Bakteriální vaginóza

Poševní mikroflóru zdravé ženy tvoří řada mikroorganismů, které jsou ve vzájemné rovnováze. Těhotenství může rovnováhu narušit. Následkem jsou pak nepříjemné obtíže.

22-shutterstock_2123824466-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Důležité laktobacily

Nejdůležitější bakterií, která je zodpovědná za udržení stálého kyselého poševního prostředí, je laktobacil. Těch se v poševní sliznici vyskytuje mnoho druhů. Fungují tak, že přeměňují glykogen na kyselinu mléčnou a tím udržují pH v pochvě v rozmezí 3,8–4,5.

Pokud se z nějakého důvodu naruší rovnováha v poševní sliznici, přemnoží se bakterie a kvasinky na úkor laktobacilů. Ty nemohou tvořit kyselinu mléčnou, stoupá pH pochvy a vznikne zánět.

Co ovlivňuje rovnováhu poševní mikroflóry?

Hormonální změny během menstruačního cyklu, věk, celkový zdravotní stav (chronická onemocnění), sexuální aktivity, léky (antibiotika), koupání, imunita ženy.

Bakteriální vaginóza je jedna z nejčastějších příčin gynekologických zánětů u žen v reprodukčním věku. Pokud z nějakého důvodu dojde k poklesu počtu laktobacilů, začnou se v pochvě množit bakterie, hlavně Gardnerella vaginalis.

Hlavní příznaky bakteriální vaginózy (může však probíhat i bezpříznakově)

  • Hojný vodnatý výtok bílé až šedé barvy, který má rybí zápach.
  • Výtok je hojnější po pohlavním styku.
  • Pálení a svědění pochvy a zevního genitálu.
  • Bolestivý pohlavní styk.
  • Pálení při močení.

Kromě nepříjemných potíží může bakteriální vaginóza zvyšovat riziko samovolných potratů, předčasných porodů, poporodních zánětů a může zhoršovat hojení poporodních poranění.

Stanovení diagnózy

Diagnóza bakteriální vaginózy je stanovena na základě kultivace pochvy, popřípadě nepřímo změřením pH pochvy. Kultivačně je prokázáno přemnožení bakterie Gardnerella vaginalis.

Léčba

Lékem první volby je antibiotikum metronidazol, dále lze léčit Dalacinem, popřípadě Macmirorem. Z výše popsaných důvodů je velmi důležité přeléčení bakteriální vaginózy v těhotenství a před plánovaným gynekologickými operačními výkony, jako je přerušení těhotenství, zavedení nitroděložního tělíska atp.

Pokud je u ženy prokázáno přemnožení Gardnerella vaginalis, měli by být přeléčeni i sexuální partneři. Nejde o klasickou sexuálně přenosnou infekci, spíše infekci spjatou se sexuální aktivitou.

Sperma narušuje rovnováhu kyselého poševního prostředí. Pokud je žena ještě jinak oslabena, dojde k přemnožení Gardnerelly vaginalis. U muže se tato bakterie může hromadit v prostatě a močovém měchýři. Opět může probíhat bezpříznakově, ale může se projevit močovými potížemi či zánětem prostaty.

Antibiotická léčba je sice úspěšná, ale bakteriální vaginóza se často vrací. Až 80 % pacientek má do 9 měsíců opět potíže. Důvodem opakovaného výskytu je neúplná likvidace bakterií a přetrvávající zvýšené pH v pochvě. Nezbytnou součástí je tedy i prevence.

Čtěte také:

Prevence

Prevence a léčba bakteriální vaginózy (v kombinaci s antibiotiky) spočívá ve snížení a udržení pH pod 4,5. Pouze v kyselém prostředí se mohou množit laktobacily, které produkují kyselinu mléčnou a tím udržují ideální pH.

Na trhu existuje řada přípravků, které napomáhají snižovat pH pochvy. Lokálně podávané laktobacily mnohdy nestačí, protože každá žena potřebuje jiný druh laktobacilů. Mezi nejznámější přípravky k prevenci a léčbě bakteriální vaginózy patří:

Vitagyn C – krém s kyselým pH v kombinaci s vitaminem C. Obsahuje i dezinfekční složku citran stříbrný, který aktivně působí proti bakteriím a kvasinkám. Preventivně působí i proti močovým infektům, které jdou často ruku v ruce s vaginálním zánětem. Léčebně se podává každý den na noc po dobu 6 dnů, preventivně pak 1–2 krát týdně po dobu 12 týdnů.

Feminella vagi C – preparát ve formě vaginálních tablet. Lze ho užívat i při zvýšené vaginální sekreci během menstruačního cyklu, která může některé ženy obtěžovat.

Multigyn Actigel – ve formě bezbarvého gelu, který ulpívá na sliznici, nevytéká. Užívá se při potížích 5 dnů 2x denně, preventivní dávkování je 1 aplikace za 3 dny.

Pozor na přehnanou intimní hygienu. Mnoho žen, které často navštěvují gynekologické ordinace z důvodů opakovaných gynekologických zánětů, často na dotaz ohledně intimní hygieny odpoví, že ony se přece poctivě myjí několikrát denně.

V tomto případě obzvláště platí, že méně je více. Časté mytí intimních míst vede k narušení přirozené ochrany sliznice proti infektům. Mnohdy se může přidružit alergická reakce na některou složku mycího přípravku.

Ženy by se měly mýt pouze vodou nebo používat přípravky určené pouze na intimní hygienu. Běžnou intimní hygienu lze 1x týdně doplnit šetrným poševním výplachem (například Aflovag).

24.8.2023 5:41 | autor: MUDr. Radka Gregorová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Radkou Gregorovou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist