit se s ní na očkování. Je to povinné? Dita

Odpovídá MUDr. pediatr Martin Gregora:

Vzhledem k trvale mírně klesajícímu výskytu tuberkulozy se přistoupilo ke zrušení povinného očkování všech dětí po narození proti tuberkulóze.

Rozhodnutí bylo učiněno i vzhledem k dobrým zkušennostem v ostatních evropských zemích, které k tomuto kroku přistoupily již před více než 10 lety a nepozorují vzestup počtu nemocných. Očkují se jen vybrané skupiny dětí,, zejména ty, u kterých je tuberkulóza v širší rodině nebo děti přicházející ze zemí s vysokým výskytem TBC.

Je třeba také říci, že na žádost rodičů je očkování možné a že očkování nechrání před tuberkulózou. Jen zásadně omezí komplikace a zmírní tíži onemocnění.  Ve dvou letech se ale běžně již neočkovalo. Jen se u dětí, kterým se nevytvořil pupen, takzvaná chránička, na rameni po očkování na porodnici nebo v prvních šesti týdnech života, udělala tzv. tuberkulínová zkouška na předloktí a teprve když se zjistilo, že dítě nemá protilátky, se očkovalo znovu. Ve dvou letech se také očkovaly děti, které nebyly z nějakých důvodu očkovány po porodu vůbec.  Co se týká přeočkování ve 12 letech, není povinné, zatím nebylo zcela zrušeno, ale valný význam z hlediska ochrany před TBC nemá. Nedoporučuji ho, byť se rodiče mohou setkat s tím, že jim kalmetizační sestra pošle pozvánku na toto očkování. Nemusí na to reflektovat. Jde opět nejdříve o zkoušku na předlokti a teprve podle výsledku ev. přeočkování. Jak jsem již ale řekl, efekt tohoto přeočkování není velký a nemá z dnešního pohledu valný význam.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Před 20 lety se také přestalo očkovat a naše babička zemřela na TBC. To byl šrumec neustále nás testovali děti začali očkovat nikomu nepřeji, aby to zažil. Toho strachu když dcera byla tříletá a syn měl 10 měsíců. Proto nechápu maminky které nenechávají své děti očkovat já ten strach zažila a nikdy více.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené