Diastáza: Návod, jak se otestovat

Bříško, které se po porodu nechce zatáhnout zpět, může být známkou diastázy. Problém je třeba řešit, protože diastáza může způsobit značné zdravotní potíže.

25-shutterstock_2125365695-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Každá žena chce mít brzy po porodu zase krásnou postavu. Někdy však bříško zůstává vystouplé i přesto, že novopečená maminka zhubla na svou původní váhu, zdravě jí a poctivě na sobě pracuje. V takovém případě maminka zřejmě trpí rozestupem přímých břišních svalů neboli diastázou.

Přímý břišní sval je podélný sval, který začíná na mečovitém výběžku hrudní kosti a chrupavkách pátého, šestého a sedmého žebra a končí na stydké kosti v pánvi. Jde o párový sval, který je uprostřed spojen vazivovým pruhem.

Když v děloze ženy roste miminko a ta se zvětšuje, nejdříve si udělá místo v břišní dutině tím, že posune na stranu jednotlivé orgány, pak ale potřebuje více místa a bříško se začne klenout vpřed. V tu chvíli začnou přímé břišní svaly ustupovat do stran a vazivo mezi nimi se ztenčuje a natahuje. Diastáza je tedy v těhotenství a určitou dobu po porodu přirozená.

Hrozí zdravotní potíže

„Vystouplý pupík a větší bříško nevypadá vůbec dobře, ale v případě diastázy nejde jen o estetický problém. „Břišní svaly jsou důležité pro správné držení těla. Když jsou zpevněné, podpírají záda a přidržují ve správné poloze vnitřní orgány,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lenka Chuchutová.

Podle ní jsou v případě diastázy břišní svaly na straně a na jejich místě je pouze vazivová tkáň. Ta nemá sílu a záda ani orgány podpírat nemůže. Postižení diastázou tak trápí časté bolesti zad, problémy s páteří, pupeční kýla, trávicí a střevní problémy a také problémy s pánevním dnem.

Povolené pánevní dno s sebou přináší další náročné zdravotní problémy, jako je samovolný únik moči či dokonce stolice. Příznakem může být i opačný problém – neschopnost plně vyprázdnit močový měchýř i střeva. Ženy mohou trpět sestupem či výhřezem dělohy, zažívají nepříjemný sex, nemohou dosáhnout orgasmu.

Kdy se diastáza nejspíš objeví

Přestože diastáza hrozí téměř každému, matky jsou ohroženou skupinou. A pak ještě paradoxně aktivní sportovci, kteří hodně posilují právě břišní svaly nebo zvedají těžká břemena. Ale zaměřme se právě na matky, u nichž je v těhotenství a šestinedělí diastáza přirozená. Zhruba do tří měsíců po porodu by se ale svaly měly vrátit zpět na své místo.

Jsou však situace (a není jich málo), kdy k samovolnému navrácení nedojde. Problém může mít netrénovaná žena či žena s různými svalovými dysbalancemi, také vícečetné těhotenství či vysoký přírůstek na váze může uzdravení diastázy zkomplikovat.

Vliv má i způsob porodu, císařský řez či dlouhý a komplikovaný porod. To jsou opět faktory, které mohu hojení ztížit. Ohrožené diastázou jsou také matky, které čekají druhého potomka brzy po tom prvním.

Čtěte také:

Vyšetřete se sami

Pokud jste tři a více měsíců po porodu, a přes to máte bříško pořád vystouplé. Možná se právě s diastázou potýkáte. Protože prý postihuje až 70 procent žen, je to docela pravděpodobné. Dobrou zprávou je, že při správném cvičení se jí můžete velmi rychle zbavit, vaše bříško bude vypadat mnohem lépe a kolem pasu budete měřit o několik centimetrů méně.

K uzdravení však nevede zběsilé provádění sed-lehů, posílit se musí zejména hluboký břišní sval, svaly pánevního dna a bránice. Důležité je i správné dýchání.

Nejprve si zjistěte, jak na tom jste.

„Lehněte si na záda a pokrčte nohy. Prsty si prohmatejte bříško od hrudní kosti směrem dolů, k pupíku a dál ke sponě stydké. Poté s výdechem zvedněte hlavu tak, abyste si viděla na břicho. Pokud se vám nad pupíkem nebo kolem něj udělá takový kopeček, je to jasná známka rozestupu břišních svalů,“ vysvětluje fyzioterapeutka Lenka Chuchutová.

Samo vyšetření si můžete prohlédnout na videu:

Zacvičte si

Dobrou zprávou je, že diastáza není nevratná. Stav můžete zlepšit vhodným cvičením. Na novém portále pro ženy www.gymbee.cz najdete komplexní program vedený zkušenou fyzioterapeutkou Lenkou Chuchutovou. Cvičení je velmi pozvolné, naučíte se dechová cvičení a postupně budete bříško posilovat tak, aby se diastáza uzavřela a břišní svaly opět mohly začít naplno pracovat.

Podpořit hojení diastázy můžete například i kinesiotapingem, který má okamžitý viditelný a citelný efekt. Barevné pásky totiž napomáhají hojení, když přidržují břišní svaly ve správné pozici. Jako při každém páskování však platí, že taping musí udělat profesionál.

Pokud projdete programem, budete poctivě cvičit a diastáza se nezlepší, navštivte odborníka. Ten otestuje šířku, délku a hloubku rozestupu a také stav a napětí pojivových tkání, které může být pro posouzení přesnější než pouhé zjištění šířky rozestupu. V případě hluboké diastázy je možné problém řešit operativně v celkové anestezii.

5.2.2024 5:30 | autor: Redakce Babywebu.cz | zdroj: Odborné názory pro článek poskytla fyzioterapeutka Lenka Chuchutová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist