Fobie z modrého pruhu

Jsou různé chorobné strachy z něčeho – fobie. Třeba z průtrže mračen (ombrofobie), zešílení (lyssofobie) nebo z žab – batrafobie. Popsána a latinsky nazvána doposud nebyla fobie z úřední obálky s modrým pruhem. Obsahuje často požadavek na peníze, uhrazení splátek nebo jiných dluhů, patří sem i oznámení exekutora. Fobií netrpívají, řekneme „hlavní“ dlužníci, ale spíše jejich partneři či partnerky. Prostě ti, kdo za dluhy většinou ani nemohou, neměli z nich žádné výhody, ale následky zadluženosti na ně padnou.

Nemít nic

„Hlavní“ dlužníci vědí, že nejlepší je vůbec obálky nepřejímat, oficiálně nic nemít, to je pak to pravé „free“. Bylo! Ve srovnání s koncem minulého tisíciletí je dnešní stav co do vymahatelnosti dluhů daleko tvrdší a ráznější.

Mrtvý brouk ožije

Báječnému triku nepřebírat obálky s pruhem již také pomalu zvoní hrana. Poslanecká sněmovna schválila novelu občanského soudního řádu, podle níž bude muset mít každý občan tzv. povinnou doručovací adresu. Může to být i e-mail. Po deseti dnech uložení na poště se přípis určený do vlastních rukou předá do zmíněné schránky či na úřad, kde bude ona doručovací adresa umístěna. Tím bude podání považováno za doručené.

Slušní dlužníci

Následkům se tak otevře cesta. Prostě přitvrdilo. Slušné dlužníky, kterým se jen situace vymkla z rukou, může naopak potěšit zákon o úpadku. Od léta 2007 zavedl pojem osobního bankrotu. Nabízí možnost vyhnout se zabavení majetku, které by ochudilo celou rodinu a místo toho odvádět po dobu pěti let příjmy přesahující životní minimum. Za předpokladu splacení 30 % dlužné částky nebo jiné dohody s věřitelem bude dlužník závazků zbaven.

Do českých škol se nově zavádí předmět rozvíjející finanční gramotnost. Snad se tak studenti dozvědí, že dobrá a špatná půjčka se od sebe neliší rychlostí, nějakou tou ušetřenou stovkou na poplatcích či desetinou procenta úroku. Tím méně pak tím, zda vám ji i s malým dárkem přinesou až do domu nebo ne. Liší se nezbytností či naopak zbytností toho, co si za ni pořídíte. Bydlení či automatická pračka k malému dítěti, lednička v parném létě, bez toho se lze obejít jen těžko.

Dovolená za hranicemi všedních dnů, kamera, drahé nové auto nezbytné není. Platí totiž, že se dluhy splácejí hůře, než dlužník očekává.

 

10.4.2009 5:26 | autor: Tomáš Novák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist