Nachlazení a bolesti v krku u dětí

Na podzim, na jaře, ale i v zimě zimě se potýkáme s různými obtížemi jako je kašel, rýma, únava, bolesti svalů a kloubů či zvýšená teplota. Velice často však tyto stavy bývají spojeny s pálením, či bolestí v krku. A tak se říká „Má chřipku,“ , nebo nastydnul.
foto: istock.com

Pravděpodobně většina z nás ani z našich dětí se naštěstí ani během zimy nepotká s chřipkou (virem chřipky). Typické obtíže popsané výše bývají způsobeny pestrou paletou nejrůznějších virů. Jak je to ale s nachlazením?

Nachlazení (nebo spíše prochladnutí) může předcházet viróze, a viróza nezřídka propuká právě jako následek nachlazení v důsledku snížení imunity. Přitom ale víme, že virus byl v našem těle přítomen již dávno předtím, než se projevil navenek. Inkubační doba běžné virózy je totiž nezřídka delší než týden.

Příznaky nachlazení u dětí jsou únava, bolest v krku, celková nevůle, často ztráta chuti, ale i bolest při polknutí. Objektivně zjistíme zvýšenou potivost, zvýšenou teplotu, často zvětšení lymfatických uzlin, v dutině ústní a nosní silně překrvené sliznice či zánětlivé změny na sliznicích.

Léky pro potlačení projevů chřipky a nachlazení, kterými jsou nejčastěji zejména v počátku nachlazení škrábání a bolest v krku.

Samozřejmě existuje řada postupů u dětí. Vedle kontroly dostatečného příjmu tekutin, můžeme doporučit symptomatickou léčbu. V laické veřejnosti se stále více uplatňuje léčba pomocí klidu na lůžku, čaje, ale v neposlední řadě lokální terapie. Mezi léky s místním účinkem patří i některé tablety s lokálním rozpouštěním. Pro děti jsou vhodné ty, které mají lokálně příznivé účinky na sliznici. Obsahují orální antiseptikum se širokým spektrem účinku, což je prevence bakteriální suprainfekce na poškozené sliznici. Jako vhodné lze doporučit, zejména dětem, přípravky s obsahem tzv. nedráždivých chuťových korigencií jako je příchuť třešeň, citron, jablko, kde však nedominuje sladká chuť.

Mezi další léky, které využíváme patří nosní kapky (koncentrace pro dětské pacienty), léky na snížení teploty (sirupy s paracetamolem, ibuprofenem) či přípravky proti kašli (mukolytika, antitusika, anxiolytika).

Žádný z těchto léků však nezasahuje cíleně proti původci „nachlazení“, samotnému viru. Není to ani účelné – zjišťování konkrétního viru u všech nachlazených by svou pracností a nákladností patřilo do říše sci-fi a nachlazení beztak trvá týden bez doktora nebo sedm dní s doktorem.

Jestliže nedochází během 48 hodin k odeznění příznaků teploty, je vždy na místě zvážit konzultaci lékaře. Pravděpodobně bude paleta přípravků doplněna o vitamíny, s cílem kompenzovat větší zátěž organismu. Obecně se doporučují tzv. antioxidanty (vit. C, A, E a další), a dostatečně vyvážená strava bohatá na minerály a vitamíny. Pokud dojde k bakteriální suprainfekci a vzniku angíny, je mnohdy nezbytné léčbu doplnit i o antibiotika.

Ta by však měla být indikována účelně, tedy tam, kde není nebakteriální infekce.

Doc. MUDr. Jaromír Astl, CSc.

ORL FN Motol Praha

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Na bolest v krku dávám dětem cucat Preventan Quatro. 

Chutná jim a na bolení v krku dobře zabírá. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To máme vždycky vyřešeno, dávám dětem bylinný sirup Stopkašel pro děti, koupila jsem ho jednou na zkoušku a od té doby si ho nemůžu vynachválit, už u nás nikdy nechybí. Je dobrý jak na bolest v krku, tak na suchý i vlhký kašel, takže se nemusí těžce zkoumat, který to zrovna je a navíc díky bvetaglukanům podporuje i imunitu, takže děti jsou za chvilku fit. 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

U dětí mám vyzkoušené, že pokud teplota trvá 3 dny, tak raději k doktorce. Do 3 dnů podávám na rýmu mořskou vodu a nasivin, odsávám, jitrocelový sirup, lipový čaj a na horečky Nurofen sirup - ten děti vpohodě spolknou a většinou do půl hoďky zabere a uklidní. Jinak hodně pít, třeba i ředěné džusy s vincentkou - snalá voda je výborná!

Když 3. den příznaky neustupují, tak raději k doktorce, udělá CRP, vyšetří a případně dá ATB.

 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Normal
0

21

false
false
false

CS
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normální tabulka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Už od září podáváme multibylinný sirup pro děti od 1roku STOPKAŠEL a zatím se nám daří úspěšně odolávat.  Je jak na nachlazení tak podporuje právě imunitu. Navíc je moc dobrý.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Příčin bolesti v krku může být hodně, ale chřipka to většinou není, to se jen tak říká. Pokud nejsou horečky, většinou bolest za pár dní odezní, dá se jí pomoct třeba zázvorovým čajem s citrónem a medem.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě se nejvíc na bolest v krku a horečku osvědčil nurofen, účinkuje rychle a sirup mojí holčičce i chutná.)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak to já svým dětem dávám pravidelně Echinaceové kapky od Imunitu a nemocné vůbec nejsou. Preventivně jim je začnu podávat už od konce prázdnin, aby ve škole hned nechyběly. Zatím se úspěšně držíme a to je už březen :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

tak je to tady! Už jsme to taky chytly! Zase jsme uvězneni doma a to je venku tak krásne! Asi mně z toho....Já to nesnáším! Jedno děcko, pak další děcko a už jenom NUrofen, Nasivin, Mucosolvan....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené