Debaty o stolici: Která barva je správná?

Je to tmavě zelené, polotuhé a bez zápachu. Na první stolici dítěte se čeká tak trochu jako na zázrak. Je potvrzením toho, že trávicí systém miminka funguje.

22-shutterstock_1770344372-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zelená mazlanina láká vědce

Smolka neboli mekonium se skládá převážně z vody (70 až 80 %), v níž jsou další příměsi jako třeba odloupaný střevní epitel, hlen, sekret střeva, spolykaná plodová voda. Jde o první stolici novorozence, kterou vyloučí těsně po narození nebo v následujícím poměrně krátkém čase. Kdy k tomu dojde, to nelze přesně určit, obvykle se smolka objeví do 24 až 48 prvních hodin života miminka.

Někdy dochází k vyloučení smolky i při porodu, zvlášť když je dítě v poloze konce pánevním. Protože je mekonium v zažívacím systému plodu už před narozením, bývá tato nevábná hmota přitažlivá pro vědce, kteří z ní zkoušejí vyčíst například to, jak moc byl plod vystavený různým toxinům a látkám znečišťujícím životní prostředí.

Smolka v plodové vodě může způsobit problém

Když se smolka neobjeví, anebo po nepřiměřeně dlouhé době, signalizuje to nějakou poruchu. Mohlo se stát, že zůstala ve střevu a vytvořila tam jakousi zátku. Příčiny bývají různé – může jít o nějakou deformaci zažívacího traktu, příznak cystické fibrózy nebo vzácné Hirschsprungovy choroby. To vše se zjistí dalším vyšetřením.

Daleko víc se ale maminky bojí toho, aby se mekonium nevyloučilo předčasně, tedy ještě před narozením miminka, do plodové vody. Stává se to u 15 až 20 % případů. Proč se smolka předčasně uvolní, není úplně objasněno. Nejběžnějším důvodem bývá, že trávicí systém už je dostatečně zralý a střeva začala pracovat. Stává se to více u dětí narozených po vypočteném termínu porodu. Pak k tomu dochází i při hypoxii u miminka (nedostatečné zásobení kyslíkem), ale není to pravidlem.

Proti infekci antibiotika

Smolka v plodové vodě není sama o sobě nebezpečná kromě případů, kdy ji miminko vdechne. Může se to stát donošeným a také přenášeným novorozencům, naopak bývá to vzácné u dětí narozených před 34. týdnem.

Pokud miminko během porodu vdechne plodovou vodu znečištěnou mekoniem, může mu způsobit dýchací problémy a zvyšuje riziko infekce. V ojedinělých případech může vést i ke smrti.

Svou roli hraje samozřejmě celkový zdravotní stav miminka i například to, zda už byla smolka v plodové vodě rozpuštěná a zakalila ji, nebo v ní byly ještě kousky této stolice. Lékař obvykle sáhne k odsávání dýchacích cest miminka, případně předepíše antibiotika, aby nedošlo k bakteriálnímu zánětu plic.

Barevná škála v plence

Stolice miminka se zvlášť v prvním roce mění v závislosti na stravě a lze z ní leccos vyčíst o zdravotním stavu dítěte. Změny mohou nastat třeba ze dne na den a není kvůli tomu nutné panikařit. Obecně vzato děti kojené mívají stolici zlatavě žlutou, tekutější a s hrudkami. Páchne nakysle a miminko nás jí obdaruje až šestkrát i osmkrát denně, obvykle po kojení.

Naproti tomu dítě krmené uměle mívá stolici žlutohnědou, konzistentnější a je méně častá a zapáchá spíš dospěle. Časem tmavne, konzistence se může měnit. Jakmile začneme podávat příkrmy, stolice se víc podobá té dospělé, dítě se pokaká tak dvakrát, třikrát denně, poměrně pravidelně díky vláknině.

Pozor na to, že při konzumaci mrkvových pyré jde barva do oranžova, to je normální.

Stolice pod naším drobnohledem

A kdy je třeba se znepokojovat? Rozhodně při četných a hodně řídkých stolicích je potřeba do 24 hodin to zkonzultovat s lékařem. Dítěti totiž hrozí dehydratace. Může jít o gastroenteritidu, pomáhá hydratace fyziologickým roztokem, pokud nejsou žádné jiné potíže.

Opakem bývá zácpa, ta se dá těžko odhadnout podle nějakého vzorce. Některé dítě se vykaká jednou za dva až tři dny, jiné třeba třikrát denně. Alarmující může být, když jí a pije míň než obvykle a má nafouklé bříško. Zkusíme mu ho masírovat, pokud potíže přetrvávají, je třeba se obrátit na pediatra.

Není zácpa jako zácpa

Ve vzácném případě může jít o Hirschsprungovu chorobu, tedy vrozené onemocnění tlustého střeva. V jeho části chybí nervové gangliové buňky, a proto správně nefunguje. V nefunkční části je zúžené, stolice se hromadí nad ní.

Projeví se to obvykle s prvními příkrmy a zpočátku se zdá, že jde o zácpu. Když se stolice neupraví, ani když zásadně změníme stravu, a dítě se vyprázdní až po několika dnech případně jen s pomocí projímadel, může to být signálem této nemoci.

Čtěte dále:

Bílá, tučná a jiné abnormality

Také bílá stolice případně v barvě kytu několik dní po sobě varuje. Může jít o nějakou poruchu jater. Alarmující jsou také hodně tmavé stolice, v nichž je krev, bez otálení je třeba jít k lékaři.

Naproti tomu mírné stopa po krvi na plence nemusí znamenat nic závažného, signalizuje trhlinku na konečníku, kterou lze ošetřit mastí. Hodně třpytivá jakoby mastná stolice zase prozradí, že tělo špatně zpracovává tuky. I v tomto případě je třeba rychle jednat.

U dětí mezi prvním a druhým rokem může docházet k tzv. motorickým průjmům způsobeným rychlým průchodem tráveniny střevem. Žádný strach, dítě z toho vyroste. Správné a bezproblémové vyprazdňování u malých dětí bývá často složitá a dlouhodobá záležitost. Pozornost, kterou jí věnujeme, by měla být přiměřená. Ani moc velká, ani malá.

12.9.2023 6:09 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://kidshealth.org/en/parents/meconium.html, Odborný názor poskytl MUDr. Martin Gregora.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist