Mimi LIVE! (19): Zkušenosti s odstřikováním

Jonáš, Šimon i jejich maminky se mají dobře. Bára zvládá bravurně odstřikování a Julie začala znovu chodit do práce.

Milé maminky i tatínkové,

v jednom z prvních článků jsem psala o našem problému s kojením. Spousta z vás mě tehdy podpořila v diskusi. A jak to dopadlo?

Nepovedené kojení

Kojit jsme se sice nenaučili, ale u odsávání jsme zůstali dodnes. To znamená, že Jonášek je podle kolonek „plně kojený“, i když nekojíme. Byl možná příliš tvrdohlavý, a já neměla to srdce ho kojit násilím, nechat ho dlouho brečet nebo vyhladovět. Pak by to možná šlo, ale možná, že ani tak ne. Myslím si, že kdybych ho do kojení nutila a nechávala ho brečet, že bych mu tím mohla způsobit trauma. Kojení by bylo po všech stránkách jednodušší, ale když to nejde, tak to nejde. Na internetu jsem narazila na komunitu maminek, které taky odsávají. Byla jsem překvapená, kolik takových, jako já, je.

Odsávání

Po počátečním častějším odsávání jsme se na dlouhou dobu ustálili na intervalu 6 hodin, 4krát denně. Teď nedávno jsem přešla na interval 3krát denně po 8 hodinách, ale zase to trvá déle. Odsávám pokaždé přes hodinu, někdy téměř dvě hodiny. V noci se kvůli odsávání nevyspím, jak bych chtěla, ale Jonášek spí pěkně. Jak ho uložíme, hoďku a půl odsávám, pak jdu spát a na půl šesté mám zase budíka. Když po sedmé končím, Jonášek se většinou už budí. Pak si občas ještě tak na hodinku a půl zdřímneme, ale to už se stejně Jonáš dost budí.

Odsávací krize

Nedávno jsem měla první „odsávací krizi“. Jak se říká „laktační krize“, tak já mám odsávací 🙂 Na bradavce se mi udělal puchýř. Odsávání sice bolelo, ale to se dalo vydržet. Dokud jsem měla puchýř, část mléka se neodsála. Později se do mléka dostala krev a vypadalo to hrozně, tak jsem ho raději vylila. A zrovna v té době začal Jonášek jíst víc než jindy a mlíko najednou přestávalo stačit. Měla jsem v lednici alespoň 2 kelímky rezervu, ale najednou to bylo od odsávání k odsávání tak tak. Pro jistotu jsem tedy nakoupila i umělou výživu, ale došlo na ni jen jednou. Jonda se sice ošklíbal, ale nakonec to vypil a víckrát už to nebylo potřeba.

Příkrmy od 4. měsíce?

Zvažovala jsem, jestli mu už nedat třeba mrkvičku. Hotové příkrmy jsou určeny dětem od ukončeného 4. měsíce, a to už Jonda je. U nás se běžně dokrmuje až od 6 měsíců, jsou ale země, kde s tím maminky začínají už ve 4 měsících. Jaký je váš názor? Je lepší míchat mateřské mléko s umělým nebo začít s příkrmy už ve 4 měsících?

Odsávačka do auta

Při cestování ušetříte čas odsáváním v autě. Zvládnete to i manuálně, ale k elektrické odsávačce existuje adaptér na tužkové baterie, se kterým to jde lépe. A použijte dobíjecí baterky, vydrží mnohem déle. Využijete tak čas, kdy stejně jen sedíte v autě.

Přeju všem maminkám i tatínkům krásný týden a těším se zase příště,

Vaše Bára

Jonda s maminkou


Milí čtenáři,

náš drobeček se opět naučil pár nových triků. Čím dál častěji ho dávám pod hrazdičku s hračkami, kde už se snaží chytit, co může.

Zase pokroky

Hrazdička je pro něj odrážedlo. S její pomocí se už sám přetočil z bříška na záda a zase zpátky. Začíná se z něj stávat malý ďáblík a já se od něj nesmím ani hnout, protože pohybově se vyvíjí ze dne na den. Už se začínám těšit na Vánoce, kdy se už bude, doufám, batolit u stromečku.

Cestování za babičkou

Také jsem se Šimonem vycestovala a bydlela pár dní u mé babičky. Cesta trvala skoro 4 hodiny, ale Šimonek to zvládl na jedničku. Nejprve v autě usnul a spal skoro 2 hodiny, protože jsem odjezd naplánovala na dobu po obědě, kdy spí nejdéle. Potom si hrál s hračkou, která mu visela nad sedačkou, a když přišla bouřka, tak ho zaujal zvuk deště. Jen mu ta změna trochu rozhodila režim a večer se vůbec nechtěl koupat. Ani nevím, čím to bylo, jestli cizí menší vanou nebo únavou z cesty. Naštěstí se hned druhý den vrátilo vše do starých kolejích.

Zpátky do práce

Dostala jsem nabídku, a tak jsem se na tři odpoledne v týdnu vrátila do práce. Šimonka hlídal děda a vždycky mi ho přivezl na jedno kojení, protože to tak vyšlo. Naštěstí si malý na dědu hned zvykl a je s ním kamarád. Ve městě se mu ale spí hůř než doma, kde jsme skoro na konci světa, a Šimonek na procházkách poslouchá maximálně zpěv ptáků.

Smíšek

V příbuzenstvu se teď roztrhl pytel s malými dětmi, takže jsme stihli návštěvu dvou malých raubířů. Oba mají skoro devět měsíců. Smáli se na Šimona a ten na ně koukal a několikrát se taky usmál. Nejvíc ho ale rozesměje děda. Vymýšlí, jak ho zabavit různými říkankami nebo zvedáním a houpáním, a to se pak hlasitě směje.

Julie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist